דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 455
 • הדפס
 • דוא"ל

צדיק ורע לו רשע וטוב לו

הרב רפאל זר

שני, 21 ינואר 2019 06:52
צדיק ורע לו רשע וטוב לו

לפעמים אדם רואה שהשם יתברך לא העניש אותו על דבר מסוים שעשה, ורואה את זה ח"ו כחולשה אבל אינו מבין שהשם יתברך לפעמים משחרר לו חבל, או כדי לתת לו זמן לחזור בתשובה ולשנות דרך, או כדי להפילו מגובה הרבה יותר גבוה מהיכן שהוא נמצא

 

 

פרשת השבוע "ויהי בשלח פרעה את העם ולא נחם אלוק"ים דרך ארץ פלישתים כי קרוב הוא" וכ"ו. ובהמשך הפרשה "דבר אל בני ישראל וישובו ויחנו לפני פי החירות בין מגדול ובין הים לפני בעל צפון נכחו תחנו על הים". אומר רש"י הקדוש, לפני בעל צפון, הוא נשאר מכל אלוהי מצרים כדי להטעותם, שיאמרו כמה קשה יראתם, ומסביר העיקר שפתי חכמים, אף על פי שכתוב ובכל אלוהי מצרים אעשה שפטים, בעל צפון נשאר כדי להטעותם, שיחשבו שהוא חזק וכביכול אין השם יתברך יכול עליו ח"ו. ועל זה אמר איוב "משגיא לגויים ויאבדם", פירוש השם יתברך משגיא לגויים מלשון שגיאה, שנותן להם לטעות, ועל ידי הטעות מאבדם מן העולם. 

 

 

כן אחים יקרים, לפעמים אדם רואה שהשם יתברך לא העניש אותו על דבר מסוים שעשה, ורואה את זה ח"ו כחולשה אבל אינו מבין שהשם יתברך לפעמים משחרר לו חבל, או כדי לתת לו זמן לחזור בתשובה ולשנות דרך, או כדי להפילו מגובה הרבה יותר גבוה מהיכן שהוא נמצא. וזוהי הטיפשות הנוראה שהייתה לפרעה, ראה את האלוהים שלו בעל צפון נשאר מכל האלוהים, והבין שהוא חזק, ועל זה סמך לרדוף אחרי בני ישראל, וזה מה שהוביל אותו לחורבנה של כל מצרים כולם, לא נשאר בהם עד אחד. 

 

 

וזוהי טיפשותו של המן הרשע, שמהרגע שביקש מאחשוורוש להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים מנער ועד זקן טף ונשים ביום אחד, הלך עלה ונתעלה, וכמו שאמרו חז"ל על הפסוק "היו צריה לראש", שכל מי שמיצר לישראל נעשה ראש, המן הרשע ודאי ראה בזה חולשה של עם ישראל, וחולשה כלפי מעלה ח"ו, אבל המדרש אומר על הפסוק, "אחר הדברים האלה גידל המלך אחשוורוש את המן וישם את כיסאו מעל כל השרים". משל למה הדבר דומה, לחזיר שהיו מפטמים אותו באכילה ושתייה מרובים. מי שראה את המחזה לא הבין על מה ולמה מגיע לו לחזיר היחס המועדף שקיבל, אבל אחר זמן שהחזיר השמין והתפטם די הצורך, לקחו אותו לשחיטה, אז הבינו כולם לשם מה פיטמו אותו כל כך רק כדי לשוחטו. 

 

 

כך אמר הקב"ה אם אני יהרוג את המן בהיותו אדם פשוט מה זה שווה? צריך להגביהו עד למעלה גבוה הרבה ואז לזרוק אותו מלמעלה עד למטה, וזהו מה שאומר הפסוק "משגיא לגויים ויאבדם".

 

 

פירוש משגיא = מגביה, שהשם יתברך מגביה אותם כדי לזרוק אותם מגובה רב ועצום כדי לאבדם מן העולם. ולפי זה יובן גם הפסוק "ומשלם לשונאיו אל פניו להאבידו לא יאחר לשונאו אל פניו ישלם לו", פירוש: השם יתברך משלם לרשעים שכרם על מעשיהם הטובים בעולם הזה כדי לאבדם מן העולם הבא, ודווקא כאן יש שיראו זאת כחולשה לומר צדיק ורע לו רשע וטוב לו אבל לפי האמור הכל ברור, הצדיק נענש בעולם הזה על עבירות שעבר כדי שיגיע נקי וזך לעולם הבא, ואילו הרשע יקבל את שכר מצוותיו בעולם הזה כדי להאבידו מעולם הבא.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה