דבר הרב

(3 הצבעות)
 • צפיות: 2359
 • הדפס
 • דוא"ל

דעת תורה

הרב רפאל זר

ראשון, 13 מרס 2016 09:02
דעת תורה

אדם שמקבל החלטות בעצמו בלא לקבל דעת תורה, משול לאדם התועה במדבר שממה בלא מדריך ומורה דרך.

 

 

במשך כל ימי חייו אדם צריך לשקול את עצמו ואת מעשיו במאזני הידיעה הזאת - מה מדריך אותי בחיים? האם אני הולך על פי יוצרי או חס ושלום על פי יצרי? האם אני הולך על פי ה'?

 


היסוד בחיי היהודי הוא: "עשה לך רב והסתלק מן הספק", (אבות פ"א מט"ז). אין כל מציאות בעולם הזה שאדם יחיה באופן הנכון בלא רב ומורה דרך, בלא ענן, בלא משה רבנו. אין דבר כזה. אדם שמקבל החלטות בעצמו בלא לקבל דעת תורה, משול לאדם התועה במדבר שממה בלא מדריך ומורה דרך. 

 


ישנם אנשים החוזרים בתשובה, בלא לקבל הכוונה והדרכה מרב ומורה הוראה, ולעיתים הם פועלים בצורה כה שגויה עד שכמעט ניתן לומר כי עדיף היה שלא יחזרו בתשובה כלל, משום שהנזק רב על התועלת. הם חיים ופועלים בלי הדרכה, מטמאים את הטהור ומטהרים את הטמא, פוסלים את הכשר ומכשירים את הפסול וגורמים לחילול ה'.

 


עלינו לדעת, אי אפשר ללמוד תורה לבד. לאורך כל הדורות, התורה נמסרה מרב לתלמיד, כי על מנת ללמוד תורה באופן האמיתי, יש צורך בהכוונה ובמורה דרך.

 


ישנם אנשים המתייעצים עם רב בכל דבר ועניין. כל דבר נראה להם עניין של חיים ומוות. הם מתקשרים אל הרב בטלפון ושואלים: "כבוד הרב, אנו צובעים כעת את הבית, רציתי לשאול בבקשה, איזה צבע לקנות. מי יודע? אולי לפי הקבלה ישנם עניינים גבוהים ותיקונים מיוחדים בגוון מסוים של צבע?"

 


הרב עסוק בתלמודו והם מטרידים אותו בזוטות, אבל בכל אופן יש בכך מעלה, כי אדם שהגיע למצב כזה שאפילו בדברים זוטרים כאלו הוא נועץ ברב, סימן שהבין כי לדעת תורה יש ערך עצום.
אין כל בושה בשאלת רב. "לא הביישן למד". אם לא תשאל לעולם לא תדע!

 כשנוסעים על פי ה', כשנועצים בדעת תורה, ישנה סייעתא דשמיא. הכול נראה אחרת. אם הרב פסק לנהוג באופן מסוים - זו דעת תורה, יש לכך טעמים וסיבות עמוקות שלא תמיד אדם מן השורה יכול להבין אותם, וממילא גם אם אינך מבין, חובה עליך לציית. לעיתים, מבינים רק לאחר שנים מה היו השיקולים שהובילו להוראת הרב, ואז השואלים ניגשים אל הרב מלאי התפעלות ואומרים: "כבוד הרב, אם לא הייתי שומע לך, מי יודע היכן הייתי נמצא היום!"

 


ולהיפך, כשלא מצייתים חלילה לדעת תורה, לא תמיד ניתן להבין מיד אלו השלכות חמורות אירעו כתוצאה מכך. לאחר מעשה, אנשים פונים אל הרב מלאי חרטה: "כבוד הרב, נתת לי עצה, לא שמעתי בקולך ונפלתי. נכנסתי לכזה בוץ שאין לי מושג איך לצאת ממנו".

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה