סיפורים מהחיים

(0 הצבעות)
 • צפיות: 1760
 • הדפס
 • דוא"ל

לוותר על 25 מליון דולר

קובי לוי

רביעי, 19 אפריל 2017 06:17
לוותר על 25 מליון דולר

דמיינו לעצמכם מכתב מעו"ד אמריקני, ובו הוא מבשר לכם כי זכיתם בירושה ע"ס 25 מיליון דולר? לא פחות ולא יותר. אין ספק כי פעימות הלב היו הופכות מואצות, העיניים היו מתערפלות, וסף העילפון לא היה רחוק מכם. 25 מליון דולר!

 

 

דמיינו לעצמכם מכתב מעו"ד אמריקני, ובו הוא מבשר לכם כי זכיתם בירושה ע"ס 25 מיליון דולר? לא פחות ולא יותר. אין ספק כי פעימות הלב היו הופכות מואצות, העיניים היו מתערפלות, וסף העילפון לא היה רחוק מכם. 25 מליון דולר! זה סכום בלתי נתפס לאברך מן השורה, המגדל 10 ילדים, העמוס בחוב לגמ"ח, לבנק וכו'.

 

ובכן, שמואל זמירסקי קרא את המכתב הממוען אליו, ישר והפוך 10 פעמים לפחות. הוא התיישב על ספסל בגן הציבורי, ומראות יַלְדוּת חלפו לנגד עיניו. אבא ואמא שלו, היקרים לו, חיבקו אותו חזק. השוטר הנאצי שניצב בסמוך, האיץ בהם לסיים את הסצנה המשפחתית. דמעות ניגרו כמים. שמואל בן השלוש, היה קטן מכדי להבין את גודל השעה, אבל ליבו הקטן, לב יהודי, קלט שמדובר בשעה קשה עבור כולם. עיניו של הגרמני ירו גיצים של שינאה. שמוליק רצה להשאר עם אמא ולהשען על ראשה, הגיונו הילדותי קלט שדבר רע הולך להתחולל פה. הנאצי קרע את אמו מעליו, ודחפה אל המשאית, אמא זועקת, אך לשווא.

 

המשאית החלה לנסוע, ואמא נעלמה מעיניו לנצח. אבא חזר איתו לגטו, אך לזמן קצר. רופא המחנה דרש את התינוק אליו. אבא התחנן "תשאירו אותו אצלי". הרופא המרושע, בעט ביהודי, ונטל באכזריות את שמואל הרזה עד לשד עצמותיו. אבא שכב על הרצפה שותת דם ובוכה "שמואל! שמואל!" זעק, "תמיד תזכור את אבא ואמא" התאנק אבא. שמואל נלקח אל רופא הגטו, קיבל אוכל חם, כמה זריקות והועבר לציפורני המיסיון.

 

מהר מאד גזזו את פאותיו, ענדו צלב כבד על צווארו, והנזירות עטפו אותו בחום ואהבה. למרות גילו הזערורי, הבין שמואל שהוא בעצם אסיר. הוא יהודי, והפסל של ימח שמו וזכרו, עורר בו גועל. הוא לא הבין מדוע. הוא היה ילד נוח, עדין ושיתף פעולה עם הכומר הגדול. היתה לו ברירה? לא היו לו מספיק ידיעות וכוחות נפש להתנגד.

 

אחרי ארבע שנים, הגיע למנזר רב יהודי עם זקן ארוך ולבן ועיניים טובות לב. היתה זו שעת ארוחת הצהרים, כ- 200 ילדים שבויים ישבו שם. היו שם רוסים, קווקזים, יגוסלבים, מכל מין וצבע. שמואל זוכר היטב את הרב שאמר "בוקר טוב ילדים", ואז הוא זעק במלוא גרון "שמע ישראל השם אלוקינו". ליבו רטט בקרבו, הוא הכיר את המלים. אמא היתה משכיבה אותו לישון, ומלמדת אותו להגיד קריאת שמע.

 

סיים שמואל את המשפט בקול רועד.

 

הוא לא היה היחיד, היום עוד כמה כאלו סביבו. הרב קרא אליהם. הם ניגשו אליו והוא ליטף את ראשיהם. ''מתוקים שלי, אתם יהודים! '' עכשיו אני לוקח אתכם לארץ ישראל, שם ילמדו אתכם את כל התורה כולה". אושר הציף את ליבו. הוא חיבק ונישק את הרב ובכה ובכה. "אין לי אבא, אין לי אמא, אין לי משפחה, אבל יש לי את הרב היקר הזה, ויש לי גם קריאת שמע", כך חשב בליבו.

 

שמואל הגיע ארצה ולמד בישיבות קדושות, הוא הפך לתלמיד חכם בעל שם טוב, והקים משפחה לתפארת. במהלך המלחמה, גויה גרמניה, הציעה לאביו של שמואל להנשא לה, כדי להצילו מצפרני הנאצים. התרגיל הצליח, אביו של שמואל נמלט מן הגטו וניצל. אחרי המלחמה, במקום לגרשה, הוא המשיך לחיות עמה. כשבגר שמואל נודע לו שאביו חי, מתגורר בארה"ב ונשוי לנוצריה. המפגש ביניהם היה צונן משהו, ורק כשנפרדו, שמואל הרגיש שליבו קרוע בקירבו. אבא לא שרד עם אמונה. הנאצים ניצחו אותו. הקשר ביניהם היה רופף ביותר. מכתב פה ומכתב שם. פעם בכמה שנים שיחת טלפון.

 

הוא הביט עוד פעם במכתב "מיסטר שמואל זמירסקי, אני מצטער להודיעך כי אביך משה זמירסקי, ובשמו הנוצרי סטפן קלימפטון נפטר. צו הירושה שיש בידי, מעביר לרשותך 25 מליון דולר, מתוך 50 המליון שהיו לאביך בנכסים ובכסף נזיל. אביך עדיין לא נקבר, עליך ליצור קשר עם אחיך ריצ'רד קלימפטון על מנת לתאם ביניכם היכן לקברו, אחר כך אעביר לרשותך את מחצית הירושה. על החתום פיליפ גולדשטיין עו"ד". ריצ'רד, אחיו הגוי, התעקש לקבור את אבא בבית קברות נוצרי. "אבא חי כנוצרי לכל דבר" טען. שמואל התחנן "אבל אבא יהודי..'' שמואל בדק היטב, ונודע לו, כי בראש השנה וביום הכיפורים היה אבא מגיע לבית הכנסת הסמוך ושוהה שם כמה שעות. נותרה בו אמונה באלוקי ישראל.

 

עורך הדין גולדשטיין הציע לשמואל, תציע לריצ'רד מליון דולר יותר מן הירושה, ושיסכים לקבורה יהודית.. הגוי היה מתוחכם, הוא הבין שלשותפו לירושה, יש ענין גדול מאד בקבורת אביו עפ"י דת משה וישראל והרחיב את העסקה: "אני מוכן לקבורה יהודית רק בעבור ויתור על כל חלקך בירושה..." חד וחלק.

 

שמואל ניגש אל אחד מגדולי הפוסקים שבדור כדי לדעת כיצד יוצאים מן הסבך. "הירושה עדיין אינה שלך" הסביר הרב "לירושה יש שלושה שלבים. השלב הראשון צורכי הקבורה של הנפטר, אחר כך ישמש הממון למימון מזונותיה ומגוריה של האלמנה, ולבסוף תחולק הירושה בין היורשים. נכון לרגע זה, הממון שהותיר אביך, צריך לשמש אותו ורק אותו, כדי להביאו לקבר ישראל". גם במחיר 25 מליון דולר? "כן" השיב הרב "קבר ישראל שווה כל מחיר, ההלכה מחייבת שהממון של הנפטר יועמד לצורך הקבורה ההגונה והקדושה של יהודי".

 

שמואל ויתר. הוא לא הרגיש שום קושי בדבר. אנחת רווחה מילאה את ליבו. קודם כל כבודו של אבא.

 

נכון אבא נכשל, נסיון השואה היה גדול מכפי כוחותיו, אבל סוף כל סוף הוא נפטר כיהודי, ומה יותר כבוד מאשר להביאו לקבר ישראל. "זה הכבוד היחידי שיכולתי לעשות עבורו" ניגב את דמעותיו אל מול עיני הרב. "לא זכיתי לשהות במחיצתו ב- 50 שנה האחרונות, אני מאמין שבשמים יעריכו את הכבוד שנתתי לאבי אחרי מותו". הרב הניח יד אוהבת על כתפו של שמואל ואמר: "האמן לי ר' שמואל, אני מרגיש שעשית לאביך כבוד, כבוד גדול. בן כמוך, קדיש כמוך, זה עילוי נשמה הכי נפלא לאביך".

אהבתם? תנסו גם את אלו

 • ראשון, 15 מרס 2015 07:57

  שבת עונג

  "וקראת לשבת עונג"...
 • שישי, 04 אוקטובר 2019 09:47

  מדיני ההפטרה

  הלכות ההפטרה בשבת
 • רביעי, 04 פברואר 2015 19:45

  לשמוע ולקיים

  לכל אדם מגיע איזה מקרה שמראים לו משמיים…
 • חמישי, 23 פברואר 2017 10:12

  הפסד השקר

  "מדבר שקר תרחק -ויראת מאלוקיך" תרחק ! מדוע ?
 • שני, 30 נובמבר -0001 00:00

  לתקן טעוית

  גם אם טעינו אפשר לתקן את הטעויות.
 • חמישי, 09 פברואר 2017 08:09

  לשיר לקדוש ברוך הוא

  השירה מקורה גבוה מאוד מאוד בהיכל הניגון למעלה…
 • ראשון, 15 מרס 2015 07:57

  שבת עונג

  "וקראת לשבת עונג"...
 • שישי, 04 אוקטובר 2019 09:47

  מדיני ההפטרה

  הלכות ההפטרה בשבת
 • רביעי, 04 פברואר 2015 19:45

  לשמוע ולקיים

  לכל אדם מגיע איזה מקרה שמראים לו משמיים…
 • חמישי, 23 פברואר 2017 10:12

  הפסד השקר

  "מדבר שקר תרחק -ויראת מאלוקיך" תרחק ! מדוע ?
 • שני, 30 נובמבר -0001 00:00

  לתקן טעוית

  גם אם טעינו אפשר לתקן את הטעויות.
 • חמישי, 09 פברואר 2017 08:09

  לשיר לקדוש ברוך הוא

  השירה מקורה גבוה מאוד מאוד בהיכל הניגון למעלה…

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה