דבר הרב

(2 הצבעות)
 • צפיות: 2036
 • הדפס
 • דוא"ל

מי בעל הבית?

קרבנו

שלישי, 23 פברואר 2016 10:42
מי בעל הבית?

בעל העגלה, שרחמיו נכמרו על האומלל, העלה את האיש לעגלתו והמשיך בנסיעה. אולם האיש הנכה לא נרגע והחל בוכה ומתייפח בדמעות שליש.

 

 

ה'בן איש חי' מספר על אדם נכה, חסר רגל, שבוסס בדרכו בקושי רב, כשהוא נישא על קביו. והנה ממרחק רב הוא מבחין בעגלה מתקרבת ובתוכה אדם מכובד, האוחז במושכות. הנכה מנופף בידיו לבעל העגלה ומבקש ממנו שיעשה עימו חסד ויצרף אותו לנסיעה בדרכו אל עיר הקרובה.

 


בעל העגלה, שרחמיו נכמרו על האומלל, העלה את האיש לעגלתו והמשיך בנסיעה. אולם האיש הנכה לא נרגע והחל בוכה ומתייפח בדמעות שליש.

 


 "מדוע אתה בוכה?"

 


"מקנא אני בך", השיב הקיטע, "על המושכות האחוזות בידיך. מעולם לא היו לי עגלה וסוסים, מעולם לא החזקתי במושכות. עד כמה משתוקק אני לחוש את התחושה הנהדרת של המושכות המכוונות את תנועת הסוסים והעגלה!"

 


בעל העגלה הביט בנוסע ברחמים ונד בראשו כשהוא חושב בליבו: "מה יש לי להפסיד, 'זה נהנה וזה לא חסר', אתן לו לנהוג בעגלה ובינתיים אנוח קמעה ואתן תנומה לעפעפי!"

 


השניים החליפו מקומות. בעל העגלה היטיב את תנוחתו, נשען לאחור ועצם את עיניו בשינה ערבה, בעוד הנכה המאושר נוהג בסוסים בעונג רב.

 


לאחר זמן מה, כאשר הגיעו השניים לשערי העיר, עצר הנכה את הסוסים והודיע לבעל העגלה כי עתה עליו לפנות את העגלה.

 


"גנב, כפוי טובה!" הזדעק בעל העגלה, "הלוא העגלה שלי היא!"

 


אנשי העיר החלו להתאסף סביב השניים. לעיניהם נראה איש נכה הנוהג בעגלה ומולו עומד הלך הזועק לעומתו כי העגלה שלו.

 


"לא יתכן שהנכה אינו בעל העגלה", אמרו אלו לאלו, "וכי כיצד יצא זה לדרכו בלא עגלה?! אין ספק כי ההלך הוא שקרן התובע לעצמו עגלה לא לו!"

 


בצר לו גרר בעל העגלה את הנכה ל'דין תורה'. השניים נעמדו מול הרב, זה אומר כך וזה טוען כך. והרב, על אף שחש כי הבריא הוא בעל העגלה והנכה אינו אלא שקרן ונוכל, לא יכל לפסוק כך בלא כל ראיה.

 


"אכן, ניכרים דברי אמת!" פנה הרב לבעל העגלה, "אני מאמין לך כי אתה הבעלים, אך אינני יכול להעביר את העגלה לרשותך, מכיון שהמושכות הם בידיו של עמיתך, ומי שהמושכות בידיו הוא בעל הבית!"

 


והנמשל הוא שכאשר אנו נותנים ליצר הרע את המושכות, אנו הופכים אותו לבעל הבית הקובע ומנהיג את דרכינו. ולפיכך עלינו להישמר שלא לשקוע בשינה ערבה, בשעה שהיצר הרע נוטל את המושכות ומנסה להנהיג אותנו.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה