סיפורים מהחיים

(0 הצבעות)
 • צפיות: 2757
 • הדפס
 • דוא"ל

חוליה בשרשרת

קרבנו

רביעי, 10 ספטמבר 2014 17:23
חוליה בשרשרת

היום אני אברך כולל, בן תורה אמיתי המשלים את כל השעות הארוכות והימים הרבים בהם לא היה לי מושג ביהדות. לא התפללתי ולא שמרתי שבת לא כשרות ולא... יש לי עוד הרבה מה לתקן אחרי הזוהמה בה הייתי שקוע, איך זכיתי להגיע לכך?

היום אני אברך כולל, בן תורה אמיתי המשלים את כל השעות הארוכות והימים הרבים בהם לא היה לי מושג ביהדות. לא התפללתי ולא שמרתי שבת לא כשרות ולא... יש לי עוד הרבה מה לתקן אחרי הזוהמה בה הייתי שקוע, איך זכיתי להגיע לכך? אחרי נישואי עבדתי כמורה בתיכון חילוני, תמיד נחשבתי לאדם משכיל וחושב. התנהגות התלמידים היתה מתחת לכל ביקורת, ללא דרך ארץ ומידות טובות ולולא השבט המאיים של המנהל ותעודת הבגרות הם לא היו באים כלל לביה"ס. היו לי הפרעות משמעת קשות ותעלולים נוראיים בכיתה, ועד כמה שניסיתי להפוך את השיעורים למעניינים לא הצלחתי. באחת הפעמים ששהיתי בספריה מצאתי ספר של סיפורי צדיקים, החלטתי לקרוא בו ופתאום צץ במוחי רעיון, אולי אשנה את העלילה, הדמויות והרקע ואכין סיפורים ברוח שלנו לשיעורי הספרות שלי. העברתי כמה שעורי ספרות כאלו והם היו מוצלחים במיוחד, התלמידים ישבו מרותקים לנוכח הסיפורים החדשים שזרמו בכיתה, ואף השפיעו עליהם לטובה. המנהל ציין באוזני לא אחת את התפעלותו הרבה מהדרך שאני מחזיק את הכיתה, "אני מבין שאתה משקיע מאוד בהכנת השיעורים" – אמר, הנהנתי בראשי. המגמה של הנהלת ביה"ס נגד הדת היתה ברורה, ההורים והמנהל חששו מגל סוחף של חזרה בתשובה לכן כל סממן של דת נעקר, וכל מי שדיבר בכיוון הוצא מן המקום. ידעתי שאם המנהל ימצא את המקור ממנו אני שואב את הרעיונות לשיעורי אשלם על כך במשרתי. באחד הכנסים לחלוקת תעודות בגרות שנערכו בתיכון הגיעו ההורים וגם הסבים. אחד הסבים התקרב לעבר המנהל והחל משבח אותי באוזניו, ישבתי לא רחוק והסמקתי מהנאה לשמע השבחים, והזקן המשיך: "כשהייתי קטן וגרתי בפולניה היה אבי מספר לי בכל שבת סיפורי צדיקים", והוא החל להפליג בזיכרונותיו. המנהל נע על כסאו בקוצר רוח, הטקס עמד להתחיל ובכלל מה הקשר בין סיפורי צדיקים למורה לספרות, אבל אני ידעתי את המשך הסיפור היטב...

הרגשתי איך ליבי נופל בקרבי והזקן המשיך:" כשהגענו לארץ עזבתי את הדת, תמיד קינן בי הרצון לשוב אך לא זכיתי, גם הבנים והנכדים שלי ממשיכים בדרך שלי ואינם שבים והנה אני פותח מחברת של הנכד שלי ומה אני מוצא בה? סיפורי הבעל שם טוב, אמנם המורה שלך שינה אותם כמעט לבלי הכר אבל את העיקרון שלהם לא שייך להסתיר..."

המנהל העיף מבט זועם לכיווני ואז כבו האורות והטקס התחיל. למחרת בבוקר נקראתי לחדר המנהל שאמר: "לא הבנתי למה שקט בשיעורים שלך והנה קיבלתי תשובה... אתה מנסה להחזיר אותם בתשובה? לא עמדת בתנאי העבודה, פגמת ב"שמו הטוב" של המוסד, ראה את עצמך מפוטר.." למרבה הפלא ירדה עלי שלווה רבה, גם כשסיפרתי על פיטורי לאשתי. את הבקרים ביליתי בספריה שסיפקה לי ספרי דת נוספים ולאט לאט אבל בטוח התחלתי לפסוע בעולם התשובה למרות המחאות שסביב, ואף הלכנו לסמינר. והילדים שנולדו לנו גדלו על דרך התורה למהדרין. ערב אחד התקשרו אלי מארגני סמינר לחוזרים בתשובה בבקשה לבוא ולספר את סיפורי, בתחילה סרבתי אבל אח"כ חזרתי בי, אם מישהו יחזור בתשובה בזכות סיפורי הרי שאציל נפש ואזי יקוים בי כאילו קיים עולם מלא, ולמה שאפסיד שכר כה רב? ההרצאה שלי נקבעה לאחר סעודת הלילה, שלאחריה קמו אנשים להודות לי ולברר כמה פרטים. בחור צעיר קרב אלי, משהו בעיניו הזכיר לי מישהו ולא ידעתי את מי. כשקרב אלי אמר: "המורה, תודה רבה על ההרצאה הנפלאה שלך". "למדת בתיכון באותה תקופה?" שאלתיו בסקרנות. "אני מתפלא על המורה שהוא אינו מכיר אותי, סבא שלי דיבר עם המנהל, אני יובל הנכד של הזקן שקלקל לך את מקום העבודה". טפחתי לו על שכמו: "סבא שלך לא קילקל שום דבר, הוא עזר לי להגיע למה שאני היום ומן הסתם יקבל על זה שכר רב משמים, אבל אתה מה אתה מחפש כאן?"

"אני מחפש אותך, מאז שעזבת אין לי מנוחה, התלמידים התנכלו לי, בגללך אין לנו מורה לספרות, מה סבא שלך רצה ממנו? שאלו אותי בשנאה, כולם אהבו אותך והצטערו שעזבת. הייתי בודד בחברה, כשהלכתי לבקר את סבא שלי, הוא קידם את פני עם ספר ישן: "זה הספר ממנו המורה שלך מכין את השיעורים" – אמר לי. כשחזרתי הביתה פתחתי את הספר וקראתי בו, סבא סיפק לי ספרים מהם שתיתי בצמא סיפורי צדיקים. המנהל לא היה מוכן לקבלני חזרה לביה"ס, אבא כועס עלי מאז אני מחפש..." חיבקתי את כתפו ואמרתי: הדלת שלי פתוחה לפניך 24 שעות ביממה. קבענו שיעור בפ"ש לבוקר ומאז אני תומך בו, סדרתי לו מקום באחת הישיבות הטובות שם דואגים לו לצורכי הגוף והנפש. לאחר שנה כשנפגשנו קיבלתי ממנו מתנה, פתחתי אותה בזהירות, היה זה   ספר עתיק בעל דפים צהובים מתפוררים, ספר שעוד בפולניה, סופרו ממנו סיפורים על הבעש"ט וחסידיו, ספר שהציל 2 נשמות מרדת שחת.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה