דבר הרב

(2 הצבעות)
 • צפיות: 2684
 • הדפס
 • דוא"ל

אסטרולוגיה ומזל

הרב רפאל זר

ראשון, 20 מרס 2016 10:06
אסטרולוגיה ומזל

האם האסטרולוגיה אמת?

 

 

רבי יהונתן אייבשיץ מביא בספרו "יערי עם דבשי" פרוש נפלא על מגילת אסתר. לאחר שהמן האגגי נאלץ להרכיב את מרדכי ברחוב העיר, הוא שב לביתו אבל וחפוי ראש וסיפר את אשר ארע לו לזרש אשתו ולכל אוהביו. לכאורה היה נראה כי זרש אשתו תעודדו במילים טובות ותנחמו, אולם תחת זאת היא פונה להמן ואומרת לו מילים איומות ונוראות: "אם מזרע היהודים מרדכי אשר החילות לנפול לפניו לא תוכל לו כי נפול תפול לפניו", (אסתר ו יג).

 


אין ספק כי זרש לא היתה אישה דלת שכל, ואם כן, קשה להבין מפני מה אמרה לבעלה דברים כה קשים בעת צרתו. מבאר רבי יהונתן אייבשיץ ואומר שהמן, שהיה חכם גדול ומבין בכוכבים ומזלות, ישב במשך זמן רב וגיבש תכנית מושלמת למחיקת עם ישראל כולו, כביכול, מבלי שהקדוש ברוך הוא יוכל להצילו כלל.

 


המן הפיל פור וקבע זמן מושלם מבחינת הכוכבים והמזלות, שבו תכנן להרוג את כל עם ישראל ביום אחד, וכביכול לפני שה' יתברך ישים לב כל עם ישראל יתכלה, רחמנא ליצלן!

 


המן בא לפני המלך והעלה את הצעתו המחוכמת, ואחשוורוש שלא היה קטן מהמן בשנאת ישראל, הסכים לדבריו בחפץ לב ומסר לידו את טבעת חותם המלך. כך נחתמה הגזירה הנוראה שנראה היה כי אי אפשר לשנותה כלל.
במצב זה המן הגיע לפסגה, למקום הגבוה ביותר, ואילו עם ישראל התדרדר לשפל המדרגה, למקום שיותר נמוך ממנו אין עוד יכולת לרדת - נגזר עליהם כיליון מוחלט!

 


אולם זרש פנתה להמן ואמרה לו: "עם ישראל בורך על ידי הבורא ונמשל לשני דברים מנוגדים, כפי שנאמר, 'כי ברך אברכך והרבה ארבה את זרעך ככוכבי השמים וכחול אשר על שפת הים', (בראשית כב יז).
עם ישראל נמשל מצד אחד לכוכבים הנמצאים בשמי רום, ומנגד לחול שהינו דבר שפל ונבזה ביותר. וזאת מכיון שכאשר עם ישראל עולה הוא עולה עד השמים, וכאשר עם ישראל יורד הוא יורד עד התהום.

 

אך למרות זאת לעם ישראל ישנה תכונה אחת המנצחת הכל - תמיד יש להם תקומה! 

 


אתה, המן, אכן הורדת את עם ישראל למקום הנמוך ביותר שהוא העפר שממנו אי אפשר לרדת עוד, אך לעם ישראל ישנה תמיד תקומה. ולכן, אם היום הובלת את מרדכי על סוס ברחוב העיר וקראת לפניו 'ככה יעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו', יש בכך סימן שכעת הם מתחילים להתרומם. וכאשר עם ישראל עולה הוא עולה עד השמים וזוהי האות לכך שעתה החלה מפלתך!"

 

לכן עלינו לדעת שעם ישראל נמצא מעל המזל, ואין לקבל באמונה שלמה כל מיני נבואות זעם למיניהן, תרחישים עתידיים או מפות אסטרולוגיות. ברגע אחד שעם ישראל עושה תשובה ככלל וכל יהודי כפרט זוכים אנו לראות ניסים וישועות מעל לדרך הטבע.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה