דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 2051
 • הדפס
 • דוא"ל

ייסורים של אהבה

קרבנו

חמישי, 09 יולי 2015 08:25
ייסורים של אהבה

כך גם וודאי כלפי הבורא יתברך שמו יתעלה, כמה חייבים אנו לבורא יתברך על הייסורים והצער שנתן לנו, כדי שנזכור אותו ולא נלך בדרכים עקלקלות, וחשך נפשנו מרדת שחת.

"פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן השיב את חמתי מעל בני ישראל בקנאו את קינאתי בתוכם ולא כליתי את בני ישראל בקנאתי". לכן אמר הנני נותן לו את בריתי שלום וכו'.

 

כאן מצאנו בתורתנו הקדושה דבר מיוחד מאוד, שאין קשר בין זה שהאדם הזה הוא מזרע אהרון הכהן שאוהב שלום ורודף שלום, ומאידך הולך והורג נשיא שבט מישראל. אם יבוא השואל וישאל: הזהו רודף שלום שהולך ודוקר בחרב שני אנשים הכיצד?

 

והתשובה תהיה פשוטה ונחרצת כשם שאם יכנס אדם אצל רופא מומחה בעל שם עולמי שיודע לעשות את מלאכתו בתחום הרפואה נאמנה, ולא רק זאת אלא גם ידוע הוא, ובעל שם ביחסי אנוש מיוחדים שיש לו, שמתייחס לחולים בענווה וברגש עצום ואין שני לו. יום אחד יכנס אדם לקליניקה של אותו רופא ויראה איך חותך הוא בבשר החי, מנתח או אפילו כורת איבר מגופו של מאן דהו, הרי יביע זעזוע ויצא מן החדר כשהוא כולו נסער. הכיצד יתכן? זהו הרופא שאמרתם שהוא בעל חסד שדואג למטופליו, ויש בו רגש ויחסי אנוש מדהימים? הרי אך לפני רגע נחשפתי למעשה נורא ואיום שביצע רופא זה, הרי כרת איבר מאדם פלוני וביתר ביטנו של אלמוני!

 

והתשובה כמובן תהא: שוטה שבעולם, הרופא ביצע ניתוח כדי להציל את החולה, או ביצע כריתה כדי שהנמק לא יתפשט חלילה בגופו של החולה ויביאהו עד שערי מוות. הרופא אכן רחמן שמסוגל להתגבר על רחמיו כדי להציל חייו של זה.

 


אכן כך בדיוק נהג פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן, רחמן עד אין קץ על כלל ישראל, שכן אם לא היה מבער את הנגע של זמרי וכזבי מעל עם ישראל מגלה לנו  התורה  הקדושה חס ושלום  שהיה כליון בעם ישראל.

 


מכאן נראה שאכן לא כל דבר אפשר לשפוט לפי ראיה ראשונה, אלא צריך לקחת בחשבון את כל העניין בשלמותו, אז ניתן יהיה להבין את ההשלכות ואת כל הדברים שיכולים להיגרם כתוצאה ממעשה זה, ואז ניתן לשפוט בשכל נכון. זוהי אכן דעתם, דעת תורה של כל הצדיקים בכל הדורות שקשה ממבט ראשון לשפוט את המעשה שעשה אותו צדיק ו"אין אדם עומד על דעת רבו אלא אחרי ארבעים שנה". כשם שלגבי הבורא יתברך לא מחשבותינו מחשבותיו ולא דרכינו דרכיו, כך כביכול בצדיקים גם אין לנו השגה במעשיהם באותו הרגע, רק לאחר זמן אפשר לראות כמו גבהו אכן מחשבותיהם בבחינת "חכם עדיף מנביא".

 


כמו שאומר שלמה המלך עליו השלום "חושך שבטו שונא בנו ואוהבו שחרו מוסר". אדם יכול לראות אב שמעניש את בנו וממבט ראשון נראה האב כאכזר אבל האמת לאמיתה היא שהאב אוהב את בנו ובאותו עונש שהעניש את בנו, למעשה הצילו מרדת שחת, נתן בידו כלים להתמודד בחיים, לדעת לעמוד בפיתויי העולם, ולא ליפול למקומות רעים ונוראים. כמה חייב אותו הבן אהבה וטובה לאביו שכבש את רחמיו והענישו.

 


כך גם וודאי כלפי הבורא יתברך שמו יתעלה, כמה חייבים אנו לבורא יתברך על הייסורים והצער שנתן לנו, כדי שנזכור אותו ולא נלך בדרכים עקלקלות, וחשך נפשנו מרדת שחת. הוא שאומר דוד המלך עליו השלום: "את אשר יאהב ה' יוכיח וכאב את בן ירדה". שבת שלום ומבורך.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה