דבר הרב

(3 הצבעות)
 • צפיות: 2096
 • הדפס
 • דוא"ל

תפקיד היצר

קרבנו

שלישי, 08 דצמבר 2015 06:52
תפקיד היצר

תפקיד היצר הרע בעולם הזה הוא לטשטש את האדם ולגרום לו לראות את פני הדברים באופן מעוות ומוטעה. היצר גורם לאדם לומר כי נראה לו הגיוני שהעולם נוצר מעצמו, כתוצאה מפיצוץ מסתורי, בהסתברות כל שהיא.

 

 

בעולם הזה אדם מכין עצמו לעולם הבא. וגם לאלו שאינם מאמינים בוודאות בעולם הבא, הרי ברור שיש לפחות חמישים אחוזים שיש עולם הבא. 
הבה נביא דוגמא לדבר:

 


כאשר אדם בא לרופא, כשהוא סובל מכאבים עזים בבטנו, והרופא פוסק כי ישנם חמישים אחוזים שהוא חולה במחלה קשה ומסוכנת וחמישים אחוזים שהוא בריא, מה יעשה אותו אדם? האם יעלה על הדעת כי ימשיך בסדר חיי השגרה ויאמר בליבו: "לשם מה לי לדאוג, הרי על פי חמישים אחוזים מהסיכויים אני בריא לחלוטין?!"

 


רק חסר דעת ינהג כך!

 


אדם שפוי בדעתו ידרוש ברופאים ויחפש מזור למחלתו בכל דרך אפשרית. הוא יחפש את הרופא הטוב ביותר, את התרופה החדשנית ביותר, הוא ירוץ לצדיקים, למקובלים ולקברי צדיקים, יחפש סגולות וקמעות, ישפוך את הונו ואונו, והכל בשביל להיות בטוח בכל מאת האחוזים כי יבריא ממחלתו!

 


מחמת חמישים אחוזים שמהם עולה כי הוא לוקה במחלה, אדם ישנה את חייו. ובדומה לכך, גם אדם המפקפק במציאותו של העולם הבא, מבין כי ישנם חמישים אחוזים שהוא טועה, וכל כן רק אם הוא הוא אינו שפוי בדעתו, הוא יתעלם מהאפשרות הזו ולא יכין עצמו לשלם על מעשיו הן לטוב והן לרע.

 


תפקיד היצר הרע בעולם הזה הוא לטשטש את האדם ולגרום לו לראות את פני הדברים באופן מעוות ומוטעה. היצר גורם לאדם לומר כי נראה לו הגיוני שהעולם נוצר מעצמו, כתוצאה מפיצוץ מסתורי, בהסתברות כל שהיא.
הרי אם אדם מביט בעיניים בהירות ורואה נכוחה, הוא מבין כי לא ייתכן שאיבר מורכב כמו הלב נוצר לבדו ופועל מעצמו. גם האוויר שנראה לכאורה כדבר כה בסיסי ופשוט מורכב למעשה מתערובת גזים במינון המדויק על מנת שנוכל לנשום ולחיות.

 


הייתכן כי כל זה נוצר מעצמו?!

 


ישנה תופעת טבע מדהימה המתרחשת אחת לשבע עשרה שנה. לאחר חצות הליל יוצאים מאדמת היער מיליארדי חרקים שעולים על העצים ומכסים את כל היער עד שלא נותרת פיסת אדמה או עלה ללא חרק. בין לילה הם גדלים פי ארבע מגודלם המקורי ומצמיחים כנפיים. עד הבוקר הכנפיים, שהיו כהות עד עתה, מתבהרות ולאחר מכן החרקים מתעופפים בכל היער שהומה מצפצופם. במשך ארבעה ימים הם משמשים כמאכל לציפורים ואלו שהצליחו להתעופף עד למים משמשים מאכל לדגים. אך כמות החרקים כה גדולה עד שחסרונם של אלו שנאכלו בידי החיות אינו מורגש כלל. במשך ארבעת הימים הללו מטילים החרקים ביצים ולאחר מכן הם מתים. מיליארדי גופותיהם משמשות ליער כזיבול משובח, שנותן את השפעתו למשך שבע עשרה שנה, שלאחריהן יתרחש התהליך מחדש וחרקים חדשים יבקעו מהביצים שהוטלו לפני כעשור ומחצה. 

 


האם ניתן לומר על מערך מופלא שכזה - בעל חיים החי אחת לשבע עשרה שנה במטרה להעשיר ולהחיות את היער - כי נוצר מעצמו?

 

כל דבר ודבר בבריאה זועק "יש בורא לעולם"! אלא מה? שהיצר מטשטש את המראה ומדיח את השכל הישר מראיית האמת. היצר גורם לאדם להתעלם מיומו האחרון, משכר ועונש ומהעולם הבא. וכך האדם אינו חושב לפני הפעולה: "מה אענה על כך ביום הדין?"
אילו היה היצר מניח לאדם לחשוב, הוא לא היה חוטא כלל!

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה