• צפיות: 2900
 • הדפס
 • דוא"ל

הבן שבתפילין

קרבנו

שני, 11 מאי 2015 08:15
הבן שבתפילין

מלכה הייתה מנגבת דמעה מבלי שהוא יבחין בה, ולא אחת התפללה שהקב"ה ישלח לה שלושה מלאכים כמו לשרה אמנו שאחד מהם יבשר לה...

 

איש יקר ונעים הליכות הוא אליקים חנן אהרוני, אשר שם שמיים תמיד מתרונן על שפתותיו הטובות. מרבה חסד, אהוד על כל סביבותיו הפוקד תדיר את שיעורי התורה המגוונים הפרושים בשכונת מגוריו המעטירה. לא איש צעיר הוא ר' אהרוני, בהחלט לא. כבר חלף בגאון מעל משוכת גיל ה-75 או אם תרצו, גבורות פלוס. אשת חיל לימינו של אליקים חנן, זוהי כמובן הגב' מלכה הצדקת, אשר ידועה עשרות בשנים בפעולות החסד הנדירות שלה,עם כלות עניות ואלמנות קשות יום. בנוסף היא הבלנית הכי ותיקה בעיר אשר דורות של נשים זכו לטיפולה ושירותיה האדיבים במאור פנים, ומתוך תחושה שכל אחת היא כמו בתה ויותר מכך.דא-עקא, לא זכו בני הזוג אהרוני היקרים להיפקד בפרי בטן... עצוב? בהחלט.

 


אמנם לא נפקדו בני הזוג היקרים הללו, אלא שלאורך עשרות שנות נישואיהם הם שימשו כמשפחת אומנה חמה ואוהבת לכמה עשרות ילדים אומללים שהגיעו אליהם בנסיבות טרגיות בדרך כלל. מלכה ואליקים חנן אהבו את החסד הזה, ומסרו נפשם על כל ילד וילדה כדי שהזמן בין כתלי ביתם יקסום להם, ויעניק להם כוחות ושאר רוח להמשך החיים. לעיתים הם שימשו כתחנת מעבר קצרה של חודשים ספורים, לעיתים של שנה שנתיים ולפעמים קצת יותר. והתנועה הדינאמית הזאת המתחדשת תמיד  האירה את ימיהם והשכיחה במידת מה את העובדה שהם בעצם חסרי ילדים משל עצמם.

 


"כל המלמד את בן חברו תורה" היה נוהג אליקים חנן לצטט לאשתו, "מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו", ואנחנו מלכל'ה משקיעים בהם המון. מלמדים אותם ברכות השחר, נוטלים להם ידיים, מברכים עמם ברכת המזון ועד כמה שידנו משגת אנו מגלים להם שיש אבא בשמים ושצריך להודות לו".

 


מלכה הייתה מנגבת דמעה מבלי שהוא יבחין בה, ולא אחת התפללה שהקב"ה ישלח לה שלושה מלאכים כמו לשרה אמנו שאחד מהם יבשר לה...

 


עד לפני 10 שנים עוד פקדו את ביתם אותם נערים שהתבגרו ואף הקימו משפחות, אבך העשור האחרון, מה נאמר, היה דליל, והגעגועים למצהלותיהם של ילדים ניקרו בהם מפעם לפעם.

 


רב בית כנסת חדש הגיע לשכונת מגוריהם של הזוג אהרוני. הרב יונדב רצון, איש צעיר ונמרץ שמהר מאוד מצא חן, בעיני המתפללים. הרב הצעיר ור' אהרוני הפכו מהר מאוד לידידים טובים. אליקים – חנן לא הפסיד שיעור אחד אצל הרב הצעיר מזה שנתיים ימים, וניהל איתו גם שיחות נפש. הרב רצון ידע לשמח ולהאיר את ימיו של היהודי הקשיש במילים חמות ומלטפות.

 


בוקר אחד אחרי תפילת שחרית שאל הרב רצון את ר' אהרוני: "מתי לאחרונה בדקת את התפילין שלך?" ר' אהרוני השתתק. "אינני זוכר אך הן נבדקו כמה פעמים, ונמצאו כשות" הפטיר.

 


"ממתי התפילין אצלך?"

 


"אני חושב שקיבלתי אותם לבר מצווה..." "כדאי שתבדוק", הציע הרב.

 


במשך חצי שנה הפציר הרב רצון בידידו הקשיש לבדוק את תפיליו. לבסוף הוא נעתר והפקיד את תפילו בידי הרב.

 

הרב רצון פתח אותן ושריקת התפעלות נפלטה מפיו. הן נראו כמו חדשות. ללא ספק נכתבו בידי סופר ירא שמיים. הרב רצון היה המום. הוא החל לקרוא את הפרשיות מילה אחרי מילה כמונה מעות...וכשהגיע לתפילין של יד כמעט נעתקה נשמתו "והיה- כי -ישאלך- מחר -לאמר" אבל המילה בנך א-י-נ-נ-ה!!!

 


אחרי תפילת שחרית סימן הרב רצון לידידו היקר לגשת אליו. הוא פתח את הפרשייה והראה לו: "המילה 'בנך' לא נכתבה כאן מעולם... ולמרות הבדיקות שנעשו בעבר, חסרונה של המילה לא נתגלה..."

 


עיניו של אליקים – חנן אהרוני נפערו לרווחה "אינני מאמין למראה עיני.... עכשיו אני מבין מדוע מעולם לא היה לי בן שישאל אותי כי ישאלך בנך... ריבונו של עולם, האם לא הנחתי מעולם תפילין, שהרי אלו פסולות?"

 


הרב רצון ליטף את ידיו של ידידו ואמר: "ניתן לסמוך על דעת הבן איש חי שבדיעבד יצאת ידי חובה, שהרי היית שוגג גמור. אני מזמין לך זוג חדש ומהודר, הכל לטובה".

 


בשעה 8 בערב נשמעה דפיקה על דלת ביתם של אליקים חנן ומלכה אהרוני. בפתח ניצבו הרב יונדב רצון ולידו רעייתו מזלעם שני בניה התאומים בני השלוש ובידה תינוק בן 3חודשים.

 


מזל רצון שפשפה את עיניי וכמעט צעקה:"את מלכהל'ה נכון?" "כן" השיבה מלכה קצת מבוהלת. "אני מזי הבת של הנגר....את לא זוכרת אותי? אוי כמה אני אוהבת אותך... כמה ייתם טובים אליי".
"את מזל? הבת של הנגר, הו כמה גדלת מתוקה שלי!!!"

 


מזל שרביט התייתמה מאמה בהיותה בת שש שנים, ואביה אביגדור הנגר התקשה לגדלם. היתומים פוזרו, ובמשך שלוש שנים התחנכה מזל בביתם של מלכה ואליקים חנן אהרוני, שם היא ספגה הרבה אמונה ויראת שמיים, שליוו אותה במשך שנים לא קלות שעברה.

 


"מלכהל'ה יקרה, אני רוצה לבקש ממך בקשה קטנה, את יודעת שאני יתומה מגיל שש ואבא שלי נפטר גם הוא לפני 15 שנה, לבעלי יש אבא חולני בעיר רחוקה, עכשיו אנחנו שכנות, אולי תרצי להיות קצת סבתא לילדים שלי...?"
"מאוד רוצה...מאוד מאוד רוצה" חייכה מלכ אהרוני והרגישה כאילו משמיים שמעו את תפילותיה. (העיתונאי)

 

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה