סיפורים מהחיים

(3 הצבעות)
 • צפיות: 3058
 • הדפס
 • דוא"ל

הייחוס של סוחר הדגים

קרבנו

ראשון, 02 אוגוסט 2015 10:25
הייחוס של סוחר הדגים

ערב יום כיפור 3 שנים אחרי. כחלי סוחר הדגים לשעבר מבחין ברב פינקלשטיין מלווה בעדת חסידיו צועד לכיוון בית הכנסת. הוא מרגיש לפתע ניצוץ געגועים המפלח את ליבו. "ריבונו של עולם", הוא מהרהר בליבו "כשתמכתי ברב פינקלשטיין עסקי צמחו למימדים דמיוניים, כשעברתי לתמוך באדמו"ר שלו, צנחתי לאשפתות. הוא רץ לעבר הרב פינקלשטיין, וביקש לשוחח עמו ביחידות. "יסביר לי הרב מדוע נפלתי עד שאין לי פרוטה לפרוטה?"

מר אברהם כחלילי היה סוחר דגים קטן יחסית, שנע על ציר קרפיון-הבית לעקרות הפולניות, מבריכות הדגים של קיבוצי הצפון. הבקיאות של כחלילי, בעולמם של הקרפיונים הייתה מעוררת השתאות. במבט חטוף בפרצופו של קרפיון מצוי, הוא יודע בדיוק מה מצבו הרפואי המנטלי והגסטרונומי. הוא ידע להבחין בכנימה ובעלוקה על קצה זנבו, או בסימני מגיפה עתידית. מה שהיה עוזר לו לרכוש להקות במחיר מציאה.

 


הימים ימי שנות החמישים ימי הצנע המסוגף, אנשים עמדו בתור בשביל חריץ גבינה, חתיכת מרגרינה וחצי קילו סוכר. וכן כמו בסיפורים הטובים, עסקיו של אברהם כחלילי החלו לפרוץ, ימה וקדמה צפונה ונגבה. לפתע פתאום זרמו לעברו הזמנות קרפיונים כמעט מכל עיר בישראל. הוא גייס כמה עובדים והרחיב את חנותו. זמן קצר אחר כך פתח עוד כמה חנויות בערי השדה. לפתע ביקשו ממנו לא רק קרפיונים, גם דגי סלומון, ובורי, וטונה ומה לא. בקיצור בתוך 10 שנים "כחלילי דגים שמחים בע"מ" הפכה לחברת ענק שגלגלה סכומי עתק.

 

אה כן, שלא תטעו לרגע, ככל שזרם הכסף לחשבון הבנק של כחלי, גם התזרימים שהפנה לאברך שלו פינקלשטיין החלו לקבל עובי ונפח משמעותיים. פינקלשטיין כבר לא היה בדיוק אברך, הוא הפך לרב מוכר. הצריף הוחלף בבית רחב ידיים ו בסמוך לו הוקם כולל אברכים כשלצידו חדר אוכל קטן. ההצלחה הרוחנית של הרב אהרון חיים פינקלשטיין הייתה מקבילה להצלחותיו הכלכליות של הסוחר האגדי כחלי או אולי ההפך. "כן אני יודע", היה נוהג לומר כחלי לרעייתו הנאמנה "בזכות הרב פינקלשטיין אני רושם לעצמי את ההצלחה המזהירה מסוחר קרפיונים קטן, לחברת ענק המגלגלת מיליונים.

 

במקביל להצלחות העסקיות של כחלי שמו של הרב פינקלשטיין התפרסם בארץ ובגולה. למותר לציין כי הידידות בין השניים הייתה הדוקה כאשר מפעם לפעם כחלי יושב ללמוד. בערב יום כיפור אחר 11 שנים הבחין הסוחר כחלי כי הרב פינקלשטיין אורז מטלטליו ופניו דרומה. מונית גדולה ניצבה סמוך לבית וילדי המשפחה מתיישבים בה. לאן נוסע הרב? אני הולך לעשות את יום הכיפור במחיצת רבי ומורי האדמו"ר מסצ'ואן! השיב הרב פינקלשטיין. יש לך רב? תמה סוחר הדגים. "מעניין. הייתי שמח להכיר אותו". אמר ועשה.

 

מיד לאחר יום הכיפור נסע הסוחר כחלי להכיר את האדמו"ר, רבו ומורו של הרב פינקלשטיין. עיניו אורו. בית הכנסת של חסידות סצ'ואן היה ענק ומרוהט להפליא. מאות רבות של חסידים סבבו סביב רבם הנערץ וגמעו בצמא דברותיו. כחלי היה מוקסם מהעושר, מהגדלות, מהייחוס. כאשר הוא חזר לעיירה יומיים לפני חג הסוכות, משהו השתנה בקרבו. לבו נטה לאדמו"ר הגדול והישיש, וגם תזרים תרומותיו החל לזרום לשם.

 

מבלי הודעה מוקדמת - חריקות בעסקים. הזמנות שנראו סגורות הרמטי עם רווח גדול בצדן נדחו ע"י לקוחותיו הוותיקים. כמה להקות דגים מתו ממגיפה. הבנקים החלו לקצץ לו אשראים. החנויות נסגרו וכחלי חזר לחנות הקטנה בעיירה מוכה וחבול, כשחובות עתק משתרגים על צווארו. שנה אח"כ הוא סגר את חנותו מחוסר קליינטים, והפך לחסר כל.

 

ערב יום כיפור 3 שנים אחרי. כחלי סוחר הדגים לשעבר מבחין ברב פינקלשטיין מלווה בעדת חסידיו צועד לכיוון בית הכנסת. הוא מרגיש לפתע ניצוץ געגועים המפלח את ליבו. "ריבונו של עולם", הוא מהרהר בליבו "כשתמכתי ברב פינקלשטיין עסקי צמחו למימדים דמיוניים, כשעברתי לתמוך באדמו"ר שלו, צנחתי לאשפתות. הוא רץ לעבר הרב פינקלשטיין, וביקש לשוחח עמו ביחידות. "יסביר לי הרב מדוע נפלתי עד שאין לי פרוטה לפרוטה?"

 

"השם משפיל ומרומם. אתה עוד תעלה ברצות אלוקים". הניחומים הללו לא עשו רושם על הסוחר שבור הלב. "כבוד הרב. אני לא מחפש ניחומים או תירוצים רגילים של מוסר. אתה תלמיד חכם, אנא הסבר לי מדוע כשתרמתי לך עסקי פרחו ושגשגו, וכשהחלטתי לתרום לאדמו"ר איבדתי את כל הוני" הרב ליטף בעיניים אוהבות, "אתה באמת רוצה לדעת? לא תיפגע עם אסביר לך מה קרה ?" "לא אפגע".

 

"ובכן ידידי איש החסד, כשהכרת אותי לפני שנים רבות, הבחנת בתפילותיי, בלימודי, ולבך נקשר אלי בתמימות. לא חיפשת ודקדקת מי אני מה הייחוס שלי ומה חשיבותי. נהגת בתמימות, והקב"ה הבחין בטוהר כוונותיך, ולא דקדק אחריך ואחרי ייחוסך ונתן לך שפע כלכלי. אבל לפני 3 שנים כשהעדפת את האדמו"ר שלי כי הוא חשוב ומפורסם אז הקב"ה שינה את יחסו כלפייך. הוא גילה שאתה סוחר דגים קטן בן סוחר דגים קטן אז החליט להחזירך למקומך הראשוני.. כי מי שבודק בייחוס של אחרים בודקים גם מה הייחוס שלו..."

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים