סיפורים מהחיים

(3 הצבעות)
 • צפיות: 3044
 • הדפס
 • דוא"ל

שלח לחמך...

קרבנו

רביעי, 09 מרס 2016 13:26
שלח לחמך...

 

שבועיים צפופים של מריטת עצבים עברו על חגי מרציאנו, אברך כשרוני מבאר שבע עד לרגעים הללו, כדי לשמוע מה ממצאי הבדיקות. ארשת פניו של ד"ר יונתן מרגלית, לא בישרה טובות.

 

 

שבועיים צפופים של מריטת עצבים עברו על חגי מרציאנו, אברך כשרוני מבאר שבע עד לרגעים הללו, כדי לשמוע מה ממצאי הבדיקות. ארשת פניו של ד"ר יונתן מרגלית, לא בישרה טובות. חגי ציפה – אם כן – לנורא מכל... וזה אכן הגיע.  "חגי יקירי" אמר ד"ר  מרגלית "אתה כבר מבין... על פי בדיקות המעבדה מדובר בשורה של התקפות ממאירות בשני איברים פנימיים... ישנן גם גרורות... אני חייב לעדכן אותך בפרטים, אבל גם לחזק אותך, שיש כאלה שיצאו מזה".

 

חגי חש שעולמו מתרסק עליו. "ראה חגי" החל ד"ר מרגלית ללטפו במילים חמות "אהיה הגון איתך. מכיוון שמדובר בצורך לבצע ניתוח מקצועי ורגיש מאוד, לא כדאי לעשות זאת בישראל. באוהיו שבארה"ב, יש פרופ' גוי, אציל נפש, והוא מנתח מספר אחד בעולם לתופעה הזו, שמו פרופ' יוהן ואן דינץ, הוא הולנדי במקור, אך 30 שנה הוא עושה חייל כמנתח בארה"ב". ד"ר יונתן מרגלית חיבק ארוכות את האברך הצעיר ואיחל לו בריאות שלמה מעומק הלב. בחודש האחרון נרקם קשר אמיץ וחמים בין שניהם. "תודה דוקטור, אני יהודי מאמין, ומי שנתן לי את החיים, הוא מי ששלח לי את המחלה, והוא גם מי שיבריא אותי".

 


כל עסקני הרפואה בישראל המליצו פה אחד על פרופ' יוהן ואן דינץ. לחגי כבר לא היה ספק, הוא יפקיד את עצמו בידי המנתח ההולנדי, ויהיה המחיר אשר יהיה. התיק הרפואי נשלח באימייל, והתגובה לא איחרה לבוא "לכבוד מר חגי מרציאנו. ד"ר ואן דינץ עיין בממצאים ארוכות, ולאחר התייעצות עם מומחים נוספים קבע כי יש לבצע כריתה של האיברים הנגועים והשתלה של שני איברים מלאכותיים. סיכויי ההצלחה 50%-50%. עלות הניתוח: מנתח 50,000 דולר.  שרות בית החולים כולל חדר ניתוח, תרופות ושיקום 30,000 דולר, סה"כ 80,000 דולר. אנו מאחלים לך רפואה שלימה וממתינים למידע נוסף".

 

משפחת מרציאנו יצאה למסע גיוס הכספים במלוא המרץ. התורם הראשון היה ד"ר מרגלית. חגי עצמו לא התבייש ועבר במשך שבועיים מבית כנסת אחד למשנהו. הוא התגבר על החולשה והבושה, החיים שווים להתבייש בשבילם. בסופו של יום נאספו 30,000 דולר בלבד. חסרים עוד 50,000 והזמן דוחק. ד"ר מרגלית בתושייתו עדכן את בית החולים באוהיו שהסכום כבר נאסף, וביקש שיקבעו עבורו תאריך מיידי לניתוח.

 

תוך 24 שעות קיבלו תשובה באימייל: יש לנחות ביום ג' בשבוע הבא בארה"ב ולהגיע לאשפוז מיידי בביה"ח. וכסף מניין??? שאל חגי. "נעביר להם 30,000 דולר בשלב ראשון" השיב דוקטור מרגלית, והוסיף "ידידי חגי, אתה הצדיק מבין שנינו, נכון? ובכן, מי שדאג ל- 30,000 דולר, הוא ידאג לשאר. עכשיו טוס לרפואה שלמה".

 

חגי נחת באוהיו עם אחותו ואושפז מיידית בבית-החולים. פרופ' יוהן ואן דינץ קידם את פניו במחלקה, בחיוך שופע אופטימיות. "הו אתה מישראל, כמה נחמד. אל תדאג אתה בידיים טובות, ואני מאד מקווה שתוך יומיים אתה כבר תהיה בריא". חגי היה המום. הלבביות של הפרופ' הגוי, נסכה בו כוחות עצומים, והמון אופטימיות.

 


עננה אפורה ודי קודרת העיבה על מצב רוחו – הכסף.  אחותו  ליטפה את ידו ולחשה לו "חגי אל תדאג לכסף, הגעתי לכאן עם כרטיס האשראי שלי, ועל דעת בעלי, אנחנו בתהליכי מכירת הדירה שלנו, העיקר שתהיה בריא". ליבו של חגי נרעד. כרמית ובעלה הם קשיי יום, שרכשו דירה קטנה עם המון הלוואות. לא הייתם צריכים למשכן את חייכם בשבילי, לחש חגי לאחותו... יש לכם ששה ילדים לגדל. "אתה אברך מוסר נפש על תלמודך ואנו מוכנים לרעוב העיקר שתהיה בריא, בעלי אמר לי שבזכות המצווה הזו, כל ילדינו יהיו צדיקים".

 

ואז הגיעה אחות שהכניסה את חגי לניתוח הגורלי. אחרי שש שעות נפתחה הדלת. כרמית הייתה תשושה מקריאת תהילים ותחינות. פרופ' ואן דינץ יצא לקראתה ודיווח בקולו המלטף "או-קי. הכל בסדר. הוא הועבר להתאוששות. עפ"י ניסיוני השיקום יהיה מהיר, מחר בצהריים הוא יחזור להכרה, שעתיים אחר כך נפגש לשיחת סיכום. חשוב שתדעי, הממצאים היו אומנם חמורים, אך בפועל המצב היה טוב יותר... הוא יחיה ויאריך ימים".... ודמעות של אושר שטפו את כרמית. למחרת בצהריים. חגי ואחותו המתינו בקוצר-רוח לבואו של הפרופסור.

 

בשעה שלוש בדיוק פתח פרופ' ואן דינץ את הדלת והתיישב. הוא פתח את תיק הג'יימס-בונד שלו ושלף משם... אלבום תמונות ישן ומרוט. "תראו מיסטר חגי והגברת כרמית, אני הולך להראות לכם עכשיו כמה תמונות". בתמונה הראשונה הם הבחינו היטב בפניו של הפרופ' צעיר לפחות ב- 35 שנה, כשמאחוריו קרונות רכבת. "נכון זה אני בן 22 אוחז בידי תיק אישי, ובתוכו תעודות על השכלתי הפורמלית בהולנד. מאחורי תחנת הרכבת בניו-יורק. חצי שעה לפני הצילום, נכנסתי לבנק המרכזי ופדיתי צ'ק שנתן לי אבא שלי ע"ס 65,000 דולר. אלו היו כל חסכונותיו של אבא. כסף זה צריך היה לשמש אותי למימון הלימודים בארה"ב וכן למימון מגורי וכלכלתי במשך השנים הבאות, עד לקבלת תואר הדוקטור. את חלקו הייתי אמור להפקיד בבנק באוהיו והשאר לשלשל לקופת האוניברסיטה. אל תשאלו איך ולמה, אבל שעה אחרי הצילום ירדתי מן הרכבת, כמו הלום קרב. התיק כבר לא היה בידי, וחלומותי נטרפו. עכשיו אני בארה"ב בלי כסף, בלי עתיד, ואין לי למי לפנות".

 

וכאן שלף פרופ' ואן דינץ תמונה נוספת, והפעם הוא מחובק עם יהודי נמוך קומה ועטור זקן קצוץ, על רקע תחנת משטרה. "סבא אלברט!!!" צעקו חגי וכרמית

 

"מה עושה איתך סבא אלברט זכרונו לברכה..." "אכן כן, סבא שלכם אלברט מרציאנו הבחין בתיק הנטוש שברכבת, ולפני ששודדי רובע הארלם השתלטו עליו, תוך שהוא חוטף כמה חבטות הוא הצמיד אותו לגופו והעביר אותו לתחנת המשטרה הדרומית בניו-יורק והמתין שם חמש שעות, עד שהגעתי לשם מיואש וחסר תקווה".

 

"התחננתי לפניו שיקח כמה אלפי דולרים כאות הוקרה, כמתנה, אבל אלברט סירב – אנחנו יהודים שעושים מצוות לא בשביל לקבל שכר – הוא אמר לי – אני, שמח שטוב לך, ותוכל להיות רופא. ואז לפני שנפרדנו הוא אמר לי – יוהן אם פעם תהיה דוקטור חשוב וגדול, ויגיע אליך יהודי חסר כל שיזדקק לחסדיך, תזכר בי, ותגמול איתו חסד, והיה זה שכרי... המקרה הזה מתועד אצלי ורשום כאן. תאמינו או לו חגי וכרמית, ניתחתי כבר מאות יהודים בקריירה שלי ועשיתי הנחות גדולות, גם כשלא ביקשו ממני.

 

ולפני כחודש כשראיתי באימייל את השם חגי מרציאנו, דלקה אצלי נורה מהבהבת... אולי מדובר בקרוב משפחה של אלברט... ערכתי בדיקה טלפונית עם ישראל ולשמחתי לא טעיתי".  הפרופסור שלף מכיסו את כרטיס הויזה של כרמית ולחש באוזנו של חגי "יקירי, סבא שלך אלברט מרציאנו זכרונו לברכה, כבר שילם על הניתוח. תודה ושתהיה לי בריא". (העיתונאי)

אהבתם? תנסו גם את אלו

 • שלישי, 05 מאי 2020 04:23

  להשקיע בעשיית המצוות

  אחים יקרים הבה ונשאל את עצמינו, איך וכיצד…
 • ראשון, 07 פברואר 2016 08:08

  כח' שבט | 7.2.16

  בעניין "ויקחו לי תרומה"
 • שני, 30 נובמבר -0001 00:00

  תסתכלו עלי

  כמה האדם שהוא בלי תורה מחפש רק שיסתכלו…
 • רביעי, 13 ספטמבר 2017 07:21

  אל מסתתר

 • ראשון, 15 מאי 2016 09:41

  לדעת לחנך

  ההורים חייבים ללמוד ולהתפלל בשביל לחנך...
 • שני, 30 נובמבר -0001 00:00

  הרגל נעשה טבע

  כמה חמור לעשות מצוות כמו אנשים מלומדה שכלל…
 • שלישי, 05 מאי 2020 04:23

  להשקיע בעשיית המצוות

  אחים יקרים הבה ונשאל את עצמינו, איך וכיצד…
 • ראשון, 07 פברואר 2016 08:08

  כח' שבט | 7.2.16

  בעניין "ויקחו לי תרומה"
 • שני, 30 נובמבר -0001 00:00

  תסתכלו עלי

  כמה האדם שהוא בלי תורה מחפש רק שיסתכלו…
 • רביעי, 13 ספטמבר 2017 07:21

  אל מסתתר

 • ראשון, 15 מאי 2016 09:41

  לדעת לחנך

  ההורים חייבים ללמוד ולהתפלל בשביל לחנך...
 • שני, 30 נובמבר -0001 00:00

  הרגל נעשה טבע

  כמה חמור לעשות מצוות כמו אנשים מלומדה שכלל…

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה