דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 2783
 • הדפס
 • דוא"ל

שלבים בעבודת השם

קרבנו

ראשון, 11 אוקטובר 2015 11:28
שלבים בעבודת השם

לעיתים החוזרים בתשובה רוצים לכוון בתפילתם את כל כוונות האריז"ל, וזהו אכן דבר גדול, אך כאשר האדם אינו בשל בתוכו פנימה, הוא אינו יכול להכיל את עוצם הדברים ולפיכך סכנתו מרובה.

כאשר אדם שב בתשובה עליו לעשות זאת בצורה איטית ומחושבת, ולא להתקדם בפזיזות באופן שיכול לגרום לו לנפילה כזו שיפסיד את כל עולמו בחייו. לפעמים מורים לחוזר בתשובה הרוצה לחבוש כיפה, להמתין ולא לעשות זאת, מכיוון שצעד פזיז קדימה עלול לגרום לו לנפילה קשה, באם הוא עדיין אינו יציב בדעותיו, ידיעותיו והשקפותיו.

 


לעיתים החוזרים בתשובה, מתוך התלהבותם ללמוד סודות וסתרי תורה, רוצים לכוון בתפילתם את כל כוונות האריז"ל, וזהו אכן דבר גדול, מדרגה גבוהה וזכות עצומה, אך כאשר האדם אינו בשל בתוכו פנימה, הוא אינו יכול להכיל את עוצם הדברים ולפיכך סכנתו מרובה.

 


למה הדבר דומה?

 


לאדם הרואה אומצת בשר חמה ועסיסית, עשויה מנתח משובח ומתובלת כהלכה, וברוב טובו הוא רוצה להאכיל בה תינוק שזה עתה נולד. אין ספק כי זו סכנה עצומה לתינוק, לא משום שהאומצה אינה משובחת, אלא מפני שתינוק בן יומו עדיין אינו מסוגל לעכל אוכל משובח שכזה.

 


בתחילת חייו מסוגל התינוק לעכל חלב בלבד. לאחר שהוא גדל מעט אפשר להטעימו מעט מזונות קלים לעיכול. בכל פעם מרגילים אותו למין אחד, תחילה ירק, לאחר מכן פרי ואט אט התינוק מתרגל לעכל דברים מורכבים יותר, כגון לחם, ביצים ובשר.

 


גם אם רוצים לגדל ילד חזק מאוד, הדרך הנכונה אינה להאכילו במאכלים שקיבתו הרכה אינה מסוגלת לעכלם. אין ספק כי צעד מוטעה שכזה יגרום לתינוק הרך סכנת חיים. הדרך הנכונה לגדל ילד חזק ובריא, הינה דרך איטית ושקולה.

 


ובדומה לכך, גם כדי לגדול ולהתחזק מבחינה רוחנית, יש להתקדם בדרך איטית ובטוחה. ישנם אנשים המתקדמים בעבודת ה' במהירות עצומה. בתוך תקופה קצרה הם שקועים ראשם ורובם בלימוד ובהתחזקות, בשמירת מצוות וגדרי הלכה חמורים. אך האמת היא כי אנשים אלה נמצאים בסכנה גדולה, מכיון שההתקדמות המהירה מותירה אותם חשופים לנפילה גדולה שממנה יתקשו עד מאוד לקום.

 


לאחד הזוגות שליוויתי במהלך חזרתם בתשובה היה בן צעיר. כל מי שראה והכיר את הנער נוכח כי הוא בן עליה. הוא ישב ולמד בהתמדה עצומה ובכוחות על אנושיים. כאשר נודע לי הדבר, חששתי לו מאוד, מכיון שהתקדמות כזו הינה מסוכנת ומעמידה את האדם במצב בו הניסיונות קשים מאוד והנפילה תלולה. לצערי, לאחר זמן מה התגשמה תחושת ליבי, אותו נער פרק כל עול ולא נותר כל זכר מאותו מתמיד שהפליא את כל רואיו. הוא חזר לסורו ועבר על איסורי תורה חמורים ביותר, וכל זאת מכיון שהתקדם באחת יתר על המידה.

 


 כאשר נוסעים במהירות גבוהה, כל התנגשות הינה חזקה יותר, מסוכנת יותר והרת אסון!

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה