נשים בקרבנו

(1 הצבע)
  • צפיות: 697
  • הדפס
  • דוא"ל

האם האוכל טעים?

קרבנו

שלישי, 21 אפריל 2015 06:51
האם האוכל טעים?

 

בדומה לכך לגבי בעל המצפה לשמוע מרעייתו שהיא מעריכה אותו מאוד, ואף יותר מאשר את הוריה - האם נכון הוא שתתמיד לומר לו שהיא דווקא מצפה שהיהיה למדן כאביה, חכם כאחיה וטוב לב כדודה?

עמדותיהם השונות של בית הלל ובית שמאי לגבי מה שיש לומר לחתן על כלתו, מחלחלות גם להיבטים מצומצמים יותר בחיי היום -יום של בני הזוג. למשל, כאשר הרעיה שואלת את בעלה האם טעים האוכל שהכינה, האם יפה הציור שציירה או האם היא עצמה יפה בעיניו אם בעיני הבעל התשובות הן חיוביות יקל עליו לענות תשובה חדה, ברורה ובלתי מהססת "כן!". אך מה יהיה כאשר בליבו הוא חושב שהתשובה שלילית - האם נכון שיגלה לאשיתו את מחשבותיו, ובכך יקיים את ההכרזה "ולא יעלימו זה מזה"?, והאם לא זו בלבד, אלא שבתשובתו הכנה תבוא לידי ביטוי תחושת הקירבה שלו כלפיהף וכמו שהיא לא תהסס לומר על האוכל שהיא עצמה הכינה שאינו טעים, כך רשאי גם הוא לומר ש"האוכל היה יכול להיות טעים יותר"?

 

 

ברור שאם הבעל היה שואל את רעייתו האם היא מעוניינת שיאמר לה את כל האמת, היא הייתה משיבה: "וודאי שכן". היא אף הייתה מוסיפה: "לא רק שאני רוצה שתאמר לי את האמת, אלא אפגע אם תאמר לי דברים שאינך חושב שהם נכונים". הסיבה שהיא רוצה לשמוע את האמת היא שאדם תמיד מעדיף את האמת על השקר. כמו כן, גילוי הלב שלו מצביע על פתיחותו כלפיה, והפתיחות מבטאת שבעלה קשור אליה. אולם בד-בבד עם ההרגשה הנעימה שיש בקשר הפתוח והגלוי, המציאות מוכיחה שכמעט תמיד אדם חש אי נוחות כאשר שוללים את מעשיו, ויותר מכך - את מראהו, ועוד יותר מכך - תכונה המצויה באישיותו. יותר מכל פוגעת באדם אמירה שלילית אם היא נכונה ואמיתית. לכן ברור שאסור לבעל להשבי לרעייתו תשובה שתפגע בה או תצער אותה, אלא הוא חייב לומר לאשתו את מה שהיא הייתה רוצה לשמוע, והיא תשמח מאוד לשמוע שהאוכל טעים, שהציור יפה וגם שהיא נאה (יחד עם זאת אם אדם מצפה שרעייתו תשפר את האוכל ואת טעמו וכדומה, יש אפשרות לומר זאת בצורה שהפגיעה בה תהיה הפחותה ביותר).

 

 

בדומה לכך לגבי בעל המצפה לשמוע מרעייתו שהיא מעריכה אותו מאוד, ואף יותר מאשר את הוריה - האם נכון הוא שתתמיד לומר לו שהיא דווקא מצפה שהיהיה למדן כאביה, חכם כאחיה טוב לב כדודה? הרי ברור שהדרך הנכונה לניהול מערכת יחסים זוגית טובה היא שהרעיה תאמר לבעלה את אשר הוא מצפה לשמוע - שהוא חכם ונבון, פיקח ומוכשר ואף טוב לב בצורה יוצאת מן הכלל.

 

 

נראה שבכך שאדם אומר לבן זוגו את הדברים שבן הזוג מצפה לשמוע, גם אם הוא עצמו סבור אחרת לגמרי, קיים הביטוי החזק ביותר לעבודת המידות הנדרשת בבניית זוגיות טובה, משום שיש בכך "ביטול דעתו בפני דעת בן זוגו" ואין לך אחידות גדולה מזו. (ביתך שלום)

אהבתם? תנסו גם את אלו