דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 359
 • הדפס
 • דוא"ל

מחוברים לקדושה

הרב רפאל זר

שלישי, 05 פברואר 2019 12:39
מחוברים לקדושה

למה עבודת השם קשה כל כך?!

 

 

פרשת השבוע "דבר אל בני ישראל וייקחו לי תרומה מאת כל איש אשר ידבנו ליבו תיקחו את תרומתי, וזאת התרומה אשר תיקחו מאיתם, זהב וכסף ונחושת, ותכלת וארגמן ותולעת שני ושש ועיזים" וכו'. אחים יקרים, לכאורה פסוקים אלה צריכים באור, וכי בורא עולם שמלא כל הארץ כבודו, להשם הארץ ומלואה, תבל ויושבי בה, לא יכול בין רגע לבנות בית לשמו? עד שצריך לתרומתם של בני אדם שיעזרו בבניין משכן לשמו יתברך? אלא ישנו כאן יסוד גדול, עם ישראל חטאו חטא נורא ואיום, המירו כבודם בתבנית שור אוכל עשב, עשו להם עגל מסכה, ועברו על מה שכתוב בתורה, לא יהיה לך אלוהים אחרים על פניי, ושם השקיעו את מיטב כספם ומיטב זהבם כדי לעשות להם עגל מסכה, לכן כדי לתקן חטא זה, ציווה השם יתברך שכל אחד ואחד מבני ישראל יתנדב מהונו כדי לבנות בית לה'.

 

 

ועוד דבר גדול ישנו כאן, כידוע כל דבר שאדם משקיע בו ומתאמץ בשבילו, נקשר אליו בקשר אמיץ, ולכן אם המקדש היה נבנה בידי שמיים, לא היו בני ישראל מרגישים אליו כל כך קשר, אבל על ידי שמשקיעים מהונם ואונם- נקשרים אליו. ומזה נלמד אחים יקרים, כמה שאדם משקיע בקדושה, בתורה, במצוות, ובכל דבר כזה או אחר הקשור לעבודת השם, נהיה יותר ויותר מחובר להשם יתברך ולתורתו.

 

 

אנשים רבים עומדים ושואלים, למה עבודת השם קשה כל כך? למה אי אפשר היה לעשות את הדברים קצת יותר קלים? אלא הוא שאמרנו לדברים קלים אין ערך, מה שבא בקלות הולך בקלות ילד שנולד לאבא עשיר, אם לאביו מוח בקדקודו, לא ייתן לבנו הכול בקלות, דהיינו כסף ובזבוזים ככל שירצה, אלא ישלח אותו להתפרנס מעבודת כפיים, למען ידע להעריך את הכסף שעמל בעבורו ולא יזלזל בו להוציאו בלי מחשבה.

 

 

כך אחים יקרים אדם שיודע שצריך לקום מוקדם בבוקר כל יום כדי ללכת לבית הכנסת להתפלל, וזה לא משנה אם מאוד קר בחוץ, ותחת השמיכה מאוד נעים, או שישן  מאוחר מאוד בלילה ועקב כך הוא מאוד עייף, יודע הוא שאין תירוצים חייבים  לקום וללכת להתפלל, וכן אם יש לו שיעור תורה ובדיוק עכשיו באים כל מיני ניסיונות ללכת לכאן ולשם, ועוד אין ספור דוגמאות של ניסיונות בעבודת השם יתברך, הבה ונשאל את אותם אנשים שאכן מקפידים לקום מוקדם יום יום לבית הכנסת, בכל מצב במסירות נפש עילאית, האם מוכנים הם לוותר יום אחד לא ללכת להתפלל במניין? אפילו אם יהיה זה באונס גמור, ופטורים הם מן הדין מתפילה במניין במצב הזה, הרי בשבילם הדבר הזה הרי הוא כעונש רע ומר.

 

ומאידך תשאלו את אותם שלא כל כך מקפידים להתפלל יום יום במניין, האם מרגישים איזה שהוא צער על כך שלא התפללו במניין? לא יבינו כלל מה אתם רוצים מהם, ומה באמת ההסבר לכך? הוא אשר אמרנו תורה נקנית בייסורים, וכן מצוות, וכן כל דבר טוב, הקשיים והתלאות שאדם עובר, הם אלה שקושרים אותו יותר ויותר לאותו דבר שהתאמץ עבורו, לפום צערא אגרא..  

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה