דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 327
 • הדפס
 • דוא"ל

בנים של מלך

הרב רפאל זר

ראשון, 06 ינואר 2019 13:28
בנים של מלך

כאן אחים יקרים באה התורה ללמד למצריים ולכל העולם כולו, אי אפשר, פשוט אי אפשר ללכת נגד עצת ה', וכל מי שינסה ללכת נגדה, ידע לעצמו שהוא במו ידיו יקיים את גזרתו של מי שאמר והיה העולם, וכדאי לו להתבונן בהיסטוריה

 

 

פרשת השבוע "וארא אל אברהם אל יצחק ואל יעקב ושמי ה' לא נודעתי להם" וכו'. בפרשה זו מוצאים אנו את מכת הצפרדע המגיעה למצרים. צפרדע אחת שהייתה מתזת נחילים נחילים של צפרדעים, וכך הם דברי המדרש: ותעל הצפרדע נאמר, ולא נאמר ויעלו הצפרדעים, מלמד שצפרדע אחת הייתה, אלא שהיו המצרים מכים בה, והייתה מתזת נחילים נחילים. אחים יקרים, מדרש זה טעון באור, מדוע הוצרך הבורא יתברך להביא צפרדע אחת וממנה בדרך נס יצאו נחילים רבים של צפרדעים, לאיזה תועלת הוצרך נס זה? הרי יכל הבורא ברוך הוא להביא במכה אחת את כל הכמות הנצרכת לטפל במצרים הרשעים? 

 

 

אלא וודאי יסוד גדול טמון כאן. והיסוד הוא להראות לכל העולם כולו, שאין עצה, ואין תבונה, ואין חכמה, לנגד ה'. אם ה' גזר שיוסף הצדיק יהיה מלך על מצרים, אז כך יהיה, ולא תעזור לכך לא עצתם, ולא חכמתם של אחיו לבטל זאת. ואם השם יתברך גזר שמושיען של ישראל יוולד במצריים, אז לא יעזרו כל החרטומים והחכמים הגדולים למיניהם, הוא אכן יוולד במצריים, ולא רק שיוולד במצריים, אלא יגדל בתוך ארמונו של מלך מצריים הלא הוא פרעה שהחשיב את עצמו כאלוה. ואם פרעה והחרטומים גזרו פן ירבה, רוח הקודש מבשרתם כן ירבה! בדיוק כך. 

 

 

כאן אחים יקרים במכת צפרדע, באה התורה ללמד למצריים ולכל העולם כולו, אי אפשר, פשוט אי אפשר ללכת נגד עצת ה', וכל מי שינסה ללכת נגדה, ידע לעצמו שהוא במו ידיו יקיים את גזרתו של מי שאמר והיה העולם, וכדאי לו להתבונן בהיסטוריה ולראות מה קרה למצריים במכת צפרדע שניסו ללכת נגד גזרת עליון, שהרי במצריים הייתה רק צפרדע אחת, והיא וודאי מאוד מאוד הרגיזה את המצרים, עד כדי כך שכמעט והוציאה אותם מדעתם, ולמה? באמרם מה? זאת הצפרדע שעליה דיבר משה, אנחנו נראה לה מה זה, הכו בה והייתה מתזת נחילים, עוד פעם הכו ועוד נחילים. 

 

 

ולמה באמת המשיכו והמשיכו אחר שראו שלא רק שלא הרגו אותה אלא שיצאו ממנה עוד ועוד? אלא זוהי תכונת נפשו של אדם כשפועל מתוך כעס, לא מתבונן בתוצאות מעשיו, עכשיו הוא עסוק בלהוציא עצבים. וכך היה בכל הדורות, רבים קמים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם. העם הקטן והמסכן שכולם כל כך שונאים אותו, כולם רודפים אותו, כולם חפצים ברעתו, ודווקא אותו עם קטן ונרדף, הוא מכל העמים העתיקים נשאר, ומהאחרים לא נותר זכר, איפה סיחון? איפה עוג? איפה יוון העתיקה? איפה רומא העתיקה איפה אשור הגדולה? היכן פלישתים? כולם ספו תמו מן בלהות לא נשאר מהם זכר, בבחינת "אלה ברכב ואלה בסוסים, ואנחנו בשם ה' אלוקינ"ו נזכיר המה כרעו ונפלו ואנחנו קמנו ונתעודד".

 

כן אחים יקרים זהו מסר הצפרדע, הצפרדע שולחת מסר ברור, לכל טיפש שניסה, מנסה, וינסה, לעשות את השטות הזו, להילחם בעמו של מי שאמר והיה העולם, כן אחים יקרים. צריך לומר זאת בקול ברור, לכל אחינו הטועים, המנסים להילחם בהשם יתברך ותורתו, דרך אמצעי התקשורת, ובכל דרך כזו או אחרת, חבל לכם על הזמן, אם גויים רבים וחזקים כל כך לא הצליחו, וודאי שאתם לא תצליחו, עיינו ערך צפרדע במצריים..

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה