• צפיות: 2439
 • הדפס
 • דוא"ל

בזכות תפילה של ילד

קרבנו

חמישי, 24 ספטמבר 2015 11:04
בזכות תפילה של ילד

השלג הכבד שירד ללא הפוגה מנע מתושבי העיירה מנצ'רה שברוסיה להשיג אתרוג לחג הסוכות. הדבר טרד את מנוחתם של רב העיירה והגבאי המסור. "כבוד הרב, מה לא ניסיתי, עם מי לא דיברתי, הפכתי עולמות אך אתרוג אין והחורף עדיין קשה, הדרכים חסומות בשלג, שמעתי שיש סוחר גוי שהצליח ליבא מספרד כמה אתרוגים אך אין לי מושג היכן למצוא אותו". "ידידי, ה' לא ימנע טוב להולכים בתמים, לא נותר לנו אלא להתפלל לה' וישועת ה' כהרף עין..."

 

חודש תשרי בפתח, ראש השנה יחול ואח"כ סוכות. אך השלג הכבד שירד ללא הפוגה מנע מתושבי העיירה מנצ'רה שברוסיה להשיג אתרוג לחג הסוכות. הדבר טרד את מנוחתם של רב העיירה והגבאי המסור. "כבוד הרב, מה לא ניסיתי, עם מי לא דיברתי, הפכתי עולמות אך אתרוג אין והחורף עדיין קשה, הדרכים חסומות בשלג, שמעתי שיש סוחר גוי שהצליח ליבא מספרד כמה אתרוגים אך אין לי מושג היכן למצוא אותו". "ידידי, ה' לא ימנע טוב להולכים בתמים, לא נותר לנו אלא להתפלל לה' וישועת ה' כהרף עין..."

 

יונתן חיים בן ה-9 לא ידע לקרוא, כל הנסיונות ללמדו ע"י טובי המלמדים עלו בתוהו, צער קינן תדיר בליבו, בעודו מביט באחיו המשננים משניות ובולעים דפי גמרא. את היער הוא אהב בו חשף את צפונות ליבו והעתיר לריבונו של עולם על הוריו ועל אחיו ואחיותיו וגם על האתרוג שחסר לבני העיירה: "ריבונו של עולם החגים מתקרבים, אני מתחנן לפניך שתעשה לנו נס ונשיג אתרוג לתושבי העיירה, אז אנא מלך מלכי המלכים כל העולם שלך ובידך, בשבילך לשלוח לנו אתרוג זה כהרף עין".

 

חג הסוכות בפתח, יונתן חיים צעד לתוך היער וטיפס על עץ הצאלון הענקי. התיישב על אחד מענפיו והתבונן סביבו על הנוף הבראשיתי של מי שאמר והיה העולם. משק גלגלי מרכבה משך את תשומת ליבו, הסוחר ולדימיר מיהר להגיע למוסקבה טרם התקדש החג של היהודים והארנק שלו ידע היטב למה. כדי להרויח הון מהאתרוג הרביעי כפי שהרויח משלושת האתרוגים הקודמים.

 

אך תוכניות לחוד ומציאות לחוד, לפתע איבדה הכרכרה את שווי משקלה מחמת המהירות אחד מגלגליה נשמט והיא התהפכה, ולדימיר שחשב לעשות הון מהאתרוג הרביעי שברשותו הועף מהכרכרה והוטח על אחד הסלעים. יונתן מיהר לרדת מהעץ ורץ במהירות לכיוון הסוחר הפצוע. הוא החל לנגב את פניו וניסה להשקותו בעדינות. אחר מס' דקות פקח הסוחר הגוי את עיניו וביקשו שירוץ מיד להזעיק עזרה. יונתן פעל בזריזות והגוי הובא לצריפם של הרוטפלדים וטופל כראוי. פצעיו נחבשו ותקרובת הובאה לפניו "אתם אנשים נפלאים, בזכות הבן שלכם יצאתי חי מהתאונה". הוא סימן ליונתן חיים לגשת אליו, לחש דבר מה באוזנו. יונתן מיהר ליער וחיטט בין מטלטלי הכרכרה ההפוכה ומצא שם את התיק האבוד ושב חזרה לביתו.

 

הוא הגיש לסוחר את התיק, הלה פתחו ושלף מתוכו קופסת נחושת בתוכו נח אתרוג מהודר "קח את זה ילד חמוד, זה אתרוג, בטח אתם זקוקים לו". עיניו של יונתן נפערו מתדהמה תפילתו התקבלה. יש אתרוג איזו שמחה, "קח מתנה ממני, אתה נתת לי את חיי במתנה, אני לא כפוי טובה".

 

יונתן חיים הודה לו ורץ חסר נשימה לבית הרב. הרב הביט באתרוג מתפעל: "ממש נס, זה אתרוג מהודר. אין לו מחיר". גם הגבאי נעמד המום, על אתרוג מדהים כזה הוא לא חלם. השניים היו נסערים כששמעו את השתלשלות העניינים, הגבאי הושיט ליונתן חיים שקית בד בה היה מונח הכסף אותו אספה הקהילה עבור האתרוג.

 

יונתן לקח את השקית ובצעדים כושלים שב הביתה והושיטה לאביו. "אבא הרב אמר לגבאי לשלם לנו על האתרוג..." ונימת אכזבה התגנבה לקולו, הוא לא אהב את הכסף שנספח למצווה ואביו הצדיק הבין זאת "לך בני לרב העיירה ותגיד לו שאבא שלך לא מוכר מצוות בכסף..." עיני הילד אורו והוא מיהר לביתו של הרב כשאוזניו של הסוחר שמעו את הכל מהחדר הסמוך.

 

במוצאי שמיני עצרת התאושש הסוחר וחזר לאיתנו הוא הודה במילות חמות למטיביו ונסע, רק לאחר שנעלמה הכרכרה מהאופק, הבחינו בני הבית כי הסוחר שכח את תיקו בחדר הצר כשקלף מבצבץ מתוכו ובו היה כתוב: "השארתי לכם בתוך התיק את הכסף במתנה, בהוקרה רבה ולדימיר". היה זה סכום כסף הזהה לסכום שויתרו כתשלום עבור האתרוג. גם יונתן חיים קיבל מתנה משמים והחל לקרוא מהחומש שהוא מבין וקולט בזכות מסירותו למצוות אתרוג.

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה