דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 2830
 • הדפס
 • דוא"ל

מה המטרה הפנימית של ספירת העומר?

הרב רפאל זר

שני, 09 מאי 2016 06:11
מה המטרה הפנימית של ספירת העומר?

מה המטרה הפנימית של ספירת העומר? עלינו ללמוד לנהוג בדרך זו על מנת לנסוק מעלה מעלה בעבודת השם

 

 

היה פעם יהודי, יוצא קיבוץ, שאטם את אוזניו ולא רצה לשמוע דבר על תורה ומצוות. תביא לו נוצרי, הוא יקשיב לו, תביא לו אינדיאני, הוא מוכן לשמוע מה יש לו לומר. הכול תקין, הכול מקובל עליו, אבל רק תעז לדבר איתו על יהדות. "עזוב אותי, מי אתה חושב שאני, הדברים האלה לא בשבילי!"

 


הקיבוצניק הזה עבד בישיבה, שטף, ניקה וסידר. ראש הישיבה פנה אליו שוב ושוב: "בא, כנס לבית המדרש, תלמד משהו, תראה מה זה שבת". והאיש בשלו: "לא מעונין, זה לא בשבילי!"
יום אחד פנה אליו ראש הישיבה: "אתה יודע מה, כל הזמן אנו מדברים ומדברים ולא יוצא מכך כלום. יש לי בקשה קטנה ממך. ישנה מצווה אחת פשוטה, קוראים לה מצוות 'ספירת העומר, במשך ארבעים ותשע יום אנו סופרים בכל יום, אתה מוכן רק לברך ולספור?"

 


"מה אכפת לי? אני מוכן לספור עד מאתיים, לא רק עד ארבעים ותשע".

 


היהודי הזה עמד בהבטחתו. בכל לילה הוא בירך וספר ספירת העומר. ימים חלפו ואותו יהודי התהפך מן הקצה אל הקצה. לאט לאט הוא התקדם, קיבל על עצמו עוד מצווה ועוד מצווה וכיום הוא אברך יקר היושב יום ולילה והוגה בתורה.

 


ומהיכן הכול התחיל? ממצווה אחת קלה, מספירת העומר!

 בספירת העומר אנו סופרים: אחד, שתיים, שלוש. לשם מה אנו צריכים לספור, הרי אנו יודעים שבסוף נגיע ליום הארבעים תשע. אז למה שלא נחכה וביום הארבעים ותשע נגיד היום ארבעים ותשע ונצא ידי חובה?!

 


התשובה היא: הספירה באה ללמד אותנו לקח עצום. תורה  לא קונים על רגל אחת. תורה קונים באחד, ועוד אחד, ועוד אחד, עד שכל המצוות מצטרפות לערימה ופתאום האדם קולט: " ספרתי רק אחד ועוד אחד, והנה לאן הגעתי. זה לא יאומן, הרי רק לפני רגע התחלתי, באיזו מהירות חלפו שבע שבועות!"

 


כך קונים את התורה. אחד, ועוד אחד, ועוד אחד. "וקובץ על יד ירבה". בלי ייאוש, בלי לפזול ולחשוב מה קורה עם זה ומה קורה עם ההוא. מה שאנו צריכים לשאול זה "מה קורה אצלי? מה קורה כאן, בתוך הלב הזה?"
אמר רבי אלימלך מליז'ענסק: "הקדוש ברוך הוא לא ישאל אותי מדוע לא הייתי זושא, הוא ישאל אותי מדוע לא הייתי אלימלך. מדוע לא מיציתי את מה שאני הייתי מסוגל אליו".

 


אף יהודי לא יודע איזו נשמה גדולה טמונה בו ואיזה כוחות עצומים אצורים בנפשו. יכול להיות אדם רשע מרושע שעובר על כל התורה כולה, ויש לו נשמה גבוהה ועצומה. ביום בהיר אחד הוא יכול לקחת את כל הכוח שהשתמש בו לרוע ולהשתמש בו לטוב.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים