דבר הרב

(6 הצבעות)
 • צפיות: 9188
 • הדפס
 • דוא"ל

איך נפטרים מהצרות?!

הרב רפאל זר

חמישי, 12 מאי 2016 09:39
איך נפטרים מהצרות?!

מדוע הקב"ה מביא עלינו צרות? ומה עלינו לעשות בכדי לתקן?..

 

 

היצר הרע מנסה כל העת להסיח את דעת האדם בעניינים שונים, העקר שלא יתבונן ויחשוב על מעשיו. וזאת משום שבריא לו שברגע שהאדם יתחיל לחשוב על מעשיו, הוא ישוב בתשובה וליצר הרע לא יהיה עוד מקום בעולם.

 


רבי משה חיים לוצאטו זצ"ל בעל הספר "מסילת ישרים" מביא הוכחה לעניין זה בספרו. בגלות מצרים כאשר משה ואהרן מבקשים בפעם הראשונה ממלך מצרים לצאת למדבר ולעבוד את ה', דוחה אותם פרעה בטענה: "תכבד העבודה על האנשים ויעשו בה ואל ישעו בדברי שקר", (שמות ה ט), ומבאר הרמח"ל בזו הלשון: "שהיה מתכוון שלא להניח להם רווח כלל, לבלתי יתנו לב או ישימו עצה נגדו, אלא היה משתדל להפריע ליבם מכל התבוננות בכח התמדת העבודה". פרעה הרשע ידע היטב כי רק בשעה שעם ישראל יהיו פנויים בליבם, הם יוכלו הם לחשוב ולטכס עצה כיצד לפרוק מעליהם את שיעבוד מצרים. ומשום כך הוא הכביד עליהם את העבודה, בכדי שלא תהיה להם שהות למחשבה והתבוננות.

 


וכך גם היצר הרע מסיח את דעתנו, בכדי שלא תהיה לנו פניות הדעת למחשבה כיצד לטכס עצות כנגדו, להתבונן במעשינו ולחשוב היאך יכולים אנו להתקרב לבורא יתברך.

 


דוד המלך אומר: "אל תהיו כסוס כפרד אין הבין במתג ורסן עדיו לבלום בל קרב אליך", (תהילים לב ט). אל תהיו כמו סוס שמכסים את עיניו כדי שלא יביט לצדדים אלא ירוץ קדימה בלא מעצור והפרעה. האדם החי בעולם הזה בלא התבוננות ומחשבה דומה לאותו סוס. הוא עסוק כל הזמן במחשבות כיצד להשיג עוד הנאות ועוד תאוות ואינו עוצר ממרוצתו כדי לחשוב מי אני, מה תפקידי בבריאה ומה עלי להשיג פה בעולם השפל.

 


היצר הרע לא מאפשר לו לחשוב, מכיון שהוא יודע כי אם תהיה לאדם שהות כדי להתבונן על מעשיו ודרכו, הוא ישים לב שהוא דוהר קדימה כמו סוס ללא מטרה וישנה את מגמתו בחייו.

 


יהודי שיעצור לרגע אחד ממרוצתו חסרת התוחלת ויחשוב על סוף המסלול, ייזכר מיד באביו שבשמים. גם אם הוא לא יחשוב על גיהינום וגן עדן, כאשר הוא יתאר בליבו את הבושה אדירה שתהיה לו בעת שיעמוד לפני הבורא מבלי שהגשים את ייעודו בעולם, הוא ישוב מיד בתשובה. 

 


הקדוש ברוך הוא כל כך אוהב אותנו ונותן לנו חיים, פרנסה, בריאות וילדים. ולאחר כל החסדים הרבים והטובות הללו אנו גומלים לו רעה תחת טובה, עוברים על רצונו ועושים ככל העולה על רוחנו. איזו בושה וכלימה יעטו את האדם ביום הדין, כאשר כל מעשיו יבחנו אחד לאחד!

 


הרי גם הצרות הבאות על האדם, אינן לרעתו, אלא כדי לטהרו ולזככו ממעשיו הרעים ולהשיבו בתשובה. כאשר האדם שרץ כל חייו ללא מחשבה יעלה לבית דין של מעלה, הקדוש ברוך הוא יעמוד בפניו ויאמר לו: "בני, למה? מדוע כילית את ימיך בדהרה חסרת תוחלת?"

 


וכאשר הוא יווכח כיצד בזבז את ימיו לריק, תאחז בו בושה עצומה עד שלא יוכל לשאת את עיניו כנגד הקדוש ברוך הוא.


עזרא הסופר אמר לפני הקדוש ברוך הוא: "אלוהי בושתי ונכלמתי להרים אלוהי פני אליך כי עוונותינו רבו למעלה ראש ואשמתנו גדלה עד לשמים", (עזרא ט ו). עזרא הסופר, ברום דרגתו, אומר לפני הקדוש ברוך הוא: "בושתי ונכלמתי" - אני מתבייש להרים את פני "כי עוונותינו רבו למעלה ראש". ואם כך אומר עזרא הסופר, מה נאמר אנו אזובי הקיר?!

 


אדם שכזה, ענק שבענקים שתיקן לעם ישראל תקנות העומדות עד ימינו אנו, אדם שהשיב את עם ישראל בתשובה והקים את בית המקדש השני, אומר "בושתי ונכלמתי", ואם כן, איזו בושה עצומה עלינו לחוש כשאנו עוברים על רצון של הבורא יתברך.

 


כאשר אדם מבין את הדברים הללו, הוא מסתכל על מעשיו ופעולותיו באופן אחר ומשנה כיוון. הוא אינו חושב במושגים של גיהינום, אש ושבעה מדורים... הוא חושב על אביו שבשמים, אבא שאוהב אותו ונותן לו הכל, ולמרות זאת, הוא משיב לו רעה תחת טובה ומשתמש במתנות שקיבל למטרות מנוגדות מהמטרה שלשמן הן נוצרו. כאשר אדם חושב באופן זה הוא אינו יכול להרים את עיניו מרוב בושה על שלא רק שלא ניצל לטובה את המתנות שקיבל אלא אף קלקל בעזרתן בלא להתבונן במעשיו!

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה