דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 168
 • הדפס
 • דוא"ל

הכל לטובה

הרב רפאל זר

ראשון, 04 נובמבר 2018 09:23
הכל לטובה

כאן טמון יסוד גדול בהבנת החיים ובעבודת השם יתברך, אדם שחי באמונה פשוטה בבורא, יודע שכל מה שה' עושה לטובה הוא עושה

 

 

פרשת השבוע "ויהיו חיי שרה מאה שנה ועשרים שנה ושבע שנים שני חיי שרה", אומר רש"י הקדוש, "שני חיי שרה" לומר שכולם שווים לטובה. אחים יקרים צריכים להבין, הרי אם רש"י הקדוש אומר שכולם שווים לטובה, על מי מדבר רש"י שכולם היו שווים לטובה? וודאי על שרה עצמה, שבשבילה כולם היו שווים לטובה.

 

 

 

לכאורה איך אפשר לומר שכולם היו שווים לטובה? הרי היו אלה שנים של צער ומכאוב, שנים ללא פרי בטן, ובפרט לאחר שראתה שנתנה את שפחתה לאברהם, והיא מיד התעברה וילדה בן, איזה עלבון צורב, זאת ועוד, כמו שאמרה שרה במו פיה, "ותרא כי הרתה ותקל גבירתה בעיניה", שרה רואה את הגר אומרת עליה, שכאילו ח"ו שרה איננה צדקת כמו שהיא אכן נראית, שהרי אני מיד התעברתי ואילו היא במשך שנים רבות עם אברהם ולא ילדה, לכן אין מנוס מלומר שחלילה אין תוכה כברה. אחים יקרים, יכולים אנו לנסות להכיל את גודל ההשפלה שספגה שרה מהגר, וזאת מלבד הצער הגדול שרואה את הגר משתעשעת עם בנה, ואילו היא נותרה עקרה כשהייתה, אם כן איך אפשר לומר על חיים כאלו כולם שווים לטובה?

 

 

 

אלא כאן טמון יסוד גדול בהבנת החיים ובעבודת השם יתברך, אדם שחי באמונה פשוטה בבורא, יודע שכל מה שה' עושה לטובה הוא עושה, גם אם אני לא מבין, גם אם קשה לי, אין זה אומר שחלילה השי"ת לא יודע מה הוא עושה, וודאי לי ופשוט לי, שהכל לטובתי הגמורה והשלמה, גם אם אינני מבין, זה לא אומר שהדבר לא לטובתי. נכון שיש צער בדרך, אבל בסופו של דבר, שהכל מתבהר רואים איך הכל היה ממש לטובה, ועל כך אמרו בדרך רמז "וראית את אחורי, ופני לא יראו", פירוש וראית את אחורי, דהיינו רק לאחר זמן, שהכל מתבהר, אז מבינים שהכל היה אך לטובתנו, אבל "ופני לא יראו" דהיינו לפני מה שהולך לקרות, שהכל לוט בערפל, ואיננו מבינים מה קורה, אז "לא יראו". לא נוכל להבין מה העתיד טומן בחובו, ואז קשה לנו.

 

 

 

אבל כאן טמון הסוד הגדול, מדוע קשה לנו? רק בגלל שאנו מנסים להבין את השי"ת, למה הוא עושה ככה? למה? ולמה? ולמה? אבל זהי טעות נוראה, מפני שעל השי"ת לא שואלים שאלות, אמונה פירושה למעלה מהדעת, למעלה מהבנתנו. צריכים וחייבים להחדיר לעצמנו חזור ושנן, כל מה שה' עושה - הכל לטובה וכך אומר מר"ן בשלחן ערוך: "חייב אדם לומר כל מאן דעביד רחמנא לטב עביד". שומעים אחים יקרים, זו לא חסידות להגיד מה שה' עושה לטובה הוא עושה, זו פשוט עוד הלכה, שחייבים אנו לקיים, זה מובא בשלחן ערוך,  וזהו הסוד הכי גדול לחיים מאושרים, שמחים ושלווים. האושר אינו נמצא בבנקים, לא בבורסה, לא בבתים יפים ומפוארים, אלא האושר מתנגן פנימה בליבנו, כאשר אנו שמחים בחלקנו, כשיש לנו ביטחון גמור ושלם במי שאמר והיה העולם, שמה שהוא נותן לנו זה הכי טוב בשבילנו. אם ננהג כך כמו ענקי רוח אלה, אבותינו ואמותינו הקדושים, גם חיינו יהיו בגדר של כולם שווים לטובה. יהי רצון שלא נבוש בעולם הזה ולא ניכלם לעולם הבא אכי"ר.         

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה