דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 2342
 • הדפס
 • דוא"ל

להתחיל מחדש

קרבנו

חמישי, 24 ספטמבר 2015 10:16
להתחיל מחדש

 וכן בכל בית ובית מישראל כאשר הגדולים שבבית שהם ההורים יצייתו לדברי התורה הקדושה, מתוך הקפדה יתרה על כל הלכה והלכה, הנהגה והנהגה וודאי שמהם יראו וכן יעשו גם הילדים הרכים, צעירי הצאן. ואפילו אדם שחושב שנכשל כבר בדברים אלו, אף פעם לא מאוחר להתחיל מחדש.

"האזינו השמיים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי יערוף כמטר לקחי תזל כטל אמרתי כשעירים עלי דשא וכרביבים עלי עשב. כי שם ה' אקרא הבו גודל לאלוקינו" וכו'. אומר רש"י הקדוש שלקח משה רבינו עליו השלום את השמיים והארץ כעדים שישמרו תורה ומצוות לפי שהם קיימים לעולם. ועוד שאם יחטאו חס ושלום אזי העדים שהם השמיים והארץ יפרעו מהם תחילה. השמים חס ושלום לא יתנו גשם והארץ חס ושלום לא תיתן יבולה. כך צריך כל אחד ואחד מאיתנו לדעת שיש לנו ממש ברית עם הקדוש ברוך הוא שנשמור מצוותיו עם עדים נאמנים הקיימים לעולם שמיים וארץ, שהם ערבים שאנחנו נקיים את מצוות התורה.

 


אבל יש במשמעות הדברים עוד דבר נפלא שצריכים לתת עליו את הדעת "האזינו השמיים ואדברה" -  אלה הם הגדולים שהם ראשם בשמיים "ותשמע הארץ" הם הקטנים, שראשם בארץ. דהיינו אם הגדולים יאזינו ויצייתו לכל דברי השם יתברך אזי וודאי שגם הקטנים ישמעו. זאת אומרת בראש ובראשונה גדולים שבדור, כאשר הם יתנו דוגמא אישית וישמרו הדק היטב על כל מצוות התורה אז וודאי גם קטנים שבדור ילמדו מהם וכן יעשו.

 

וכן בכל בית ובית מישראל כאשר הגדולים שבבית שהם ההורים יצייתו לדברי התורה הקדושה, מתוך הקפדה יתרה על כל הלכה והלכה, הנהגה והנהגה וודאי שמהם יראו וכן יעשו גם הילדים הרכים, צעירי הצאן. ואפילו אדם שחושב שנכשל כבר בדברים אלו, אף פעם לא מאוחר להתחיל מחדש. ומוטב מאוחר מאשר אף פעם לא. וכידוע אין מוקדם ומאוחר בתורה, לכן עכשיו זה הזמן הראוי ביותר להתחלה חדשה אחרי שעברנו את הימים הנוראים הקדושים ימי אלול, ראש השנה, עשרת ימי תשובה ועל כולם יום הכיפורים ושעת הנעילה.

 

וודאי שצריכים להאמין באמונה שלמה שיצאנו נקיים בלי חטא ובלי רבב וכמו שקראנו בתורה ביום הכיפורים: "כי ביום הזה יכפר עליכם לטהר אתכם מכל חטאותיכם לפני ה' תטהרו". וודאי שעכשיו זה הזמן הראוי והמתאים ביותר להתחיל מחדש, ממש כמו תינוק שנולד, כאילו זוהי הפעם הראשונה שלנו בעבודת השם יתברך. ויש לזה רמז בפסוק: "ותשמע הארץ אמרי פי" זאת אומרת שהאדם הוא כמו האדמה וכמו שאת האדמה כל שנה מחדש חורשים וזורעים וכל פעם זוהי כאילו הפעם הראשונה, כך אדם העשוי מאדמה, צריך כל הזמן להתחיל מחדש כאילו זוהי לו הפעם הראשונה בחייו.

 


בואו כולנו יחד נתחיל מחדש לעבוד את בוראנו עבודה שלמה, עבודה תמה, בלי שום קושיות ובלי תירוצים פשוט לעשות הכל כמו שצריך, כמו שהתורה דורשת מאיתנו, כמו שחכמי ישראל התוו לנו את הדרך במשך אלפים בשנים. וכך וודאי נזכה לדורות ישרים מבורכים, תלמידי חכמים עבדי השם נאמנים, בעלי חכמה, בעלי תורה, מידות ודרך ארץ נפלאה. וכמו שמהשמיים יורד גשם ומשקה את הארץ, כך אנחנו הגדולים בבחינת שמיים נשקה את הקטנים שהם בחינת הארץ ואז יצמחו עצים נפלאים עם פירות מתוקים ערבים לחיך כל אוכליו וכמו שנאמר "חכלילי עיניים מיין" ודרשו חז"ל: "חכלילי" כל חייך אומר לי לי ויהי רצון שנזכה כולנו לגמר חתימה טובה, לשנה מבורכת, שנה מלאה בתורה ויראת שמיים טהורה, מלאה בחינוך ועשיית מצוות לשמה כרצון אבינו שבשמיים אמן כן יהי רצון. חג שמח לכל בית ישראל.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים