עכשיו בשידור חי

סיפורים מהחיים

(3 הצבעות)
 • צפיות: 2402
 • הדפס
 • דוא"ל

הקבצנית. הדוכסית. העוגה.

קרבנו

חמישי, 28 מאי 2015 13:16
הקבצנית. הדוכסית. העוגה.

כל מה שאדם עושה הוא עושה בשביל עצמו

 

 לפני כ-200 שנה באנגליה הייתה ידועה ומוכרת במחוז יורקשייר קבצנית מיוחדת במינה, שמה היה גרטרוד ואן-דרוק. היא הייתה אישה ענייה וערירית שלא נישאה לעולם. מעתיקי סיפורי הפולקלור הבריטי טוענים, שאת כל חיייה היא הקדישה לעיסוקה כקבצנית, ושמה הלך לפניה כטרדנית מן המעלה הראשונה. היא לא בחלה בהתרמתם של רוזנים ודוכסים, פקידים בכירים עד שואבי המים וחוטבי העצים.

 

היו לה לקבצנית ואן-דרוק עצבים של ברזל, היא לא נסוגה מאף עלבון, וכאלה לא חסרו לה. לגבי צדקותה של הגויה הזו, ישנה מחלוקת לא קטנה, יש הטוענים שהיא אגרה את כל רכושה והטמינה אותו עמוק באדמה במעבה אחד היערות.

 

ויש כאלה האומרים בעקשנות כי הקבצנית גרטרוד פרנסה הרבה יתומים ואלמנות בהיחבא ובסתר, ולא השאירה לעצמה פרוטה אחת. היא חיה –לדבריהם- בעניות משוועת וגם מתה מזקנה מופלגת בצריף קטן ודולף סמוך ליערות מנצ'סטר.

 

אבל הדבר שהכי אפיין את גרטרוד היה משפט מפתח שהיא נהגה לומר לכל מי שתרם לה: "כל מה שאדם עושה, עושה עבור עצמו". זה מסר פשטני, שגם אנחנו כיהודים מאמינים בו, בבחינת במידה שאדם מודד מודדין לו, לטוב ולרע.

 


יום אחד הקישה גרטוד שלנו על דלת אחד הארמנות המפוארים במנצ'סטר, שם גרה אחת הדוכסיות החשובות דיאנה צ'רלסטון שמה. הדוכסית צ'רלסטון הייתה אלמנה ולה בן אחד בן 18, אשר עתיד היה לנחול את העושר האגדי. השעה הייתה 10 בבוקר בפתח גרטרוד הזקנה הלבושה סחבות "צדקה מטבע לאישה ענייה", ביקשה גרטרוד. הדוכסית  חייכה לעברה, הניצוץ הללבי שבעיני הקבצנית מצא חן בעינייה. "חכי רגע, אני כבר חוזרת עם תרומה" אמרה הדוכסית.

 

היא ספרה סכום מכובד מאוד של מטבעות כסף, והגישה לקבצנית. "תודה גברתי הדוכסית" אמרה גרטרוד "אבל שתדעי לך כל מה שאדם עושה הוא עושה בשביל עצמו". "מה ?!" זה לא מצא חן בעיני הדוכסית. "היא חצופה הזקנה הזו, מקבלת ממני מטבעות כסף, אני זו שעושה לה טובה, והיא מטיפה לי מוסר, אני אלמד אותה לקח" הרהרה הדוכסית, והניצוץ שבעיני הקבצנית דמה לה באותם רגעים, לניצוץ נכלולי ומרושע.

 


לאחר שלושה חודשים שוב דפקה גרטרוד בדלת וביקשה צדקה. הדוכסית פתחה את הדלת וחייכה אליה: "הו ברוך שובך גברתי. הפעם אתן לך דבר מאכל". הדוכסית נכנסה למטבח ארמונה שלפה משם עוגה גדולה ופיזרה בתוכה אבקה מתקתקת של רעל קטלני. בקיצור מי שייתן נגיסה עתיד לקבל הרעלת קיבה, עד למוות ביסורים קשים אחרי כמה ימים. "תודה רבה גברתי הדוכסית, ואני רוצה להזכיר לך, שכל מה האדם עושה, בשביל עצמו עושה". הדוכסית חייכה חיוך שטני רחב, "כן אני יודעת".

 

הקבצנית ואן- דרוק הגיעה לביתה והטמינה את העוגה בארון. "אסעד אותה בעוד ימים מספר שיגמר הלחם בביתי" חשבה.

 

למחרת יצאה הקבצנית לעבר היער הסמוך כדי לנשום אוויר צח, לפתע היא שומעת צעקות, ומבחינה באיש צעיר אשר רגלו נלכדה במלכודת שועלים, דמו שתת וקלח וזעקותיו קרעו שחקים. הקבצנית הזקנה אזרה כוחות, פתחה את המלכודת, חבשה את פצעיו בסוודר שלה ועזרה לו לקום. אט אט דידה הצעיר לכוון הצריף של גרטרוד. "גברתי אני תשוש ורעב, יש לך מאכל בשבילי? "נפלא, חשבה גרטרוד, יש לי עוגה טעימה וגדולה בארון, מזל ששמרתי אותה. הצעיר אכל את העוגה, נח קמעה ופנה לדרכו לכיוון העיר הגדולה, לא לפני שהודה לקבצנית מעומק לב.

 


אחרי שלושה ימים. הכרוז העירוני עבר מרחוב לרחוב ומיסמטה לסימטה והודיע: בנה הצעיר של הדוכסית צ'רלסטון ניפטר. ההלוויה- בליווי המשמר המלכותי- תצא בשעה ארבע אחרי הצהריים. 
הצעיר שנלכד ונפצע במלכודת השועלים לא היה אלא טוני צ'רלסטון בן ה-18, הבן של המרשעת שהגישה עוגה רעילה כתרומה לקבצנית , ומה גרטרוד אמרה לה : כל מה שהאדם עושה בשביל עצמו הוא עושה ". (העיתונאי)

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה