סיפורים מהחיים

(3 הצבעות)
 • צפיות: 2720
 • הדפס
 • דוא"ל

משלוח מנות לקדוש ברוך הוא

קרבנו

רביעי, 23 מרס 2016 06:38
משלוח מנות לקדוש ברוך הוא

ימים קשים ואפלים באו על יהודי רוסיה, לא רק לאם ולבת אשר אבי משפחתן, ר' יהודה לייב מייזליק היה כלוא זה כשנתיים בעוון פעילות יהודית.

ימים קשים ואפלים באו על יהודי רוסיה, לא רק לאם ולבת אשר אבי משפחתן, ר' יהודה לייב מייזליק היה כלוא זה כשנתיים בעוון
פעילות יהודית. הן צעדו ברחובות קייב המושלגים שלובות זרוע ושפופות קומה, "מתי נשוב לראות את אבא?" שאלה בתיה בעצב. "ובכלל מה יהיה?", "התעודדי בתי, צריכות אנו לבטוח בה' ולשמוח, ערב פורים היום" השיבה האם.

 


הימים ימי שלטונו העריץ של סטלין ימ"ח, ב- כ"ו טבת תשי"ג נמסרה הודעה דרמטית בכלי התקשורת על חשיפת קשר מות שרקמה חבורת רופאים המשתייכים ברובם לארגון יהודי בין לאומי נגד קציני צבא בכירים. על פי ההודעה הרופאים כבר הצליחו לפגוע בחייהם של שני קצינים, עוד נמסר כי כל הרופאים הקשורים בפרשה נעצרו ובקרוב הם יועמדו למשפט צדק.

 


רוב תושבי רוסיה מהשכבה הגבוהה לא האמינו לידיעה והיו משוכנעים כי כל העניין בשקר יסודו וכי הוא אינו אלא תכסיס במלחמת החורמה שמנהל סטלין נגד היהודים. אולם ההמון ברחוב לא היה זקוק ליותר מזה כדי לפגוע, לחרף ולהשפיל את היהודים. ההסתה ברחוב ובכלי התקשורת גברה מיום ליום. הכל המתינו ליום שבו יתקיים משפט הראווה של הרופאים היהודיים. לאיש לא היה ספק בהרשעתם הצפויה, ולכולם היה ברור כי ההתנכלות האמיתית תחל לאחר ההרשעה.

 


יהודי רוסיה רעדו מפחד, שמועות עקשניות בישרו כי סטלין הכין תוכנית לגרוש המוני של כל היהודים לבירוביג'אן, אותה ביקש להפוך למעין מחנה הסגר אחד גדול. האם ובתה נכנסו לביתן, "הבה נשלח משלוח מנות זו לזו", הציעה האם. היא נטלה תפוח צרפה אליו ביסקוויט והושיטה אותם לבתה. והבת השיבה את המשלוח לאמה כמשלוח מנות ולפתע פרצו שתיהן בבכי. "יש לי רעיון, אמא", "מהו?" שאלה האם. "הבה נגיש עתה את התפוח ואת הביסקוויט שנרטבו בדמעותינו כמשלוח מנות לקב"ה" הציעה, האם הסכימה והן הרימו את התפוח והבסקויט כלפי מעלה והאם אמרה: "ריבונו של עולם, כשם שעלתה לפניך לבנת הטיט שגיבלו בני ישראל במצרים בדם ילדיהם ועוררה את מידת רחמיך, כך יעלה לפניך משלוח מנות זה, הספוג בדמעות ילדיך..."

 

השעות נקפו, לפתע נשמעה המולה מבחוץ, בתיה פתחה מעט את הדלת והציצה מבעד לחרך הצר, היא הבחינה בשכנות המשוחחות בהתרגשות בקול רם, כשקלטה את הנאמר התקשתה להאמין לשמע הבשורה הטריה שהגיעה זה עתה ולפיה סטלין מת.

 

"לילה קודם נערכה אסיפת קבינט בקרמלין בה השתולל סטלין כמטורף, הוא כפה את חברי האסיפה לחתום מיד על צו גירוש נגד יהודי רוסיה לבירוביג'אן, חלק קטן מהנוכחים התנגד לצו הגרוש וסרב לחתום עליו, קמה סערה רבה וסטלין החל לצרוח ולהשתולל כאחוז טרוף בתוך כך שלף אחד הנוכחים אקדח קטן מכיסו וכדור מוות פילח את רקתו של העריץ". בתיה רצה לספר לאמה את החדשה המרעישה, תחילה מאן המוח לקלוט את הבשורה אך הן התעשתו ודמעות של שמחה זלגו מעיניהן, "נראה שזוהי תחילת המפלה של שונאי ישראל", אמרה האם, "כעת אפשר בהחלט לשבת ולקיים את מצות סעודת פורים כדת וכדין" הוסיפה.

 


היא ערכה את השולחן במעט האוכל שהיה ברשותה והן התיישבו לסעודת פורים, לפתע נשמעה נקישה בדלת, ליבן ניתר בקירבן, "מי זה יכול להיות?" בתיה ניגשה לדלת ובהיסוס רב פתחה אותה. בראותה את העומד על הסף נפערו עיניה בתדהמה, למולה עמד... אביה שהוא חיוור ונרגש, זעקה נמלטה מפיה, האם ניגשה לדלת "יהודה לייב!" קראה כלא מאמינה. הוא היה נרגש ובקושי הוציא מילה מפיו, כעבור רגע התיישב באפיסת כוחות על הכסא "אבא, אבאל'ה, פורים שמח אבאל'ה", מלמלה בתיה בבכי של שמחה. (קול בדממה נשמע)

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה