דבר הרב

(2 הצבעות)
 • צפיות: 1893
 • הדפס
 • דוא"ל

איך אפשר להיות מאושר?!

הרב רפאל זר

שני, 01 ינואר 2018 08:02
איך אפשר להיות מאושר?!

מתי תשתלם בלהיות בן אדם, בלהיות בעל רגש, בלהיות אחד שאכפת לו מצרתו של חברו, בלהיות אדם החש ומרגיש את צערו של מי שאמר והיה העולם?! בשום תיכון ובשום אוניברסיטה לא מכירים את זה ולא לומדים את זה. ההשתלמויות הללו קיימות רק בבית המדרש. 

 

 

הרחובות היום מלאים בפרסומות של תיכונים הקוראים לנו: "לך להצטיין!" "לך להשתלם!" אדם משתלם בחשבון, באלגברה, בכימיה ובמה לא?! אבל מה עם להשתלם בלהיות בן אדם, את זה לא צריך לעשות?! 

 

 

מתי תשתלם בלהיות בן אדם, בלהיות בעל רגש, בלהיות אחד שאכפת לו מצרתו של חברו, בלהיות אדם החש ומרגיש את צערו של מי שאמר והיה העולם?! בשום תיכון ובשום אוניברסיטה לא מכירים את זה ולא לומדים את זה. ההשתלמויות הללו קיימות רק בבית המדרש. דוד המלך אומר: "שבתי בבית ה' כל ימי חיי לחזות בנועם ה'", (תהילים ד, ד). רק בסביבת עובדי ה' ניתן להפוך לאדם שלם המבין את מטרתו ותפקידו בעולם!

 

 

 מעשה ברב חסיד, צדיק יסוד עולם, שהיה עני מרוד אבל עם זאת היה מקפיד שלא תישאר בביתו למשך הלילה ולו פרוטה אחת. וזאת מפני שאותו צדיק האמין בקדוש ברוך הוא באופן מוחשי וידע כי כפי שהבורא זן אותו היום, כך הוא יזון אותו גם מחר וידאג לכל צרכיו. וממילא לשם מה לו לאגור עבור העתיד פרוטות מיותרות, שניתן לקיים בהן כבר עתה מצווה ולתיתן לצדקה. 

 

 

באחד הלילות שמע הצדיק רחשים מוזרים בביתו. בתחילה הוא חשב כי זה עכבר או בעל חי אחר המכרסם את מזונו. כשהרעשים החריגים לא פסקו, הוא קם ממשכבו וראה גנב הפותח את הארונות ותר אחר מזומנים וחפצי ערך. פנה הצדיק אל הגנב ואמר: "שמע נא, אני לא רוצה לגזל מזמנך היקר, אל תחפש בחושך את מה שאני לא מוצא אפילו באור!" 

 

 

יהודים יקרים! אל תחפשו ברחוב את מה שאין בו. בכל העולם כולו אין מקום שבו ניתן להשתלם נפשית ולהפוך לאדם מושלם שיודע מי יצר אותו ולשם מה. 

 

 

ברחוב של היום ניתן לקנות רק מחלות נפש. קנאה זו מחלת נפש, שנאה זו מחלת נפש, תחרות זו מחלת נפש! בימינו אינספור אנשים נוטים לדיכאונות ומטופלים בכדורים. מעל 50 אחוז מאוכלוסיית ארצות הברית סובלת ממחלות נפשיות ומטופלת בכדורים!

 

 

הדבר לא תלוי אם האדם עשיר או עני, חולה או בריא, זקן או צעיר. הסיבה לכל החרדות הפנימיות נובעת מחוסר אמונה במי שאמר והיה העולם. רק אדם המאמין בבורא העולם הוא אדם שלם בנפשו. אדם יכול להיות העשיר הגדול ביותר בעולם, אבל עדיין הוא מלא וגדוש בפחדים ודואג כל ימיו פן יאבד את ממונו, כפי שאמרו חז"ל: "מרבה נכסים מרבה דאגה", (אבות פ"ב מ"ז). גם אדם שאין בידו רכוש רב, יכול להיות מלא בדאגות ולשאול את עצמו תמיד למה אין לו ממון די צרכיו. היוצא מהדברים הוא שסיבות לדאגות תמיד יהיו, אך רק אדם היודע כי אין כה' אלוקינו, כפי שאמר יתרו "עתה ידעתי כי גדול ה' מכל האלוהים", (יתרו יח יא). מסוגל להגיע לאיזון נפשי ולשלווה פנימית! (מתוך הספר "ושב ורפא לו" מאת הרה"ג רפאל זר שליט"א. להזמנות 03-9091313)

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה