דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 3943
 • הדפס
 • דוא"ל

נחת יהודי אמיתי

קרבנו

ראשון, 06 מאי 2018 10:20
נחת יהודי אמיתי

מהו ההבדל בין יהודי לגוי?

 

 

פרשת השבוע "בהר סיני". אחים יקרים נמצאים אנו כשבועיים קודם יום מתן תורה, חג השבועות, שעליו נאמר בתורה "שמע ישראל היום הזה נהיית לעם לה" אלוקיך". ואומר רבינו סעדיה גאון זיע"א אין עם ישראל אומה אלא בתורותיה, דהיינו שתי תורות, תורה שבכתב ותורה שבעל פה. זאת אומרת שחלילה בלי תורותינו, אזי ככל הגויים בית ישראל.

 

 

כי באמת מהו ההבדל בין יהודי לגוי? רק בשמירת מצוות התורה ולימוד התורה, אם כן כמה עלינו, על כל אחד ואחד מאתנו, להתחזק במאוד מאוד בלימוד התורה, כל איש ישראל וכל אשה תראה לזרז את בעלה ובניה ללכת ולהתמיד ביותר בלימוד התורה, וכמו שנאמר בתחילת הפרשה "וידבר ה' אל משה בהר סיני.." ומהו העניין שבחר הקדוש ברוך הוא לתת תורה דווקא במדבר סיני, מקום שמם כזה ולא באיזה שדה יפה ומוריק עם אילנות יפים, עצי פרי ומפלי מים, עיינות ותהומות יוצאים בבקעה ובהר? אלא שכדי לקנות תורה צריכים התבטלות גמורה מענייני העולם הזה, כך כל איש ואשה צריכים להחדיר זאת היטב לעצמם ולבני ביתם שעיקר העיקרים בבית זוהי התורה וכל השאר מטרתם רק לשמש את האדם כדי שיוכל לעסוק בה באין מפריע. וזו הייתה גדלותם של התנאים שעסקנו בהילולא שלהם שבוע שעבר רבי מאיר בעל הנס זיע"א ורשב"י זיע"א שכל חייהם, כל עניינם, משאם ומתנם הייתה רק התורה, חוץ מזה לא עניין אותם שום דבר בעולם.

 

 

הבה ונתבונן במאמרו של רבי מאיר בפרק ששי מפרקי אבות: "רבי מאיר אומר כל הלומד תורה לשמה זוכה לדברים הרבה ולא עוד אלא שכל העולם כולו כדאי הוא לו, נקרא רע אהוב, אוהב את המקום, אוהב את הבריות משמח את המקום, משמח את הבריות ומלבשתו ענווה ויראה ומכשרתו להיות צדיק וחסיד וישר ונאמן.." וכו'

 

 

הבה ונשים לב כמה דברים נפלאים זוכה לומד התורה ואיזו זכות לבני ביתו ולכל הנמצאים בקרבתו, כמה זוכה אותה אישה ששולחת את בעלה ללמוד תורה, הרי התורה משנה אותו מקצה אל קצה, מלמדת אותו לשלוט בעצמו בכעסים, בגאווה, בתאווה. יכול אדם להגיע לשיעורי תורה שחור כפחם ולצאת מבריק כיהלום ואיפה אפשר למצוא עסקה טובה מזו לשלוח אדם לשיעורים חינם אין כסף ושם משפצים לו את הראש וחוזר כשהוא נעשה מתוקן יותר ויותר. אנשים משלמים בימינו הרבה כסף לטיפולים מסוג זה: פסיכולוגים, קאוצ'ינג ומה לא ושם העבודה היא שטחית, אבל כאן בתורה עבודת המידות היא עבודה שורשית המלמדת את האדם לעקור את אותן מידות רעות מהשורש. איזו אישה בעולם שאינה חפצה בכך שבעלה ישתנה לטובה, איזו אמא או אבא שאינם חפצים לראות איך בניהם מתעלים על עצמם, הרי זהו האושר הגדול ביותר שיכול הורה לרוות נחת אמתי כשרואה את בנו הולך בדרך הישר, מתרחק מחברה רעה ונדבק באנשים טובים ישרי דרך בקיצור אם נסכם במילה אחת אשרי מי שעמלו בתורה!

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה