דבר הרב

(5 הצבעות)
 • צפיות: 4046
 • הדפס
 • דוא"ל

גם קבלה קטנה מצילה מאסונות

קרבנו

שני, 28 דצמבר 2015 10:32
גם קבלה קטנה מצילה מאסונות

בעבודת ה' צריכים להשתמש בשכל - להתחיל לחשוב נכון! כמו שבכלכלת בית, לדעת להוציא הוצאה נכונה זה חצי פרנסה, כך גם חשיבה נכונה בעבודת ה' מעלה אותנו על דרך המלך.

 

 

כיצד אדם יכול לדעת מה תפקידו בעולם?

 


אומר רבינו האר"י: "את הדבר הקשה לך בעבודת ה' - את זה באת לתקן. אדם שנמשך לתאוות - סימן שבגלגול הקודם הוא היה בעל תאווה - את זה הוא בא לתקן. אדם שלא נזהר בממון חברו - הרי שבגלגול הקודם הוא היה גזלן - את זה הוא בא לתקן. אם אתה חש שיש לך ניסיון קשה בדבר מה - סימן שבשביל זה נשלחת לעולם - את זה באת לתקן.

 


אין לפחד מקשיים. אין צורך להיבהל כשמישהו אחר מצליח. אדרבא, אם הוא מצליח, אין שום סיבה שאני לא אצליח. אבל האם עליי לשאוף להיות כמוהו? בשום פנים ואופן לא! ניסיונותיי הם לא ניסיונותיו וניסיונותיו הם לא ניסיונותיי.

 


כיצד מודדים הצלחה?

 


ילד שענה על מבחן בבית הספר והגיע לתוצאה של שלושים אחוז, האם הוא הצליח או נכשל? הוא הצליח! הוא שולט בשלושים אחוז מהחומר. מה עם שבעים האחוזים החסרים? הם לא מעניינים אותי! הצלחת בשלושים אחוז, סימן שאתה יכול, תמשיך הלאה.

 


המילה 'עידוד' נגזרת מהמילה 'עוד'. אם אתה רוצה לעשות עוד עלייך להתעודד. הצלחת בשלושים אחוז, כל הכבוד! סימן שאתה יכול גם להגיע לארבעים אחוז. בפעם הבאה תעלה לשישים אחוז, עד שתגיע לשמונים ותשעים אחוז ולבסוף למאה אחוז.

 


ההצלחה לא נמדדת לפי מאת האחוזים. ישנו האדם שאומר לעצמו: "מה, אני עושה צחוק מעצמי? מצד אחד אני לא שומר שבת, ומצד שני אני הולך לשיעור. מצד שלישי אני מניח תפילין ומצד רביעי אני לא שומר שבת". "אתמול בלילה עברתי עבירה, והבוקר אניח תפילין?!"

 


למה משול אותו אדם? לאדם שיאמר לרעייתו: "אשתי היקרה, כל החודש אני עובד ומרוויח שישה אלף שקלים. לעומת זאת, ההוצאות שלנו מגיעות לשבעה אלף שקלים בחודש. בכל מקרה אנו לא מכסים את ההוצאות, אז אולי כדאי שאפסיק בכלל?"

 


 "איזה סכל!", תטען לו אשתו, "אז מה עדיף שנישאר בלי כלום?! לך תביא את השש אלף, עוד אלף תגרד, לא יודעת מהיכן, העיקר שלא נגווע ברעב!"

 


בעבודת ה' צריכים להשתמש בשכל - להתחיל לחשוב נכון! כמו שבכלכלת בית, לדעת להוציא הוצאה נכונה זה חצי פרנסה, כך גם חשיבה נכונה בעבודת ה' מעלה אותנו על דרך המלך. נאמר בפסוק: "שכל טוב לכל עושיהם". למי יש "שכל טוב"? "לכל עושיהם"! - למי שעושה, למי שמתקדם! השכל הרע אומר לאדם: " עזוב, זה לא בשבילך! לשם מה לך לקיים מצוות, ממילא אתה נמצא בשאול תחתיות ושקוע במ"ט שערי טומאה".

 


אופן חשיבה זה מגיע מהשכל הרע ומהיצר הרע. מה שאתה מסוגל לעשות תעשה. אתה יכול לתת צדקה - תן צדקה, אתה יכול ללבוש ציצית - לבש ציצית. קבלה קטנה יכולה לפעול גדולות ונצורות. היא יכולה להציל אותנו ממחלות, מתאונות, מאסונות.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה