• צפיות: 2331
 • הדפס
 • דוא"ל

מידת הביטחון עד היכן?

קרבנו

חמישי, 20 נובמבר 2014 13:19
מידת הביטחון עד היכן?

האברך ר' משה כהן (שם בדוי) שאף כמה ליטרים אויר לריאותיו לפני שאזר אומץ ונכנס בהליכה מהוססת לסופרמרקט רחב ידיים שבמרכז העיר. מה לו ולעריכת קניות- הם לא היו הצד החזק שלו. הוא הניח בעגלת הקניות את המצרכים הדרושים שני חלב, גבינה, לחם פרוס... ונעמד בתור בקופה מס' 6,

האברך ר' משה כהן (שם בדוי) שאף כמה ליטרים אויר לריאותיו לפני שאזר אומץ ונכנס בהליכה מהוססת לסופרמרקט רחב ידיים שבמרכז העיר. מה לו ולעריכת קניות- הם לא היו הצד החזק שלו. הוא הניח בעגלת הקניות את המצרכים הדרושים שני חלב, גבינה, לחם פרוס...

 

ונעמד בתור בקופה מס' 6, הזמן זחל בעצלתיים, חמישה אנשים עמדו לפניו ועוד כעשרה מאחוריו . סמוך אליו ניצב יהודי חילוני בריא גוף ומקריח כשהוא נושף וזועף לנוכח "זריזותה" של הקופאית. "אוף .. זה בלתי נסבל, זו הפעם האחרונה שאני מגיע לכאן", התלונן האיש. לפתע נזכר ר' משה כי שכח להניח בעגלתו את המצרך החשוב שכל תכלית הקניה נועדה בעבורו, את המטרנה . הוא נטש במהירות את התור מותיר את עגלתו במקומה כדי לקחת את המוצר הדרוש וחזר לעמוד בתורו. אלא שכעת הפכו הרטינות לנחשולי לבה רותחת: "אתם החרדים תמיד עושים מה שבא לכם, מנהלים לי ת'עולם, לא מתחשבים באף בן-אדם" צווח הקליינט "אתם החרדים עושים קניות על חשבון אחרים, הנה אתה חרדי חצוף משאיר כאן ת'עגלה, תופס תור ועושה קניות כשהעגלה שלך מעכבת פה את כולנו" המשיך להמטיר בזעם כבוש.

 

"סליחה אדוני, סליחה, אני דווקא ביצעתי את הקניה תוך כדי הסתובבות עם העגלה אלא  כעת נזכרתי ששכחתי מטרנה... אני ממש מצטער". אך הלה לא הירפה "בטח, אתם החרדים , תמיד יש לכם תירוצים לכל דבר, עד מתי תשתלטו לנו על המדינה..?! העומדים בתור התכווצו במקומם. לאף אחד לא היה חשק לנהל משא ומתן אידאולוגי, עם הטיפוס השחצן שנתן דרור לגלי ההסתה ששטפו את נשמתו, ר' משה החליט לשתוק. "נו בטח, אתה שותק! אתם החרדים יודעים מתי לשתוק כי אין לכם מה לענות" . לאחר שסיים עוד כמה "נאומים" נמלצים ובעוד כולם שותקים החליט ר' משה להשיב לו ואמר: "איש יקר תקן אותי אם אני טועה, אבל נדמה לי שאתה קצת מקנא בנו, כלומר ב"אתם החרדים" אם היית מתנהג כך במקום שיש בו אנשים הדומים לך אזי האירוע היה מסתיים באמבולנס או שניים , אבל "אתם החרדים" שאתה כ"כ אוהב לשנוא, מאוד אדיבים וסבלניים אליך ואפילו אוהבים אותך, אף אחד כאן לא השמיץ ולו במילה אחת כלפיך. ודע לך שיש לנו הרבה מה להשיב, אז אנא עשה חשבון נפש מדוע אתה מקנא ב"אתם החרדים", הלה נדם לנוכח המילים החמות, "סליחה , אדוני" הוא לחש לתוך אוזנו של ר' משה "סליחה שפגעתי בך , אתה צודק לא היתה שום סיבה מוצדקת להתקפה שלי". "לא כעסתי עליך , אבל בכל זאת אני סולח" חייך ר' משה בנימוס.

 

"שמע, קוראים לי גרשון גזית, אני רוצה לקבל ממך קצת יותר מסליחה, אז תקשיב חרדי שלי, קח ת'עגלה שלך שוב למדפים ותמלא אותה עד למעלה. תכניס כל מה שבא לך, בשר, עופות, דגים, שתיה, חומרי ניקוי גרשון משלם, ואל תשאל אותי מאיפה נחה עלי הרוח". "הוי, אין צורך, חלילה התפייסנו ודי" ניסה להרגיע את גרשון שנחה עליו לפתע רוח של צדקה וחסד. "לא, לא חביבי, אם גרשון החליט, עם גרשון לא מתווכחים, אצלי במפעל העובדים יודעים, אם אני מחליט אז אין עוררין". אמר ומשך את העגלה מן התור כשהוא אוחז בידו ומורה לו "תמלא תמלא, אל תתחשב במחיר" . הם צעדו יחדיו ומילאו את העגלה בכל טוב . 1,893 ₪ בכרטיס אשראי או בצ'ק ? שאלה הקופאית. גרשון שלף את כרטיס האשראי שלו כשהוא טופח על כתפו של ר' משה "שיהיה לך כל טוב ידידי, שמחתי לעזור לך". ר' משה דחף את עגלתו אל מחוץ לסופר מרקט ולפתע פרץ בבכי תמרורים , כל גופו רעד . "הלו יהודי, התפייסנו, אני לא רגיל שאנשים בוכים בגללי , כבר בקשתי סליחה" ניסה לנחמו.

 

ר' משה ניגב את דמעותיו "הסכת גרשון אנחנו מכירים בקושי חצי שעה אבל עכשיו בזכותך עברתי חוויה אלוקית עילאית ממש, כבר שבועיים שכלתה אצלי הפרוטה מן הכיס, אנחנו מטופלים ב- 3 תינוקות, חיים מהיד לפה. היום ליל שישי אשתי הורתה לי: "משה, הארונות ריקים לחלוטין, אין מה לאכול כפשוטו. וחוץ מזה אני צריכה מטרנה לתינוקות". "אין לי כסף" אני מזכיר לה אך היא מתעקשת "משה זה הזמן שתקיים את מה שאתה לומד, איפה שער הביטחון שלך? גש לסופר קנה מה שאנו צריכים, עמוד בתור כמו כולם אין לי ספק שאם תעבוד על מידת הביטחון, תתרכז ואל תשכח שהקב"ה זן ומפרנס לכל והוא לא ישאיר אותנו עם ארונות ומקרר ריקים" כך אמרה אשתי, "אתה מבין מה קורה פה גרשון? אני עומד כאן עם עגלת קניה בלי פרוטה בכיס..." גרשון צחק "כבר אמרתי לך, אתם החרדים..."

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה