דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 777
 • הדפס
 • דוא"ל

קדושת העיניים

הרב רפאל זר

שלישי, 22 מאי 2018 14:13
קדושת העיניים

אדם הנותן עיניו במה שאינו שלו, את מה שביקש לא מקבל ואת מה שיש בידו לוקחים ממנו. 

 

 

בפרשת השבוע, פרשת נשא, נמצאת פרשת סוטה "איש איש כי תשטה אשתו ומעלה בו מעל וכו" למדונו חז"ל אין אדם חוטא אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות שנאמר "תשטה" מלשון שטות. ומהיכן באמת נובעת אותה רוח שטות? ודאי לנו שבאה ממראה העיניים, וכדברי חז"ל "עין רואה, לב חומד וכלי מעשה גומרים".

 

 

ישנו עוד דבר הגורם לרוח שטות וזו החברה הרעה, וכמו שמצינו במסכת סוטה כשהכהן מדבר עם הסוטה בבית המקדש, לפני שמשקה אותה ממי המרים, מנסה לדובב אותה ואומר לה: בתי הרבה ילדות עושה הרבה יין עושה הרבה חברה רעה עושה. כאן רואים אנו שישנם כמה וכמה דברים הגורמים לה, לאותה רוח שטות להתפרץ, חברה רעה יכולה להכניס בליבו של אדם שטויות והבלים לאין קץ, "תראי איזה בעל לקחת, מה חסר לך שלקחת בעל כזה..." ועוד שטויות והבלים. גם היין מוזכר שעל ידי שתיית יין מרובה אדם מאבד את שפיותו ומדמיין לעצמו עולם חדש, אילו כך היה ואילו כך היה... וזוהי וודאי רוח של שטות נוראה כי הרי השם יתברך הוא המזווג זיווגים והוא וודאי בחר בשבילנו את הטוב והמתאים ביותר.

 

 

לימדונו חכמים: אדם הנותן עיניו במה שאינו שלו, את מה שביקש לא מקבל ואת מה שיש בידו לוקחים ממנו. ומשלו משל על זה, הגמל בא לבקש קרניים ולא רק שלא קיבל קרניים, אלא גם את האוזניים שהיו לו הורידו לו. ואמרו חז"ל "כל הרואה סוטה בקלקולה יזיר עצמו מן היין". ולמה באמת צריך להזיר עצמו מן היין? אלא אחרי שראה במו עיניו למה יכול להוביל את האדם שתיית היין, לאילו ביזיונות נכנסה אותה אשה כתוצאה משתייתו, וודאי שראוי לו לפרוש ממנו מכל וכל.

 

 

וראיתי בס"ד להליץ זאת על הפסוק "חכלילי עיניים מיין ולבן שיניים מחלב" חכלילי פירוש כל חיך אומר לי לי ובידוע החיך הוא מקור הטעם בפיו של אדם, ולמה פתאום נכנס לו הרצון הזה ליהנות מדבר זה או אחר? את התשובה מגלה לנו הפסוק "חכלילי עיניים"  מהעיניים באים כל הבלבולים והספיקות למיניהם, וכשנוסף לזה גם היין אוי ואבוי זהו כבר חורבן שלם רח"ל, אחר מכן כבר מגיע לבן שיניים מתחילים חיוכים לעבירה ואחריתה מי ישורנו. לכן אחים יקרים צריכים להיזהר מאוד, בפרט עכשיו שהקיץ כבר בפתח, לשמור על העיניים ולא ללכת לכל מיני מקומות ששם מצויים בעוונות הרבים כל מיני מראות נגעים השם יצילנו כי וודאי באותו רגע זה נראה מאוד יפה וקוסם לנו, אבל נזכור את דברי החכם מכל אדם "יש דרך ישר לפני איש ואחריתה דרכי מוות"... יהי רצון שנזכה לעבור את הקיץ בשלום ובקדושה יתירה אמן כן יהי רצון. שבת שלום ומבורך.         

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה