סיפורים מהחיים

(6 הצבעות)
 • צפיות: 4047
 • הדפס
 • דוא"ל

בזכות ברכת המזון

קרבנו

רביעי, 16 דצמבר 2015 13:03
בזכות ברכת המזון

 כשנזכר בכריך שהביא, נטל ידיו, ברך ואכל ולבסוף ברך ברכת המזון בדקדוק ובהתלהבות. הוא לא שם לב שהספרנית, נערה חילונית, צופה בו כל הזמן.

 

 

היה זה אברך בן תורה שנצרך לאחת הסיפריות הכלליות כדי לעיין בספר עתיק הנמצא שם. הוא שיער שהעיון בספר יקח לו שעות אחדות ולפיכך לקח לעצמו כריך. לא שהוא זקוק לכריך כל כמה שעות אלא שכך הכניס בלבו בורא עולם לראשו.

 

 

הוא הגיע לספריה, קבל את הספר ושקע בעיון. לאחר כמה שעות, כשנזכר בכריך שהביא, נטל ידיו, ברך ואכל ולבסוף ברך ברכת המזון בדקדוק ובהתלהבות. הוא לא שם לב שהספרנית, נערה חילונית, צופה בו כל הזמן.

 

 

מלכתחילה כאשר נטל את ידיו, כבר עקרה רגליה לגשת להעיר לו כי על פי התקנון אסור לאכול בספריה, אולם משום מה עמדה. כעת לאחר שסיים את ברכת המזון, קמה וניגשה אליו.

 

 

"שתי הערות יש לי", אמרה, "אלף, אסור לאכול באולם זה."   האברך התנצל שלא ידע על כך. "בית: אני מבית דתי ומכירה את נוסח ברכת המזון שהוא "שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד" ואילו אתה אמרת "שלא נבוש ולא נכשל לעולם ועד".

 

 

למה שינית?" – כך שאלה הספרנית. לא הייתה לאברך תשובה   מיד מהו המקור לנוסח שלו ולכן השיב שיבדוק. הוא עזב את הספריה, שב לביתו, פשפש ומצא שכך הוא הנוסח בסידור רעדלהיים, כמנהג יוצאי גרמניה. הוא שלח את צילום האסמכתא לספרנית תוך שהוא מדגיש את המילים "שלא נכשל" בשלושה קווים שחורים ועבים...

 

 

נקפו שבועות וחודשים והמעשה נשכח ממנו לגמרי. אלא שלאחרונה קבל האברך הזמנה לחתונה ונתמלא כלו תמיהה: אין הוא מכיר את החתן ולא את הכלה, לא את המשפחות ומה לא ולהזמנה זו?

 

 

הפך במעטפה שוב ושוב ופתאום נפל ממנה דף מקופל וזה תוכנו: "אני הספרנית בספריית... בעוונותיי הרבים, נתחברתי עם גוי והחלטתי להינשא לו. כשברכת בספריה ברכת המזון בהתלהבות, זעזעת אותי והרגשתי נורא עם המעשה שאני עומדת לעשות. כמה ימם אחרי זה עמדתי לפגוש את הגוי אבל באותו יום הגיע המכתב ממך ובו המילים "שלא נכשל" מודגשות בשלושה קווים עבים. הקווים האלה שרפו את לבי והרגשתי קול בתוכי זועק על עצמי: "הרי את הולכת להיכשל עכשיו!".

 

 

עברתי מאבק איום, וברוך ה' ניצחתי: הרמתי אליו טלפון והודעתי לו על ניתוק מוחלט בקשרים בינינו. לאחר שיחת הטלפון נהיה לי קל והחלטתי תכף על חזרה בתשובה. היום אני חרדית נאמנה, עומדת להינשא לבחור תורני, ירא שמיים ואני חבה לך את אשרי. אבקש אפוא שתשתתף בחתנתי..."

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה