סיפורי צדיקים

(1 הצבע)
 • צפיות: 2478
 • הדפס
 • דוא"ל

רבי שמעון בר יוחאי

קרבנו

רביעי, 25 מאי 2016 11:00
רבי שמעון בר יוחאי

סיפור מיוחד על רבי שמעון בר יוחאי

רבי שמעון היה הולך לטבריה. פגש אותו אליהו הנביא. אמר לו: שלום עליך אדון! אמר לו רבי שמעון: במה עוסק הקב"ה ברקיע?

אמר לו: בקורבנות היה עוסק, ואמר דברים חדשים בשמך, אשרי חלקך! ובאתי להקדים לך שלום. ודבר אחד אני רוצה לשאול מעימך, להשיב תשובה בישיבה שברקיע. שאלה שאלו: עולם הבא אין בו אכילה ושתיה, והרי כתוב "בָּאתִי לְגַנִּי אֲחתִי כַלָּה, אָרִיתִי מוֹרִי עִם-בְּשָׂמִי, אָכַלְתִּי יַעְרִי עִם-דִּבְשִׁי, שָׁתִיתִי יֵינִי עִם-חֲלָבִי". מי (מקום) שאין בו אכילה ושתיה, איך הוא אומר זאת?!

אמר רבי שמעון: והקב"ה, מה השיב להם? אמר לו: הקב"ה השיב להם, הנה בר-יוחאי בארץ, הוא יאמר! (צמרמורות...), ובאתי לשאול מעימך.

אמר רבי שמעון: חביבות גדולה חיבב הקב"ה לכנסת ישראל, ומאהבתו הגדולה שאוהב אותה הוא משנה את מעשיו ממה שהוא עושה. שאע"פ שאין דרכו לאכול ולשתות, בשביל האהבה הוא אוכל ושותה. יען כי בא אליה, הוא עושה את רצונה. כלה הנכנסת לחופה ומבקשת לאכול, האם אין מן הדין שהחתן שלה יאכל עימה אע"פ שאין רצונו בכך? זה שכתוב "בָּאתִי לְגַנִּי אֲחתִי כַלָּה", יען כי באתי אצלה, להיכנס עימה לחופה, אז "אָכַלְתִּי יַעְרִי עִם-דִּבְשִׁי" וכו'.

ולמדנו מכאן דרך ארץ - שכאשר מזמין אדם לאחר, זה שבא אצלו יש לו לעשות רצונו, אף על פי שאין דרכו בכך. כמו שכתוב "וַיִּקַּח מֵאַבְנֵי הַמָּקוֹם, וַיָּשֶׂם מְרַאֲשׁתָיו", יען כי בא החתן אצל הכלה (יעקב, ספירת תפארת, משול כאן לחתן לעומת הארץ, המלכות, שהיא הכלה), אע"פ שאין דרכו לשכב אלא בכרים וכסתות, אם היא נותנת לו אבנים לשכב, יקבל הכל ברצון הלב, זה שכתוב "וַיִּשְׁכַּב בַּמָּקוֹם הַהוּא", על אותן האבנים, אע"פ שאין דרכו בכך.

כמו כן כאן, "אָכַלְתִּי יַעְרִי עִם-דִּבְשִׁי", אע"פ שאין דרכו בכך, אלא בשביל אהבת הכלה. ועם כל זה, רק בבית הכלה ולא במקום אחר. במקומו אינו אוכל ושותה, במקומה אוכל ושותה, זה שכתוב "בָּאתִי לְגַנִּי". גם מלאכים ששלח הקב"ה לאברהם לא אכלו ולא שתו במקומם, ובשביל אברהם אכלו ושתו.

אמר לו אליהו: רבי, חייך! שדבר זה ביקש הקב"ה לומר, ובשביל שלא להחזיק טובה לעצמו לפני כנסת ישראל, העלה הדבר אליך. זכאי אתה בעולם שריבונך משתבח בך למעלה, ועליך כתוב "צַדִּיק מוֹשֵׁל יִרְאַת אֱלהִים".

(פנחס, דף רמ"א)

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה