דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 3304
 • הדפס
 • דוא"ל

שמח בחלקך

קרבנו

חמישי, 28 מאי 2015 10:56
שמח בחלקך

זהירות יתרה בשמירת עינינו, לא רק מבחינה רוחנית, גם גשמית. כי עד שראית משהו חדש הסתפקת בשלך ונהנית משלך, ולא חסר לך כלום, אבל ברגע שראית – נחשפת למשהו חדש, נכנסה בך רוח שטות שכל הזמן רק מנסה להראות לך כמה חסר לך

 

בפרשת השבוע מוצאים אנו את עניין פרשת סוטה "איש איש כי תשטה אשתו ומעלה בו מעל" וכו'. ולאחר מכן מוצאים אנו את פרשת הנזיר "איש איש כי ידור נדר נזיר להזיר לה'" וכו'.

 

ואומרים חז"ל מכאן שכל הרואה סוטה בקלקולה יזיר עצמו מן היין. זאת אומרת שאדם שראה סוטה בקלקולה, עד היכן אדם יכול להידרדר וליפול עד כדי שתמעול מעל ותבגוד באלוף נעוריה. יבין מכאן כמה הדמיון הפרוע של האדם יכול להוליך אותו שולל, להפילו ולהורידו מדחי אל דחי. שהרי כל עניין הסוטה שחז"ל אומרים מה שאמר הכתוב "איש איש כי תשטה אשתו" היה צריך לכתוב "תסטה" בסמך ולא בשין, ולמה נכתב בשין? לומר לך שאין אדם חוטא אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות. ולכן נכתב "תשתה" מלשון "שטות" ואין לך דבר המבלבל מוח האדם כמו יין.

 

כאשר אדם שותה יין ורגיל בו ויותר ויותר משתכר ובשכרותו הרי הוא מלא בכוח הדמיון ואז בטוח שכאשר ישיג את מבוקשו יהיה המאושר עלי אדמות. כמו שאמרו חז"ל "כי יתן בכוס עינו יתהלך במישרים. פירוש: "כי יתן בכוס עינו" – בשעה שאדם נותן בכוס את עיניו ושותה לשכרה, "יתהלך במישרים" כל העולם כולו דומה עליו כמישור פירוש: הכל נראה לו ישר ולגיטימי, אין גבולות ואין רסן, הולך ושוחה בים התאווה בלי מעצורים ואינו שם לב בכלל לסכנות האורבות לפתחו.

 

לכן אמרה תורה "כל הרואה סוטה בקלקולה יזיר עצמו מן היין". דהיינו הנה לך ראית מה קרה לסוטה בעלת רוח השטות, מה ניסתה להשיג ומה הפסידה. וכמו שאומרים חז"ל: היא נתנה עיניה במה שאינו שלה, גם את שלה הפסידה, שאסורה גם לבעל וגם לבועל. וכמו שאמרו חז"ל: "גמלא בעא קרנה אודניה דהוי ליה גזיזו מיניה" פירוש: בבריאת העולם ברא השם יתברך את כל הבריאה המופלאה, ובתוכה ברא גם בעלי חיים מופלאים וביניהם גמלים, סוסים, חמורים, שוורים, איילים וצבאים. מספר המדרש שהגמל בבריאת העולם הרגיש מקופח למה אין לו קרניים כמו לאיילים ולצבאים. לקח הקדוש ברוך הוא את אזניו וגזזם ממנו. זאת אומרת שמי שנותן עיניו בדבר השייך לאחר ומנסה להשיג דבר שלא שייך לו יפסיד גם את שלו.

 


כלפי מה הדברים אמורים, מה לומדים אנו לחיי היום-יום: זהירות יתרה בשמירת עינינו, לא רק מבחינה רוחנית, גם גשמית. כי עד שראית משהו חדש הסתפקת בשלך ונהנית משלך, ולא חסר לך כלום, אבל ברגע שראית – נחשפת למשהו חדש, נכנסה בך רוח שטות שכל הזמן רק מנסה להראות לך כמה חסר לך, כמה מסן אתה וכמה לחבריך טוב ממך ואיזה כייף לו וכו' וכו'. אם כן מה חסר לנו כדי להיות שמחים ומאושרים? לא עוד כסף, לא עוד זהב, לא עוד קריירה אלא רק הסתפקות במועט, שמירה על הקיים ולדעת להינות ממה שיש לנו. שבת שלום ומבורך.

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים