סיפורים מהחיים

(2 הצבעות)
 • צפיות: 3602
 • הדפס
 • דוא"ל

שכר שבת קודש

קרבנו

רביעי, 17 פברואר 2016 11:18
שכר שבת קודש

כמו רבים מן הצעירים בני גילו, יצא אחי לטייל ברחבי העולם. המסע החל באוסטרליה והיה אמור להסתיים ביפן, לאורך זמן של כשנתיים ומחצה, כשהגיע ליפן התעוררה לו בעיה קשה, בכיסו לא נשאר כסף לבד מ- 200 דולרים, שבהם אי אפשר לעשות מאומה ובודאי שלא לטייל ברחבי המדינה.

כמו רבים מן הצעירים בני גילו, יצא אחי לטייל ברחבי העולם. המסע החל באוסטרליה והיה אמור להסתיים ביפן, לאורך זמן של כשנתיים ומחצה, כשהגיע ליפן התעוררה לו בעיה קשה, בכיסו לא נשאר כסף לבד מ- 200 דולרים, שבהם אי אפשר לעשות מאומה ובודאי שלא לטייל ברחבי המדינה.

 

עלותו של חדר קטן להשכרה מגיע לכדי 500 דולרים וכיוון שהוא התכונן להישאר ביפן לפחות חצי שנה, הוא חיפש עבודה אך לא הצליח למצוא ונאלץ ללון ברחובות, והרגיש תחושת בושה שגברה מיום ליום. משחלף שבוע ומקום עבודה לא נראה באופק הוא החל לחשוב על מר גורלו, ומה הביאו עד הלום כשעזב את בית הוריו שומרי המצוות וגרם להם צער רב כשראו אותו הולך ומדרדר מדחי אל דחי.

 

מה שהציק לו ביותר הייתה העובדה שכל הצעירים הגויים שהגיעו עימו ליפן באותו פרק זמן מצאו עבודה באופן מיידי והשתכרו משכורת מכובדת ורק הוא נשאר ללא עבודה וגם הכסף שבכיסו הידלדל לגמרי. יתירה מכך, כשהלך לראיון בכמה מפעלים ובתי עסק, והיה נראה כי החוזה עומד להיחתם הוא בוטל ברגע האחרון מסיבות לא מובנות. כיהודי שלא שמר מצוות לא עמדה לו השבת כמחסום, וכאשר הודיעו לו בעלי העסק כי העבודה במפעל היא 6 ימים בשבוע לבד מיום ראשון שהוא יום חופש גויי, הוא הביע נכונות לעבוד ואעפ"כ לא מצא עבודה.

 

מרוב ייאוש החל לחשוב על מהלכים שמימיים המכוונים את דרכו ודווקא בכך מצא נוחם. בוקר אחד לאחר שעוד חוזה התבטל, הוא ערך חשבון נפש נוקב עם עצמו וכך התגלגלה במוחו המחשבה שהעבירה הראשונה שעבר עליה בבית הוריו הייתה חילול שבת, ומשם החלה ההידרדרות עד לפריקת עול מצוות מוחלט בו הוא שרוי. רוח טהרה החלה מנשבת בתוכו, הוא החליט לשמור שבת, יהיה מה שיהיה!

 

הוא ידע שהניסיון הראשון שיעמוד בפניו יהיה כאשר יציעו לו עבודה ויום השבת יהיה כלול בימים אלו, אבל ההחלטה הייתה כ"כ חזקה עד שהחליט שיוותר על מקום העבודה גם אם יציעו לו משכורת מכובדת. והנה לאחר חצי שעה ניגש אליו אדם ברחוב: "אינך מכיר אותי?!" "בודאי שאני מכיר אותך! נפגשנו פעם בחנות ספרים בתל אביב..." השיחה התגלגלה כשהוא מספר לו את שעובר עליו. בן שיחו הרגיעו ואמר: "אני אדאג לך", וכבר באותו מעמד שכר לו חדר לשבועיים באחד המלונות בטוקיו הוא אמר כי אין לו מה להילחץ ושיחזיר לאחר שתהיה לו עבודה. עצם העובדה שיהודי ניגש אליו והציע את עזרתו מה שלא עשה אף גוי, הצית בליבו את הקשר לעם היהודי והוא ידע שהקשר הזה מגיע רק דרך שמירת המצוות. במשך שבועיים הוא המשיך לחפש עבודה כשהוא זוכר כל הזמן את ההחלטה בדבר שמירת שבת, אך עדיין לא הזדמנה לידו הצעת עבודה טובה.

 

והנה ביום האחרון בו היה צריך לעזוב את החדר במלון ניגש אליו מנהל המלון ואמר לו: "עקבתי אחר הנהגותיך ואני רוצה לומר לך שמצאת חן בעיני, ואם הינך מחפש עבודה טובה, אני יכול לתווך בינך ובין קרוב משפחתי שפתח זה עתה מפעל והוא מחפש אנשים צעירים שיעבדו אצלו". אחי הביע את הסכמתו ונפגש עם מנהל המפעל שציין בפניו כבר בתחילת הפגישה את ימי העבודה שהם 6 ימים מלבד יום ראשון ואת השכר שהיה סכום גבוה מאוד ביחס ליפן, והיה בטוח שהוא יקפוץ משמחה לשמע גובה המשכורת, אך מה רבה הייתה הפתעתו שהוא סימן לו בידו לאות שלילה.

 

מנהל המפעל הרגיש שהסירוב לא בא בשל העבודה אלא מסיבה אחרת וכיוון שאחי מצא חן בעיניו שאלו: "יש לך משהו לשאול?", אחי נשם עמוק והשיב: "אני יהודי", המנהל זקף זוג עיניים תמהות: "נו, אז מה זה אומר?" שאל. "אני לא יכול לעבוד בשבת שהוא יום המנוחה של העם היהודי" באה התשובה הוא ביקש הבהרות נוספות ואחי החל להסביר לו במילים פשוטות את עברו של העם היהודי מהיותו משועבד לפרעה במצרים עד למעמד הר סיני וקבלת התורה... "ובתורה כתוב שאסור לעבוד בשבת..."

 

המנהל היפני היה המום: "ואתה רוצה לומר לי שאתה שייך לעם הזה?" שאל בהתפעמות. "כן" ענה אחי בגאווה ביישנית, שקט השתרר ואחר כך הוא אמר: "אף פעם לא עשיתי דבר כזה, לקבל אדם שלא יעבוד ביום השבת של היהודים, אבל כיון שמצאת חן בעיני אני מוכן שתעבוד מיום ראשון ועד יום שישי..." אחי שמח מאוד וראה בכך נס משמים על שהחליט לשמור שבת.

 

המנהל הוסיף לשאול: "מהיכן באת לכאן?, שאל, "מרחוב פלוני..." השיב, "ואיך הגעת?", "ברגל", "משם באת ברגל? אין לך כסף לרכבת?" צעק ושלף חבילת שטרות, היו שם 1,000 דולר. "קח לך את זה על חשבון המשכורת הראשונה, גם את זה אני לא עושה לאף אחד, רק לך כי מצאת חן בעיניי", חזר אמר.

 

אחי יצר קשר עם יהודים דתיים באזור שלימדו אותו תורה, עבד וצבר סכום כסף מכובד ושב ארצה וכיום הוא לומד בכולל בבית שמש. (עלינו לשבח)

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה