דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 480
 • הדפס
 • דוא"ל

אמותינו הקדושות

הרב רפאל זר

שני, 19 נובמבר 2018 06:56
אמותינו הקדושות

אחים יקרים, האם אנו מסוגלים להכיל בשכלנו את גודל אצילות הנפש של רחל אמנו? היא מוכנה לאבד את הכל בין רגע, לא להיות עקרת הבית, אשת יעקב, לא להוליד שבטים קדושים, אשר עליהם תושתת כל האומה הישראלית, ועוד זאת לא רק שלא תהיה קודש, אלא תיהפך חלילה לחול שבחול, אשת עשיו הרשע, וכל זה למה? כדי שאחותה לא תתבייש. 

 

 

פרשת השבוע "ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה" וכו' ובהמשך הפרשה, "ועיני לאה רכות", אומר רש"י פירוש עיני לאה רכות, שהייתה סבורה לעלות בחלקו של עשיו ובכתה, שהיו כולם אומרים: שני בנים לרבקה, שתי בנות ללבן, הגדולה לגדול, והקטנה לקטן. והייתה בוכה, עד שנשרו ריסי עיניה, למה בכתה כל כך הרבה אחים יקרים? פחדה ליפול בגורל הרשע, לכן בכתה והתפללה לפני ה', שלא תיפול בגורלו של רשע זה, ואכן ה' שמע תפילתה, וזכתה להינתן בחלקו של בחיר שבאבות, יעקב אבינו ע"ה. זהו כוח התפילה הענק של לאה אימנו, לא התייאשה לעולם, בכתה והתפללה, בכתה והתפללה, עד שנשרו ריסי עיניה מרוב בכי. והיו לזה תוצאות נפלאות, שאכן זכתה שיצאו ממנה שבטים, שבטי יה.

 

 

 

ומצד שני יכולים אנו לראות בפרשה זו, את גבורתה של עקרת הבית הלא היא רחל אימנו, שידעה בפשטות שהיא אכן מיוחדת ומיועדת בלעדית, לבחיר שבאבות יעקב אבינו ע"ה, וממנה ורק ממנה, יצאו כל השבטים הקדושים, ועם כל זאת, לא הסכימה שאחותה תתבזה ותתבייש. ואפילו שיעקב אבינו מסר לה סימנים, מפני שידע עם מי יש לו עסק, עם לבן הרמאי, והרי רחל במעשה זה של הסימנים שמסר לה יעקב, מובטחת שלא יהיה כאן מעשה של רמאות, מצדו של אביה הרמאי, עם כל זה, ברגע שראתה שאביה לוקח את אחותה לאה להכניסה ליעקב, פחדה פחד עצום שמא תתגלה הרמאות וישליכה יעקב מעל פניו, ולאה תתבייש. אמרה רחל מוטב אמסור לאחותי הסימנים, ואנתן בחלקו של עשיו, ובלבד שלא תתבייש אחותי. 

 

 

 

אחים יקרים, האם אנו מסוגלים להכיל בשכלנו את גודל אצילות הנפש של רחל אמנו? היא מוכנה לאבד את הכל בין רגע, לא להיות עקרת הבית, אשת יעקב, לא להוליד שבטים קדושים, אשר עליהם תושתת כל האומה הישראלית, ועוד זאת לא רק שלא תהיה קודש, אלא תיהפך חלילה לחול שבחול, אשת עשיו הרשע, וכל זה למה? כדי שאחותה לא תתבייש. ויש לציין כאן, שוודאי רחל לא ידעה, שבסופו של דבר ישא יעקב אבינו שתי אחיות, וגם היא תזכה להעמיד את בית ישראל, אלא ויתרה וקיבלה עליה את הדין לגמרי, ליפול בגורלו של עשיו הרשע, ולעומתה אחותה תשב לה על זרי דפנה, במחיצתו של יעקב אבינו, וממנה ורק ממנה, יצאו כל השבטים הקדושים, והיא תישאר ערירית לנצח ח"ו, מנושלת מכל טובה.

 

כן אחים יקרים, הבה ונלמד, מהי כוחה של בושה, כמה פחדה רחל שתתבייש אחותה, יותר מפחדה ליפול בגורלו של עשיו הרשע, יש לנו ממי ללמוד, וחייבים אנו ללמוד, כי תורתנו תורת נצח היא, ותורה מלשון הוראה. נלמד מאבותינו הקדושים, ואימותינו הקדושות, איך לשלוט ביצרינו, וכל דבר ודבר נשקול בפלס מאזני צדק, ואז נזכה להיות חלקם ונחלתם אמן כן יהי רצון.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה