סיפורים מהחיים

(2 הצבעות)
 • צפיות: 2687
 • הדפס
 • דוא"ל

ליל הסדר במומביי

קרבנו

רביעי, 01 אפריל 2015 08:19
ליל הסדר במומביי

אני מסתכל כלפי מעלה ומתחיל לדבר עם אלוקים: "אלוקים! מה קורה? מה יהיה? מה אני עושה כאן במצב ביש שכזה?".

אחד האסונות הכבדים שהתרחשו בשנת תשס"ט התרחש במומביי שבהודו, קבוצת מרצחים שפלים פגעה קשות ביהודים שנמצאו בבית חב"ד במומביי. בבניין זה התגוררו בני הזוג הולצברג ה' יקום דמם, שליחי חב"ד, שהיו משתדלים לקרב יהודים לבורא עולם בארץ זרה זו במסירות נפש ממש.

 


בימים שלפני ליל הסדר היה מסתובב הרב גבריאל הולצברג ה' יקום דמו ותולה מודעות בבתי המלון ובבתי ההארחה במומביי, המזמינות את ציבור היהודים והישראלים לליל הסדר כהלכתו בבית חב"ד.

 

בערב ליל הסדר, זמן קצר לפני כניסת החג, בעיצומן של ההכנות אמרה פתאום הרבנית רבקה לבעלה:"לך תסתובב ותראה אם לא שכחנו מלון או בית האחרה". "אבל אני הסתובבתי אישית ותליתי הזמנות בכל המקומות!" – טען הרב גבריאל, אולם אם רבקה מתעקשת אין טעם להתווכח והרב יוצא לרחובות כמצוותה.

 


תוך כדי הסיור המהיר גבי מגלה לפתע שהוא פסח על בית הארחה אחד ולא תלה בו מודעה. הוא נחפז למקום וביקש מהפקידה לראות את ספר האורחים. בעלעול מהיר הוא מגלה שם אחד הנשמע ישראלי. הוא רץ אל חדרו, דופק שוב ושוב, ומשלא נשמעת תשובה הוא עזב והתחיל לרדת במדרגות.

 


לפתע נפתחה הדלת ובחור עם חלוק רחצה מביט עליו ושואל אותו:

 


"מי שלח אותך?" והב הולצברג צועק לעברו "הקדוש ברוך הוא!". הבחור, בהלם מוחלט, קורא לרב לבוא ואז הוא אומר לו:" שמע סיפור. אני מגיע עכשיו מדרום הודו בדרכי לצפון. כלל לא תכננתי

 

לעצור בעיר, באתי ברכבת והייתי צריך להחליף רכבות. כשאני יורד ובא לקנות כטיס, אני מגלה לחרדתי שכיסו אותי. אני יושב על אבן ומתחיל לבכות. לפתע ניגש אליי אדם צעיר שדיבר עמי במבטא צרפתי ושואל אותי מאיפה אני.

 

עניתי שאני מארץ ישראל. הבחור אומר לי: "שמע, גם אני יהודי מצרפת". ואף נותן לי סכום כסף. "סע לעיר ותשכור חדר, אחרי החג תתקשר הביתה ותגיד להורים שיפקידו כסף בבנק הדואר ותקבל את הכסף כאן תוך דקות".

 


אני עושה כעצת הבחור, מגיע לכאן, שוכר חדר ב"גסט האוס" (בית הארחה) הראשון שאני רואה, נכנס לחדר ונשכב על המיטה. אני מסתכל כלפי מעלה ומתחיל לדבר עם אלוקים: "אלוקים! מה קורה? מה יהיה? מה אני עושה כאן במצב ביש שכזה?".

 


אתה קולט, הרב? אני, הקיבוצניק, שמעולם לא היה לי שום קשר עם ההוא מלמעלה, מדבר אליו? פתאום אני קולט שהיום בערב זה ליל הסדר! והמונולוג שלי מתחדש: "אני יודע שקשר בינינו לא מי יודע מה, אבל אלוקים, אם אתה אוהב אותי, תן לי סימן, אל תיתן לי להיות לבד הלילה, תן לי להיות בליל סדר אמיתי עם עוד יהודים!"

 


סיימתי את השיחה, נכנסתי להתקלח ופתאום – נקישות בדלת. חשבתי שאני מדמיין, אבל לא. אני פותח את הדלת ורואה מישהו שנראה כמו רב יהודי בקצה המדרגות. וכשאני שואל אותך "מי שלח אותך?" אתה עונה לי "הקדוש ברוך הוא!..." מיותר לציין שגם הוא זכה לאירוח קסום בבית חב"ד, ואט אט גם נפשו נקשרה בבורא עולם, מתוך קדושה ושמחת חג הפסח אמיתית ושלימה.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה