דבר הרב

(4 הצבעות)
 • צפיות: 2709
 • הדפס
 • דוא"ל

פיקחו את העיניים

קרבנו

רביעי, 13 ינואר 2016 08:37
פיקחו את העיניים

מי שחכם מתבונן על הכל ולא מסתכל שלב שלב בפני עצמו. אלא היה רואה את המכלול ומסיק מסקנות. על כך נאמר "וישמע יתרו" וכו' את כל אשר עשה ה' לפרעה וכו' יתרו חכם היה, וידע לראות את כל המכלול.

 

 

''ויאמר ה' אל משה בא אל פרעה כי אני הכבדתי את ליבו ואת לב עבדיו למען שיתי אותותי אלה בקרבו" וכו'.' כשקוראים אנו על פרעה הרשע והעריץ התנין הגדול היושב בתוך יאוריו, וודאי תמהים אנו על עיקשותו וטיפשותו שהיו ממש ללא גבול, הרי יאמר כל אדם: תשמע לטיפשות ועיקשות יש גבול, כיצד לא נשבר השוטה הזה? אם כן מה היה סודו הגדול של פרעה? מדוע לא נשבר? מכה אחרי מכה דם צפרדע כינים וכו'.

 

והדבר יובן בסיפור שלפנינו, לפני כ-200 שנה נקראו תושבי עיר הבירה וינה, לבוא ולראות בפלא הגדול: נסיעת הבכורה של הרכבת- מרכבה הנוסעת ללא סוסים. נקהלו באי העיר והתגודדו ליד מפלצת הברזל האימתנית. היה שם יהודי אחד ריאלי ומפוכח, הוא טען באזני כל מי שהיה מוכן לשמוע, 'עזבו אתכם אין דבר כזה סתם שטויות, מעולם לא נסעה מרכבה ללא סוסים ומה עוד מרכבה כל כך כבידה? כולה ברזל ופלדה? והיא עוד מתיימרת למשוך אחריה קרונות?'. אמרו לו 'מה קרה לך?! זוהי ההמצאה גדולה שכולם מדברים בה'.

 

והוא בשלו, 'תראו, הרכבת הזו לא תזוז לעולם'. והנה הקטר הוסק ותמרות עשן עלו מן הערובה והאיש נחרץ בדעתו, 'הצגה ותו לא, התנור בביתי מעלה עשן מזה שנים ואינו זז אפילו סנטימטר.' הקטר צפר צפירה חדה, והאיש צוחק 'צפצפה אינה תחליף לסוס היא לא תזוז' והנה הרכבת נרעדה והגלגלים החלו לנוע באטיות 'אמרתי לכם, הניסיון נכשל, תראו באיזו אטיות היא זזה.' הרכבת נכנסה לתאוצה, ובשקשוק גלגלים פתחה בדהרה. 'היא לא תיעצר לעולם' קרא.

 

קוראים אנו סיפור זה וצוחקים כמה אטום הוא האיש, כמה תירוצים לכל דבר, תקוע הוא בבועתו ואיננו מוכן לקבל כלום, אבל הנה ראית זה פועל עוד שלב ועוד שלב. הרכבת נעה ואף סחבה קרונות רבים אך מוחו של אדם זה תקוע, אינו זז, אינו מסוגל לקבל שינוי.

 

כך בדיוק התנהל פרעה. ראה דם אמר טוב דם, אבל זה לא סוף העולם זה גם החרטומים יודעים לעשות. ראה צפרדע ואמר נו אז מה, והאם יוכל לעשות גם כינים?! טיפש מטופש הנך רואה שליטה מוחלטת של השם יתברך! וכן הלאה. ואינו מבין שכל מכה משאירה מקום למכה הבאה כדי להרוס את כל מצרים. ראה ערוב שאכלו גם את המקנה אמר הנה נשאר עדיין הרבה מקנה, על אף הערוב ואינו יודע שזה בשביל להשאיר מקום למכה הבאה- מכת דבר, כדי שיהיה לה על מה לחול. ובמכת ברד הירא את דבר ה' הניס אמר הנה נשארו בהמות ולא ידע שזה כדי שישארו לו סוסים לרדוף אחר בני ישראל כדי להטביעו בים סוף.

 

מי שחכם מתבונן על הכל ולא מסתכל שלב שלב בפני עצמו. אלא היה רואה את המכלול ומסיק מסקנות. על כך נאמר "וישמע יתרו" וכו' את כל אשר עשה ה' לפרעה וכו' יתרו חכם היה, וידע לראות את כל המכלול. וכיצד הדברים מדברים אלינו? האם אנו אכן חכמים כיתרו או לפעמים חס ושלום טיפשים ואטומים כפרעה? נשאל אדם מדוע אינך משתתף בשיעורי תורה חוק בל יעבור? הרי תלמוד תורה כנגד כולם, וכולם חייבים בתלמוד תורה?

 

מה יענה אותו אדם? אני עובד קשה, ושעות נוספות. האם מאמין אתה שפרנסה מן השמים? יענה כן וודאי, אבל... אבל... הבה ונשאל מאמין אתה שתחיה מחר? בטח יענה, מי אמר לך? וודאי ה' יעזור אני מאמין באמונה שלמה שייתן לי חיים. ועל כן אומרים חז"ל ''אם מאמין אתה שייתן לך חיים איך אתה לא מאמין שייתן לך פרנסה?'' וכלשונם הזהב של חז"ל "מאן דייהריך חיי יהיב מזוני" (מי שנותן חיים נותן מזונות).

 

על כן המשיל החפץ חיים זיע"א משל לאדם שהיה עמוס בחבילותיו והנה כרכרה גדולה והדורה לקראתו, סימן לה לעצור. עצר הרכב ושאל מבוקשו ענה האיש 'עשה עמי חסד הרשה נא לי לעלות עמך לעגלה עם מזוודותיי', 'בשמחה' נענה האיש. עלה לעגלה והנה בזמן הנסיעה שם בעל העגלה לבו שהאיש יושב וכל המזוודות עליו, פנה אליו ושאלו 'מדוע אינך מניח את החבילות בעגלה?' ענה האיש 'לא נעים לי להכביד על העגלה, מספיק שלקחת אותי, ואת מזוודותיי אשא אני'. כמה טיפש אותו האיש? הרי הכל מונח על העגלה ואינו מקל עליה במאומה. כך אנו כל חיינו ופרנסתנו מאת ה' יתברך ומנסים אנו לעזור לו בפרנסה? הבה נתחכם ונחיה באמונה שלמה ונקבע עתים לתורה ונזכה לגאולה שלמה אכי"ר.     .

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה