הדפס עמוד זה

דבר הרב

(2 הצבעות)
  • צפיות: 2809
  • הדפס
  • דוא"ל

הפרעה שלי

קרבנו

ראשון, 17 ינואר 2016 10:05
הפרעה שלי

הכל נובע מאותו פרעה קטן היושב על מפתחי הלב. אותו פרעה פוגע בנו כה חזק עד שאיננו מבינים כי הוא האויב המסוכן ביותר. ותחת שנבין כי עלינו להאשים אותו ולהתרחק ממנו, אנו מוסיפים להקשיב לו ולציית לו.

 

 

פרעה מסיים את דבריו במילים: "יהי ה' עמכם". אותו רשע ששאל: "מי ה' אשר אשמע בקולו", (שמות ה, ב), לפתע פתאום משנה את עורו וכעת הוא פונה למשה בקול נוטף דאגה: "כאשר אשלח אתכם ואת טפכם ראו כי רעה נגד פניכם", (שמות י י). מבאר רש"י על אתר: "ומדרש אגדה שמעתי, כוכב אחד יש ששמו רעה. אמר להם פרעה רואה אני באיצטגנינות שלי אותו כוכב עולה לקראתכם במדבר, והוא סימן דם והריגה".

 


פרעה מייעץ למשה שלא יצאו עם הילדים והנשים, מכיון שראה בכוכבים שכוכב עולה כנגדם במדבר ושמו 'רעה', ומכאן שהם עתידים להיהרג במדבר, ולכן כדאי שרק הגברים יצאו. לכאורה נראה כי רק רווחת העם עומדת לנגד עיניו של פרעה, אך אל לנו לשכוח כי זהו אותו אדם שציוה: "כל הבן הילוד היאורה תשליכוהו", (שמות א, כ"ב), ובכל יום ויום היה הורג מאה וחמישים תינוקות בבוקר ומאה וחמישים תינוקות בערב ורוחץ בדמם בכדי להירפא מצרעתו.

 


היצר הרע דומה גם הוא לפרעה. הוא רוצח נשמות ואינו דואג כלל לטובתנו. ואף אם הוא נראה לנו מלא אכפתיות וחרד לשלומנו, זוהי רק מסכה דקה שמטרתה לשכך את זהירותנו מפניו.

 


לעיתים אדם אומר: "חשבתי לעצמי". מי זה "חשבתי"? זהו היצר הרע! הוא חשב בשבילי והחליט שנראה לו כי אינני יכול להתחזק עוד. הוא קבע שעדיין אינני בשל להתקדם, שאינני מתאים להיות שומר תורה ומצוות אלא רק מסורתי...

 


היצר הרע משכנע את האדם להתקדם מעט, לא להמשיך, להסתפק במעט שהוא עושה. נשאלת השאלה: האם גם בחיי היומיום אנו מסכימים לעשות דבר באופן חלקי ולהסתפק במועט?

 


כאשר אישה מזמינה נגר שיתקין לה מטבח חדש ומאובזר, האם היא תסכים לקבל מטבח שחציו יפה, מהודר ונוח וחציו השני מוזנח ומלוכלך?

 


אך כשמגיעים ללימוד התורה ולקיום המצוות, בא היצר הרע ומייעץ לך: "אל תהיה קיצוני, אל תגזים, אין צורך להיסחף!"

 


כאשר אנשים משפצים את ביתם, הם מדקדקים לעשות את הכל בשלמות ואינם מתפשרים אפילו על פינת קיר או משקוף דלת. הכל חייב להיות יפה, שלם, איכותי ומשובח. בעניינים אלה הם אינם מוכנים להתפשר!

 


שמעתי על אדם עתיר נכסים ששכר קבלן לבנות לו בית בשווי ארבעה מיליון דולר. כשהסתיימה מלאכת הריצוף, הגיעה לבית אשת העשיר, שהיא זו שבחרה את דגם וגוון המרצפות. האישה העיפה מבט קל כלפי מטה והחליטה שהיא לא 'מתחברת' לריצוף. מראה הרצפה אינו תואם את שדמיינה בראשה. הגברת הורתה לקבלן לעקור את הרצפות ופנתה להזמין ריצוף חדש.

 


לאחר שהבית רוצף בשנית, הגיעה בעלת הבית ששוב לא אהבה את התוצאה ושוב הורתה לקבלן לשלוף את המרצפות ממקומן ופנתה לבחור ריצוף נוסף. לאחר שהמלאכה הושלמה בשלישית, הבחינה בעלת הבית כי הטקסטורה ועורקי השיש אינם משתלבים כראוי ממרצפת למרצפת, וגם הפעם נעקר כל הריצוף והבית רוצף בפעם הרביעית.

 


איזו דרישה מופתית לשלמות אנו מוצאים בחיי העולם הזה! הכל צריך להיות מושלם ואי אפשר להתפשר ולו על קצה המרצפת. מדוע אם כן כשמגיעים ללימוד תורה וקיום מצוות נעלמת לה השאיפה לשלמות כלא היתה, ולפתע אנשים נרגעים ואומרים: "אין צורך להגזים, אל תהיה קיצוני!"

 


מדוע דוקא ברוחניות אנשים מסכימים להסתפק במועט? האם ראינו פעם אדם שכאשר הגיע העת לתשלום משכורתו, הוא מודיע למנהל בחיוך: "אל תהיה קיצוני, אל תגזים, שלם לי רק חצי משכורת, מבחינתי זה בסדר גמור!"

 משום מה, כאשר מדובר בקיום המצוות, לפתע הכל נעשים מבינים גדולים ומורים הוראות ומפריחים אמרות שפר.

 


בדרך כלל אדם אינו מתווכח עם בעל מקצוע המתמצא בתחום שלו עצמו אין כל מושג. אך משום מה עם רבנים אנשים נוטים להתווכח ולהביע דעה בעניינים שאין להם בהם כלל הבנה והסמכה. האם ראינו פעם חולה המתווכח עם הרופא לגבי דרכי הטיפול במחלתו?

 


הכל נובע מאותו פרעה קטן היושב על מפתחי הלב. אותו פרעה פוגע בנו כה חזק עד שאיננו מבינים כי הוא האויב המסוכן ביותר. ותחת שנבין כי עלינו להאשים אותו ולהתרחק ממנו, אנו מוסיפים להקשיב לו ולציית לו.

 


על האדם לראות את היצר הרע כשונא הגדול ביותר שלו. כאויב רע לב וכרוצח בדם קר. עלינו לדעת לב מיהו האויב שלנו ולהשיב מלחמה שערה.

אהבתם? תנסו גם את אלו