דבר הרב

(2 הצבעות)
 • צפיות: 2044
 • הדפס
 • דוא"ל

חוט של משי

קרבנו

רביעי, 23 דצמבר 2015 11:47
חוט של משי


נאמר בנביא: "הוי מושכי העוון בחבלי השווא, וכעבות העגלה חטאה", (ישעיה ה, יח). כיצד אדם נמשך לעבירה? באיזה חוט הוא נקשר לעבירה? בחוט של משי, חוט דקיק כקורי עכביש. אבל לאחר מכן הוא נמשך בחבלי העבירות שמתלפפים יחדיו והופכים לכבל עבה ובלתי ניתן לקריעה.

 

 

אחים יקרים, הבה נתאר לעצמנו יהודי "בעל מידות" הסובל מעודף משקל - ממש "מלוא כל הארץ כבודו". כרסו מכריזה על בואו. הוא עולה במדרגות מתנשם ומתנשף כאילו הוא הולך למות. אומר לו הרופא: "שמע נא ידידי כבד המשקל, אם לא תוריד את הכרס הזאת, הכרס הזאת תוריד אותך אלי קבר.

 


האיש עוזב את הרופא בהחלטה נחושה שיותר הוא לא מכניס פירור מיותר לפיו. והנה הוא מגיע הביתה, פותח את המקרר ומולו ניצבת עוגת 'סברינה' מוקצפת ומפתה. כבד המשקל ממלמל לעצמו: "הרי אני שוקל כבר מאה ושמונים קילו, אז עוד סברינה אחת, מה היא יכולה כבר לעשות לי?!" וכבר העוגה הקטיפתית וגדושת הקלוריות נמסה בין שיניו...

 


אדם החושב באופן זה, לעולם לא יצליח להפחית ממשקלו. כדי להצליח הוא צריך לדעת שלכל פעולה יש משמעות. כל קלוריה שהפחתתי - ניצחתי! בכל נקודה שהתחמקתי מהיצר הרע - ניצחתי.

 


נאמר בנביא: "הוי מושכי העוון בחבלי השווא, וכעבות העגלה חטאה", (ישעיה ה, יח). כיצד אדם נמשך לעבירה? באיזה חוט הוא נקשר לעבירה? בחוט של משי, חוט דקיק כקורי עכביש. אבל לאחר מכן הוא נמשך בחבלי העבירות שמתלפפים יחדיו והופכים לכבל עבה ובלתי ניתן לקריעה.

 


גם אם שמונים בני אדם ימשכו 'חבל ספנים' מצד אחד ועוד שמונים איש ימשכו מהצד השני, החבל לא ייקרע. נבוא ונתבונן מקרוב בחבל העבה, כיצד הוא עשוי? מסיב, ועוד סיב, ועוד סיב. אלו סיבים כה דקים עד שניתן לקרוע אותם בציפורן, ופתאום, כאשר שזרנו כמה עשרות סיבים יחד, גם עשרות בני אדם לא מצליחים לנתק אותם.

 


אולם, בכל זאת ניתן עדיין לפרום את החבל העבה. כיצד עושים זאת? באותה הדרך בה יצרו את החבל. פורמים סיב ועוד סיב עד שהחבל העבה מתפוגג ואיננו.

 


שלמה המלך אומר: "עיר קטנה ואנשים בה מעט", (קהלת ט יז). מי זאת העיר הקטנה? זהו הגוף האדם! ומי הם ה"אנשים בה מעט"? אלו איברי האדם. והנה "בא עליה מלך גדול" - הלוא הוא היצר הרע. "ובנה עליה מצודים גדולים" - הוא בא ותופס אותך, עוטף את כולך, הוא מתנהג כבעל הבית ומורה לך מה לעשות!

 


כיצד מצילים את העיר הזאת?

 


אומר שלמה המלך: "ומצא בה איש מסכן חכם ומילט הוא את העיר בחכמתו". אומרים חז"ל: מיהו האיש המסכן? זהו היצר הטוב המלמד אותנו איך להשתמש בחכמה ו"בתחבולות תעשה לך מלחמה". "מאויבי תחכמני מצוותיך" - עלינו ליטול מהאויב, מהיצר הרע, את התכסיסי המלחמה שלו ולהשתמש בהם נגדו.

 


כיצד היצר הרע מנצח את האדם? הוא מושך אותו לעבירה קלה ועוד עבירה קלה, חוט ועוד חוט, עד שהאדם נלכדת ברשותו. יצר הרע לא מתייאש מאף אחד. כל הזמן הוא שר "אסור להתייאש" ואומר: "אני עוד יכבוש אותך". כל יום הוא קושר את האדם בעוד חוט ועוד חוט. אלו חוטים דקיקים ולא מורגשים אך כשהם נשזרים ביחד והופכים לחבל עבות, היצר הרע מחכך את ידיו בהנאה ואומר: "כבשתי את האדם הזה, קשרתי אותו אלי, כולו שלי!"

 


כיצד מנתקים את חבלי היצר?

 


פורמים חוט ועוד חוט עד שהחבל העבה מתרופף ואחיזת היצר נשמטת מהאדם - "ננתקה את מוסרותימו ונשליכה ממנו עבותימו".

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה