• צפיות: 5770
 • הדפס
 • דוא"ל

מנה אחת של צער

קרבנו

שני, 16 נובמבר 2015 14:10
מנה אחת של צער

השחרור וההתרעננות התפוגגו והקושי והכאב גאו בתוכה. היא השכיבה את ילדיה כאובה וממורמרת מחכה לרגע בו ישרור סוף סוף השקט, ומחכה לבעלה שיגיע אז תוכל לפרוק בפניו את צערה, היא הדליקה את הטייפ לשמוע מעט מנגינות עליזות, שתתה קפה ואט אט נרגעה.

 

 

שש שנים עבד יהושע בהנהלת חשבונות, המנהל היה תמיד מרוצה ממנו ושיבח את מסירותו הרבה, כך שיהושע לא חלם כי מחכים לו קשיים. בתחילה היו אלו רמזים והתפתלויות ויום אחד הגיש לו המנהל מכתב פיטורין כשהוא מסביר לו שהוא אינו מפוטר בגלל שהם אינם מרוצים, פשוט... יש קיצוצים ומספיק להם מנהל חשבונות אחד ולא שלושה. הוא ציידו במכתב המלצה חם.

 

בתחילה היה יהושע אופטימי אבל לאט לאט גילה כי לא קל למצוא עבודה חדשה. "מוכרחים למצוא עבודה חדשה" אמר לאשתו דבורה שוב ושוב. אכן, מוכרחים אבל מה עליהם לעשות שעוד לא עשו? יהושע לא שקע בעצמו, הוא הציע פה וחיפש שם, ביקש וברר. ובינתיים חלפו להם ארבעה חודשים ושום הצעה רצינית לא הסתמנה באופק. ודבורה ידעה שהיא צריכה להיות הגב החזק, המאמינה והמעודדת שבעז"ה הכל יסתדר וה' יעזור. אולם גם בה החל להזדחל קול תובעני ששאל: עד מתי ימשך כך המצב?

 

בוקר אחד נקשה השכנה על דלת ביתה, איתה יש לדבורה קשר מצויין והמצב העכשוי ידוע לה. "את לא נראית טוב" אמרה, "עליך לצאת קצת, להתאוורר". "את צודקת" השיבה דבורה, "אולי תצאי אחה"צ לקניות, מה דעתך?" הציעה השכנה "זה רעיון טוב, יש דברים שאני זקוקה להם, אבל להיסחב עם חמישה קטנים ברחוב הומה אדם לא במיוחד קורץ לי" השיבה דבורה. "היום אחה"צ הילדים אצלי, את יוצאת קצת" אמרה השכנה ונפנפה באצבעה באיום רב רושם. דבורה חייכה, כמה טוב שיש מישהי שמבינה אותה, אולי היא באמת תעשה כעצתה ותצא לשעה-שעתיים, תתאוורר קצת ותשוב עם כוחות רעננים הביתה. אחרי שעה וחצי היא חזרה, וכולה תודה. האוורור עשה את שלו ונתן לה יותר כח, אורך רוח וסבלנות לנשום עמוק ולהמתין שהגל הקשה הזה יחלוף בעז"ה.

 

כשפתחה את דלת הבניין ראתה את השכנות משוחחות במדרגות שהילדים משחקים בניחותא. הכל היה יכול להיות טוב ויפה אלמלא פגשה את שולמית שכנתה "שלום, סוף סוף חזרת, כל הכבוד לך, זה אומץ של ממש להשאיר חמישה ילדים בבית של שכנה ולצאת אחה"צ, מה אני אגיד לך?" קראה שלומית בקול גבוה. אח"כ פנתה לשאר השכנות ואמרה: "אני אף פעם לא עושה כאלו דברים, תמיד אני אומרת שלאף אחת מאיתנו לא קל, וזה לא הוגן להעמיס את הילדים על מישהי אחרת, להשאיר ילד או שניים ניחא, אבל את כל החמש ביחד? בשביל זה צריך אומץ של ממש". דבורה לא ענתה ושולמית פירשה את שתיקתה כהתנשאות "טוב, אז עכשיו את גם לא עונה לי, האמת שאת צודקת, אחת שמרשה לעצמה לצאת אחה"צ מהבית לא צריכה לדבר עם כל אחת, בודאי שלא עם פשוטה כמוני..." הפטירה.

 

לפתע התעשתה השכנה ממול: "אבל לא היה לי קשה, הילדים של דבורה נהדרים, והם כבר אכלו ארוחת ערב..." דבורה הודתה לה בניד ראש, היא הרגישה שאם תפתח פיה לומר משהו תזלוגנה להן הדמעות. השחרור וההתרעננות התפוגגו והקושי והכאב גאו בתוכה. היא השכיבה את ילדיה כאובה וממורמרת מחכה לרגע בו ישרור סוף סוף השקט, ומחכה לבעלה שיגיע אז תוכל לפרוק בפניו את צערה, היא הדליקה את הטייפ לשמוע מעט מנגינות עליזות, שתתה קפה ואט אט נרגעה.

 

"לא, היא לא תספר דבר מכל מה שקרה היום במדרגות, איך שהשכנה ליגלגה וצחקה". הרהרה ומנגד לחש לה קול פנימי כעוס: "מה פתאום שלא תספרי? היא הציקה לך, את לא השבת, זו כשלעצמה מצווה, עכשיו לפחות תרגעי קצת, תספרי ויקל לך...", "את אולי לא חייבת" השיב הקול השני "אבל יש לך עכשיו הזדמנות לאסוף עוד זכות, ואתם כ"כ זקוקים עכשיו לזכויות" מלחמה ניטשה בתוכה. לאחר שעה שב בעלה, היא קיבלה את פניו בחיוך. הוא התעניין איך עבר היום והאם היציאה שיחררה אותה והטיבה עימה. והיא השיבה שב"ה, עכשיו הרבה יותר קל לה, למרות שהמילים עמדו על קצה לשונה וביקשו לפרוץ החוצה. במשך כל הלילה הכפיל העלבון את עצמו והפך לכואב יותר ויותר, אילו היתה משתפת אולי היתה נרגעת...

 

בבוקר התעוררה באיחור, השעון הורה על השעה 7:20, קימה חפוזה והתארגנות מהירה והילדים היו כבר בחוץ. בשעה 9:00 עליה לצאת מהבית, בשעה 8:50 שעמדה לצאת נשמע צלצול הטלפון. היא ניגשה להרים "מדברים פה מחברת התיירות, רצינו לשוחח עם יהושע בקשר למועמדות שהגיש לניהול החשבונות, שמענו עליו המלצות חמות ואנו שוקלים בחיוב את הצעתו, היינו מעונינים להפגש איתו לפגישה מסכמת". דבורה הבטיחה בהתרגשות שתמסור את הפרטים לבעלה והוא יחזור אליהם. ליבה הלם בהתרגשות ובאותו רגע הרגישה שאילו רק היתה יכולה, היתה מבקשת מהשכנה הדוקרנית שלה עוד מנה אחת של צער.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה