דבר הרב

(3 הצבעות)
 • צפיות: 2021
 • הדפס
 • דוא"ל

מה המחיר?

קרבנו

חמישי, 24 ספטמבר 2015 14:13
מה המחיר?

אדם החי חיים של תאווה נהנה מהם מאוד. יש בהם הווי, חברה, חיבור וקשר וישנם רגעים מרגשים ומהממים. החוויה היא אכן  חוויה אך השאלה הנובעת ממנה היא: "כמה זה עולה לי?"

במהלך חיי האדם הוא מתהלך בעולם ומנסה להשיג לעצמו קנייינים שונים, גשמיים או רוחניים. ובעת שהוא רוצה לקחת לעצמו דברים ולרכוש לעצמו קניינים, עליו לזכור לשאול את עצמו את השאלה החשובה מכולן: "כמה זה עולה לי?"

 


לכל דבר ודבר בחיים יש מחיר. כאשר אדם קונה רכב, הוא משלם עבורו בכסף. כאשר אדם מקבל עבודה, הוא נותן עבורה מכוחו, זמנו ומרצו. ואף כאשר אדם נושא אישה הוא מוותר על דברים שונים עבור חיי הנישואים. לכל דבר ודבר בעולם הזה יש תג מחיר. ועל כן לפני שהאדם עושה פעולה כלשהיא, עליו לזכור לברר לעצמו נקודה חשובה זו: "כמה זה עולה לי? מה המחיר שאני משלם עבור הדבר?!"

 


עולם השיווק בימינו הוא דוגמא מושלמת לדברים. בעבר, אנשים היו עומדים בחנויות המכולת בתור וכאשר הגיע תורם הם היו אומרים למוכר את רצונם, והמוכר היה ניגש לארונות שעמדו מאחורי הדלפק ומגיש להם את מבוקשם. המוצרים לא היו ארוזים בחבילות, והחנווני היה נוטל את המוצרים, שוקל אותם במו ידיו, אורז בשקית נייר ועורך את החשבון על נייר פרגמנט, כשהוא כותב את מחירי המוצרים  בטור ארוך ומחשב את התוצאה.

 


כאשר המכירה נערכה באופן זה אנשים קנו בדיוק את מה שנצרכו לו, לא פחות ולא יותר. אך מאז שנכנסו לתמונה אנשי שיווק כל עולם הצרכנות השתנה ללא הכר. מקצועם של אנשים אלו הוא לבלבל את הצרכנים ולגרום להם לבזבז כסף על דברים שאינם צריכים ועוד להרגיש טוב עם עצמם.

 


מאז ימות המכולת עולם הצרכנות השתנה וקמו לנו 'רשתות שיווק', ששמן נקרא 'רשתות' מפני טומנים לאדם פח ומפילים אותו ברשתן.

 


דוגמא לכך הן עגלות הקניות שבחנויות. העגלות גדולות כל כך עד שאדם מבוגר יכול לשבת בהן בנוחות. מדוע מייצרים עגלות כה גדולות? כדי לגרום לצרכנים לקנות עוד ועוד! אילו העגלות היו קטנות יותר, כאשר העגלה הייתה מתמלאת, הקונה היה אומר לעצמו: "זהו, קניתי מספיק!" ומסיים את הקנייה. אך כאשר העגלה קטנה הקונה מביט בעגלה ואומר: "זה הכל? בטח שכחתי משהו..." וכך הוא ממשיך למלא את העגלה בכל טוב הארץ, בלא קשר לצרכיו ויכולותיו הכלכליות.

 


צורה נוספת בה הם מפילים את האדם ברשתם אלו ה'מבצעים'. הרעיון העומד מאחורי המבצעים הוא לגרום לאדם לקנות דברים מיותרים או יקרים ולהרגיש שיצא ברווח...

 


מערכת השיווק פועלת באופן בו ממציאים מיני מכשירים מסוגים ומינים שונים שעושים עבורנו פעולות שונות ומשונות, ונותנים לנו הרגשה כי איננו יכולים להתקיים בלעדיהם וחובה עלינו לקנותם. כך אנו מגלים היום בחנויות מוצרי החשמל מכונות המכינות קפה בטעמים שונים, מכונות החותכות ירקות בכל מיני צורות, עיגולים, רבועים ורצועות, טוסטר אובן האופה טוסטים מאורכים ואחר שאופה משולשים וכן על זו הדרך.

 


הכל כה מושך עין ולב. אדם רואה פרסומת בעיתון, שבה מציגים אביזר חדש, מכשיר פלא מעוצב בקפידה המבצע פעולות שונות במהירות ובדייקנות... הוא מביט ורואה כי המחיר שווה לכל נפש, ובטוח כי הוא חייב לרכוש את המכשיר שבלעדיו חייו אינם חיים.

 


אלא שאז הוא מגלה לצערו כי המחיר הרשום באותיות קידוש לבנה הוא רק תשלום אחד מתוך עשרה תשלומים או יותר, ובעצם מחירו האמיתי של המוצר הוא כפול עשרה או יותר ממה שסבר ברגע הראשון. ואז הוא נמלך בדעתו ומבין כי הוא יכול להמשיך ולהתקיים כשם שחי עד היום, ללא המכשיר הנפלא, וחייו עדיין יהיו חיים מאושרים ורגועים.

 


מה שינה את נקודת מבטו? המחיר!

 


הבה נתאר לעצמנו אדם העורך קנייה בחנות גדולה ומפוארת. החנות ממוזגת ומוארת באור יקרות, מוצרים בכל צבעי הקשת קורצים מן המדפים, שלטים ומודעות בצבעים עזים מכריזים על מבצעים והנחות, העגלה מתגלגלת בנינוחות בעוד הוא עורם מוצרים מכל הבא ליד,  אחד על גבי רעהו.

 


הקנייה היא חוויה נעימה ומרגיעה. הוא ממלא את העגלה וחש נינוח ושבע רצון. הוא נהנה לבחון את המוצרים, לדמיין את טעמם ומרקמם, לברור בין האפשרויות השונות ולהוסיף עוד ועוד מוצרים.
מתי מתנפצת הבועה, מתי הוא מאבד את הנינוחות והשלווה?

 


כאשר הוא מגיע לקופה.
כאשר ה"עין רואה" קוראת ברקוד אחר ברקוד וה"אוזן שומעת" את הצליל בו מתווסף עוד ועוד למחיר, הקונה בוחן בלב כבד את הסכום ההולך ומצטבר, עולה ותופח. וכאשר הוא נדרש לשלם את המחיר, ההנאה הרבה שחש בכל מהלך הקנייה פגה באחת.

 


אי אפשר לומר כי העולם הזה וכל ענייניו הם חסרי טעם והנאה. ההפך הוא הנכון. ה'רחוב' מלא בריגושים, טעמים, תאוות, הנאות וחוויות.

 


אדם החי חיים של תאווה נהנה מהם מאוד. יש בהם הווי, חברה, חיבור וקשר וישנם רגעים מרגשים ומהממים. החוויה היא אכן  חוויה אך השאלה הנובעת ממנה היא: "כמה זה עולה לי?"

 


לכל דבר ודבר יש מחיר, ומחיר לא תמיד בא לידי ביטוי בכסף. המחיר מתבטא גם במשפחה הסובבת את האדם, בבריאות גופו ובעיקר בעולם הבא הממתין לו בסוף דרכו, לאחר מאה ועשרים שנותיו בעולם הזה.
האם שאלת את עצמך פעם: "כמה עולה לי הנאה כזו? מה המחיר שאשלם עבור עבירה זו?"

 


בעולם הזה, כמו בעולם השיווק , אין דבר בחינם! על כל דבר ודבר משלמים. לעיתים משלמים בזול ולעיתים רק נראה שמשלמים בזול ובעצם משלמים את המחיר היקר ביותר לנצח נצחים!

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה