דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 2744
 • הדפס
 • דוא"ל

עסקת חייך

קרבנו

שלישי, 19 מאי 2015 07:07
עסקת חייך


מה יעשה משה כהן? הוא מתקשר למספר שרשום במכתב ואומר: "ביל גייטס! אתה בטוח שלא טעית? אולי התכוונת למשה כהן אחר? אולי יש איזה מיליונר בעל אותו שם, אני לא מיליונר ואין לי אפשרות לקנות אפילו דירה אחת - מה שיש לי זה חובות".

 

ישנו ויכוח עתיק בין הקדוש ברוך הוא לעם ישראל. הקדוש ברוך הוא אומר לעם ישראל: "שובו אלי ואשובה אליכם" - קודם אתם תשובו בתשובה ואז אני אשוב אליכם. מה עונים עם ישראל על ההצעה הזו? "השיבנו ה' אליך ונשובה", (איכה ה כא) - קודם כל אתה תשיב אותנו ואז אנחנו נשוב אליך.

 


הדברים תמוהים עד מאוד. הרי למדנו עד כמה גדול הוא חסד התשובה. התשובה היא מחוץ להנהגת העולם ומעל לדרך הטבע, ואם כן, כיצד עם ישראל מעז להתווכח ולדרוש דרישות? כשמציעים כזו הצעה יש לתפוס אותה בשתי ידיים ולא לפתוח בוויכוחים! 

 


יש צורך להסביר את פשר המשא ומתן הזה, שנערך בין עם ישראל לקדוש ברוך הוא.  ה' אומר לנו "שובו אלי" - התחילו במצוות התשובה ואני אסייע לכם. ואילו אנו איננו יודעים כיצד נתחיל במצוות התשובה - הרי אנו מלאים עבירות, במה נתחיל לעשות תשובה, בשגגות או בזדונות? בעבירות הישנות או בעבירות החדשות? על זדונות שאנו חייבים עליהם כרת או על חטאים שאנו חייבים עליהם ארבע מיתות בית דין?

 


פונה עם ישראל לקדוש ברוך הוא בתחינה: "איננו יודעים ממה להתחיל, איננו יודעים איך נעשה בתשובה על כל העברות, החטאים והעוונות שלנו, "השיבנו ונשובה" - אנו צריכים את העזרה שלך, ריבונו של עולם, כדי שנוכל להתחיל ולשוב בתשובה.

 


עונה ה' לעם ישראל: "אני לא בקשתי שתעשו את כל הדרך לבדכם, אמרתי "שובו אלי" - שובו ואפילו מעט, ואני כבר אסייע לכם ו"אשוב אליכם". לאחר שתראו נכונות, רצון ומאמץ תזכו לסייעתא דשמיא עצומה מהבורא יתברך.

 

הבה נצייר משל: אדם מן השורה, העמל להביא לחם לבני ביתו, מוצא עם שחר מעטפה בתיבת המכתבים וליבו נופל: "מה עלי לשלם עכשיו? מים, חשמל, ארנונה?" בלב כבד הוא פותח את המעטפה ומגלה כי המכתב נשלח אליו מאדם בשם ביל גייטס. "ביל גייטס?!" תמה מיודענו, "וכי אין זה המיליארדר בעל חברת המחשבים הגדולה בעולם? מה הוא רוצה ממני, משה כהן, הפקיד הזוטר?"

 


אחוז סקרנות הוא ממשיך לקרוא: "לכבוד מר משה כהן הנכבד, שמעתי עליך רבות וברצוני לערוך אתך עסקה. יש לי עבורך דיל מצוין!"
 "דיל? איתי?! כל הדילים שעשיתי בחיי היו 'שתיים פלוס אחד' בסופרמרקט, מה לי ולעסקאות ענק עם ביל גייטס?!"

 


עיניו ממשיכות לרוץ בין השורות: "בוא נרכוש יחד את כל ירושלים", כותב לו ביל גיטס, "לפרטים אנא צור עימי קשר בטלפון שמספרו"...
משה כהן הופך את הדף מכל צדדיו. אולי הוא לא הבין, אולי מישהו מתבדח על חשבונו. אבל הכל נראה אמין, הכיתוב, הלוגו, הדף המשובח...

 


מה יעשה משה כהן? הוא מתקשר למספר שרשום במכתב ואומר: "ביל גייטס! אתה בטוח שלא טעית? אולי התכוונת למשה כהן אחר? אולי יש איזה מיליונר בעל אותו שם, אני לא מיליונר ואין לי אפשרות לקנות אפילו דירה אחת - מה שיש לי הכי הרבה זה חובות".

 


ביל גייטס אינו מתבלבל ומשיב בנחת. "דיל זה דיל! אני רוצה לעשות אתך עסקה. אתה תשלם כמה שאתה יכול ואני אשלם את השאר".
"מה?" משה כהן אינו מבין, "אין לי חצי מהסכום, הרי אפילו מיליון שקל זו בדיחה לעסקה שכזו, ובחשבון הבנק שלי נותרו אולי כמה עשרות שקלים בודדים".

 


"סגור!" רועם קולו של ביל גייטס מעבר לים. "אתה תיתן עשרה שקלים, נקנה את כל ירושלים ונתחלק שווה בשווה!"
"כן! כן! איזו שאלה!" קורא משה כהן באי אמון, "אני מעוניין בעסקה הזו! מה זה לתת עשרה שקלים ולקבל תמורתם נכסים השווים מיליארדים?!"

 


הקדוש ברוך הוא בא אל האדם ואומר לו: "אני לדודי" - תן את ה'אני' שלך. כמה שאתה מסוגל לתת מה'אני' שלך, אפילו מעט, תן כמה שאתה מסוגל. "ודודי לי" – 'דודי' זהו הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו, שברא כל העולמות כולם, עליונים ותחתונים, רוחניים וגשמיים. זה לא ביל גייטס שבא לעשות איתך עסקה, זה הרבה יותר מזה. זה לא עיר אחת - אלו עולמות שלמים! הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו מציע לך: "בוא, ועשה את עסקת חייך! אתה תיתן כמה שאתה יכול ואני אשלים את כל השאר...

 


הקדוש ברוך הוא אינו מבקש מהאדם דבר שהאדם אינו מסוגל לעשות. אם האדם יכול לעשות שינוי קטנטן, אבל שינוי אמיתי, עליו לעשות זאת והקדוש ברוך הוא כבר ישלים את פועלו.
לאדם ישנם מפריעים שונים, תאוות, קשיים, שינוי הרגלים. לכן כאשר משמיים רואים שהוא מתאמץ ועושה צעד אחד בעצמו, הוא זוכה לסייעתא דשמיא מיוחדת ומתגבר על הקשיים.

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה