דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 406
 • הדפס
 • דוא"ל

בנים של השם יתברך

הרב רפאל זר

שלישי, 28 אוגוסט 2018 11:17
בנים של השם יתברך

במה עלינו להתחזק לקראת ראש השנה? כיצד נזכה שהשם יתברך ירחם עלינו כבנים?

 

 

פרשת השבוע "והיה כי תבא אל הארץ אשר ה' אלוקי"ך נותן לך"... ובהמשך הפרשה "הסכת ושמע ישראל, היום הזה נהיית לעם לה' אלוקי"ך, ושמעת בקול ה' אלוקי"ך, ועשית את מצוותיו ואת חוקיו, אשר אנכי מצווך היום". אחים יקרים, ראש השנה הולך וקרב אלינו בצעדי ענק, יום הדין שבו יוכרע גורלם של כל באי עולם, אם לטוב ואם למוטב, וודאי שעל כל אחד ואחד מאתנו מוטל לעשות חשבון נפש, ולעשות כל מה שניתן כדי שנצא זכאים בדין, ולב יודע מרת נפשו, כל אחד יודע מה הם הדברים שצריך להתחזק בהם, אבל נדע נאמנה, שלמעלה מן הכל, צריכים אנו להתחזק בלימוד התורה הקדושה.

 

 

הבה ונתבונן במה שאנו אומרים בתפילת שמונה עשרה, ברכת התשובה פותחת במילים: "השיבנו אבינו לתורתך, וקרבנו מלכנו לעבודתך, והחזירנו בתשובה שלמה לפניך". נשאלת השאלה, למה פתח בהשיבנו אבינו לתורתך כאשר אנו עוסקים במצוות התשובה? הרי היה צריך לפתוח בהחזירנו בתשובה שזוהי למעשה המטרה? אלא צריכים לדעת, שאי אפשר בשום אופן שבעולם לעשות תשובה בלי תורה, שהמאור שבה מחזירנו למוטב. כאן אומר הפסוק "הסכת ושמע ישראל, היום הזה נהיית לעם לה' ".

 

 

אומר רש"י הקדוש היום נהיית לעם, בכל יום יהיו בעיניך כחדשים, דהיינו, כל יום צריכים לראות כאילו זו לי הפעם הראשונה שאני לומד תורה, ואז תתלהב הנפש מכל מילה ומילה שבתורה הקדושה, ומההתלהבות מלימודה של תורה, נזכה להתקרב לבורא יתברך בתעצומות נפש, ובפסוק נאמר עוד, הסכת, ודרשו חז"ל, הסכת, הס ואח"כ כתת, שפירושו, קודם כל תלמד להקשיב, ורק לאחר מכן, תשאל שאלות, ואם ננסה לומר זאת במילים אחרות, "נעשה ונשמע".

 

 

צריכים לדעת שזוהי המדרגה הכי גדולה שאפשר להגיע במדרגת התשובה, לרצות רק דבר אחד לעשות רצונו יתברך בין אני מבין, בין לא מבין, ה' אמר- אני עושה. בלי שאלות, בלי קושיות, אמונה פשוטה, זוהי הדרגה שבה יכול יהודי לגעת, היום הזה נהיית לעם לה', היום הזה כאשר הבנתי את יסוד החיים, יש בורא לעולם, יש מנהיג לבירה, ואנו זכינו להיות בניו של מקום, אז אני כבר נחשב להיות עם ה' ונחלתו, וזוהי הדרגה אליה אנו שואפים.

 

 

בתפילות של ראש השנה אנו אומרים "היום הרת עולם, היום יעמיד במשפט כל יצורי עולם, אם כבנים אם כעבדים, אם כבנים רחמנו כרחם אב על בנים, אם כעבדים עיננו לך תלויות עד שתחננו ותוציא לאור משפטינו קדוש"... וודאי שכולנו רוצים משפט של בנים ולא של עבדים, שהרי ידוע לכולנו מהו ההבדל, בין משפט שנערך לבן המלך, לבין משפטו של עבד המלך, לעבד יערך משפט עם כל החומרות שישנן בחוק, ואילו לבן המלך, יעלימו עין מהרבה הרבה סעיפים  בחוק, באשר הוא בנו של מלך. אחיי ורעי מי לא רוצה להיחשב במשפט כבן המלך? מי לא רוצה לצאת זכאי בדין? אין ספק שכולנו חפצים בחיים טובים ומאושרים, לכן, הבה ונוכיח שאכן אנו בנים לה', ונעשה רצונו בלי חכמות, בלי שאלות, ובלי תירוצים, ואז וודאי נזכה כולנו לכתיבה וחתימה טובה, לחיים טובים ולשלום אכי"ר

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה