דבר הרב

(2 הצבעות)
 • צפיות: 2373
 • הדפס
 • דוא"ל

אורח הנעשה בעל הבית

קרבנו

שלישי, 26 ינואר 2016 11:47
אורח הנעשה בעל הבית

היצר מפתה את השב בתשובה ואומר לו: " תראה רק מעט 'חדשות', השאר רק דבר אחד קטן! זה לא יזיק לך כלל!" אך האמת היא שהיצר הרע נכנס כאורח, אך סופו להיות בעל הבית!

 

 

מכת חושך היתה מכה קשה מאוד. בשלושת ימיה הראשונים המצרים לא ראו דבר, אך בשלושת ימיה האחרונים התקיים במצרים "וימש חושך", כלומר שהחושך נעשה סמיך עד שלא יכלו לנוע כלל. המצרים נשארו מרותקים למקומותיהם באותה תנוחה במשך שלושה ימים.

 


היו אלו ייסורים נוראיים, אך באותו הזמן המשיכו בני ישראל לראות כרגיל ונכנסו לבתי המצרים על מנת לראות כל שכיות החמדה, התכשיטים, הכסף, הבדים היפים והכלים הנאים. המפרשים מבארים כי אף אחד מישראל לא נטל דבר מן הרכוש לעצמו.

 


היה זה קידוש ה' גדול ונשגב!

 


אולם לפני שישראל יצאו ממצרים, הם באו ובקשו מן המצרים לשאול את כל בגדיהם המפוארים, תכשיטיהם היקרים וכליהם הנאים, בכדי לחוג חג ולזבוח זבח לה'. כאשר המצרים ניסו להתחמק וטענו שאין להם מה לתת, אמרו להם בני ישראל היכן בדיוק נמצא כל דבר, ובלית ברירה נאלצו המצרים להשאיל להם את כל חפציהם היקרים. כך הותירו בני ישראל את מצרים ריקה מכל דבר יקר וטוב.

 


לאחר מכת חושך, שהיתה כה קשה, התרכך פרעה ואמר למשה רבנו: "לכו עבדו את ה', רק צאנכם ובקרכם יוצג, גם טפכם ילך עמכם", (שמות י כ"ד). באותה העת הסכים פרעה שעם ישראל יצא עם הגברים, הנשים והטף, אך למרות זאת הוא עדיין לא נואש מעם ישראל. עדיין הוא רצה להשאיר משהו לעצמו, כפי שמבאר הרמב"ן: "וחשב פרעה כי לא יניחו כל ממונם ויברחו". פרעה קיווה שמכיוון שהבקר ישארו במצרים, בני ישראל ישובו לקחתו ויוותרו גם הם במצרים.

 


ברם משה רבנו, המכיר את דרכיו של פרעה שהן דרכי היצר, סירב להצעתו מכל וכל ואמר: "גם אתה תיתן בידינו זבחים ועולות ועשינו לה' אלוהינו. וגם מקננו ילך עמנו לא תישאר פרסה כי ממנו ניקח לעבוד את ה' אלוהינו ואנחנו לא נדע מה נעבוד את ה' עד באנו שמה", (שמות י', כ"ה כ"ו).

 


כך פועל היצר הרע המנסה להותיר את חותמו ולו בדברים קטנים, למען הסיכוי שהאדם ישוב ויחזור לנקודת המוצא.

 


היצר מפתה את השב בתשובה ואומר לו: " תראה רק מעט 'חדשות', השאר רק דבר אחד קטן! זה לא יזיק לך כלל!" אך האמת היא שהיצר הרע נכנס כאורח, אך סופו להיות בעל הבית!

 מסופר על עשיר גדול, שכגודל עושרו כן גודל קמצנותו. התהלך האיש בלבוש ישן, חי כקבצן ולא התחתן כדי לא לבזבז את כספו על אישה וילדים.

 


באחד הימים חש האיש כי כלו כל הקיצין ורצה להתחיל לחיות באופן ראוי ומכובד, אך להוציא ממון רב על קניית בית לא היה מסוגל.

 


מה עשה האיש?

 


פנה לאחד מעשירי העיר וביקש ממנו לקנות שטח קטן בקיר חדר הכניסה לביתו. "על שטח זה אוכל לתקוע מסמר שם אוכל להניח את מעילי", הסביר הקמצן. בעל הבית לא הבין את פשר הבקשה המשונה, אך מכיון שהעשיר הקמצן הבטיח להשליש תשלום מכובד עבור פיסת הקיר למסמר, נענה לבקשה ומכר לו את השטח תמורת סכום נאה.

 


בתחילה היה הקמצן נכנס לבית לזמן קצר, מניח את מעילו ופונה לדרכו. אולם עם הזמן הוא החל להרבות בביקורים ובאחד הימים אף הגדיל לעשות וקשר את שרוכי נעליו המרופטות זה לזה ותלה אותן על המסמר. בחדר הכניסה התפשטה צחנת נעליים איומה, בעוד בעל הבית נותר חסר אונים, שהרי הקיר והמסמר הם רכושו של הקמצן.

 


לאחר מספר ימים תלה מיודענו על מסמרו שק מלא בפסולת, שמילא את הבית בניחוח הבל מעופש. בשלב זה נשבר העשיר, נטש את ביתו והותיר אותו עבור הקמצן שחגג את נצחונו.

 


גם אנו משולים לאותו עשיר המאפשר לתקוע מסמרים בביתו. בתחילה אנו נותנים ליצר הרע מסמר קטן, אחיזה קטנה, אך עם הזמן מגביר היצר את אחיזתו בנו עוד ועוד עד שהופך למלך על כל פעולותינו ומעשינו. 

 


ועל כן עונה משה רבנו לפרעה, בצורה היחידה שבה ניתן להתמודד מול היצר הרע: "לא רק שניקח עימנו הכל, אלא שלא נותיר פה אפילו פרסה, לא נותיר פה אפילו מסמר אחד, שלא תהיה לך כל דריסת רגל ואחיזה בנו!"

 


ולא זו בלבד אלא שאתה פרעה, מלך מצרים, תיתן לנו צאן ובקר משלך, בכדי שנקריב עולות וזבחים לה' אלוקינו. וכך עלינו לענות ליצר: "לא די לנו שנתנתק ממך לחלוטין, ללא שום קשר ואחיזה, אלא שנוסיף ונתקן את שקלקלנו!"

אהבתם? תנסו גם את אלו

 • שני, 09 ינואר 2017 19:43

  אנו חיים בטעות

  לפעמים אדם יכול לחיות כל ימיו בטעות ולא…
 • שלישי, 17 נובמבר 2015 11:45

  אין בעל הנס מכיר בניסו

  בכל יום ויום נעשים לאדם נס והוא לא…
 • רביעי, 06 מאי 2015 13:44

  התבטלות

  אדם בעולם הזה צריך להתבטל מכל העולם הגשמי...
 • שני, 30 נובמבר -0001 02:00

  לשמוע את הבורא

  מעלת ההתבוננות וההסתכלות בבריאה, איך להבין את דרכי…
 • רביעי, 24 דצמבר 2014 10:14

  זאת חנוכה

  היום זהו יום "זאת חנוכה"
 • שני, 30 נובמבר -0001 02:00

  מסירות נפש

  כמה מסרו נפש יהודים בכל הדורות כולם וכמה…

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה